logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Peter Malone i Rose Pacatte
Rekolekcje z filmem
Edycja Świętego Pawła
 


Ewangelia w Hollywood
Przewodnik po Piśmie Świętym dla miłośników kina


 

ŚWIĘTO ŚWIĘTEJ RODZINY
Mądrość Syracha 3, 2-6. 12-14 o Ewangelia wg św. Mateusza 2, 13-15. 19-23

Family Man (The Family Man)
USA 2000, 126 minut
Obsada: Nicolas Cage, Tea Leoni, Jeremy Piven, Josef Sommer, Saul Rubinek, Don Cheadle, Mary Beth Hurt
Scenariusz: David Diamond, David Weissman
Reżyseria: Brett Ratner

Family Man
To, co najważniejsze…


STRESZCZENIE

Jack Campbell żegna się ze swoją dziewczyną Kate i wyjeżdża do Anglii, by zrobić karierę bankowca. Tam zapomina o dziewczynie. Trzynaście lat później jest ekspertem w dziedzinie przejmowania przedsiębiorstw i przekonującym mówcą w salach konferencyjnych.

W śnieżną Wigilię Bożego Narodzenia Campbell wraca do domu pieszo. Nieoczekiwanie przychodzi z pomocą właścicielowi sklepu, do którego mierzy z pistoletu klient, twierdząc, że jest posiadaczem kuponu loterii, na który padła wygrana. Ale to Jack staje się szczęśliwcem, gdy okazuje się, że człowiek z bronią jest aniołem, który pozwoli bohaterowi zobaczyć, jak mogło wyglądać jego życie z Kate.

Jack budzi się w poranek Bożego Narodzenia z Kate i dwójką dzieci. Są małżeństwem od trzynastu lat i Jack pracuje jako sprzedawca opon w firmie swojego teścia. Próbuje dostosować się do ciepłej atmosfery kochającej się rodziny, do której nie jest przyzwyczajony, oraz pomysłowo radzi sobie z nieznajomością szczegółów życia rodzinnego. Tęskni za swoim dawnym życiem i odwiedza nawet biuro swojej firmy. Ostatecznie zdaje sobie sprawę, że kocha Kate i zaczyna doceniać rodzinę.

Kiedy anioł przenosi go z powrotem do życia, które wybrał, nie chce już w nim pozostać. Dzwoni do Kate i dowiaduje się, że świetnie radzi sobie w biznesie oraz że ma wkrótce wyjechać do Paryża. Spotykają się przy kawie i Jack opowiada, jakie mogłoby być ich wspólne życie…

 

KOMENTARZ

Jest to kolejny film bożonarodzeniowy, sentymentalny i pozytywny, z pewną dawką ostrego realizmu. Autorzy scenariusza z całą pewnością kilkakrotnie obejrzeli Wspaniałe życie, gdyż jest on przeróbką znanej historii kogoś, kto zdaje sobie sprawę, jaki sens miało jego życie.

Bohatera gra Nicolas Cage. Jego Jack jest pewnym siebie człowiekiem sukcesu, z powodzeniem kierującym firmą i ludźmi, który odkrywa, że tak naprawdę gdzieś w głębi ma dobre serce. Don Cheadle gra anioła Capry'ego, współczesną wersję Clarence'a (lub Ducha minionych świąt Bożego Narodzenia Dickensa), świetnie funkcjonującego na ulicach wielkiego miasta, który ukazuje Jackowi, jak wyglądałoby jego życie, gdyby ożenił się z Kate i nie został finansistą.
Cage dobrze ukazuje zagubienie w obliczu rodziny i uczucia miłości. Być może jego praca sprzedawcy byłaby monotonna, ale byłby za to szczęśliwy.

Film ten podobny jest także do wcześniejszego filmu Me, Myself I, który przedstawia żeńską wersję tej historii rodzinnej, z Rachel Griffith jako kobietą, która przypadkiem trafia do rodziny, którą mogła kiedyś założyć.
Family Man to film o prawości i głosie serca.

 

DIALOG Z EWANGELIĄ

Myśl przewodnia: W Ewangelii wzorem męża był Józef, który poświęcił swoje plany i marzenia dla miłości do Maryi i Jezusa.
Ewangelia według św. Mateusza przedstawia portret Maryi i Józefa. Dużą wagę przykłada do jego roli wychowawcy i prawnego opiekuna Jezusa. Pierwsze czytanie z Księgi Syracha podkreśla rolę ojca w żydowskiej rodzinie: opiekuna, mądrego przewodnika i nauczyciela. List św. Pawła do Kolosan (por. 3, 12-21) przedstawia wizję chrześcijańskiej rodziny według Apostoła Narodów.

Tytuł filmu, Family Man, wskazuje na rolę ojca we współczesnym społeczeństwie. Idealna sytuacja to taka, gdy ojciec jest partnerem żony, udzielając swojej rodzinie wsparcia i mądrości, ochraniając ją i kierując nią. Jack Campbell zrezygnował z możliwości, jakie daje rodzina, na rzecz kariery w biznesie, ale teraz ma szansę powtórnie rozważyć swój wybór. Istnieje pewne podobieństwo między Józefem z Ewangelii a Jackiem. Palny Józefa, który z pewnością spodziewał się wspólnego życia z Maryją, zostały zmienione przez Jej nieoczekiwany stan błogosławiony. We śnie zjawił mu się anioł, wysłannik Boga, od którego dowiedział się, że będzie ojcem dla Jezusa i mężem Maryi. Była to dla Józefa rola bardzo trudna, szczególnie gdy musiał ratować Jezusa przed Herodem, a potem zaprowadzić do Nazaretu, gdzie Jezus miał wkroczyć w dorosłość.

Jack także ma wizję swojej przyszłości, a w czasie tego snu dociera do niego, jak bardzo odmienne mogłoby być jego życie od tego, czego oczekiwał. Sen Jacka to tylko "a co by było, gdyby…?". A jednak to, co przekazuje mu anioł, wystarcza, by Jack podjął ryzyko i zrezygnował z władzy, sukcesu i bogactwa na rzecz miłości do żony i rodziny.
W uroczystość Świętej Rodziny Kościół korzysta z okazji, by ukazać nam obraz idealnych relacji rodzinnych. Mówiące o tym optymistyczne filmy typu Family Man przybliżają nam tę wizję.

 

KLUCZOWE SCENY I WĄTKI

- Pierwsza scena na lotnisku: Jack opuszcza Kate i sam zaczyna dokonywać wyborów; końcowa scena filmu: Kate decyduje się na małżeństwo z Jackiem.
- Jack budzi się w nowym świecie miłości do Kate i doświadczenia posiadania dzieci; początkowo Jacka cechuje niezgrabność i niechęć; z czasem zwykłe domowe sytuacje zmieniają go.
- Następuje zmiana postawy i serca Jacka, która dotyczy jego obecnego życia i przyszłości; momentem przełomowym staje się odwiedzenie biura; Jack spotyka Kate i dochodzi do szczerej rozmowy przy kawie.

 

DO REFLEKSJI I ROZMOWY

1. Akcja filmu skupia się na życiu Jacka, niedoszłego ojca rodziny, na jego wyborach i na tym, co mogłoby się wydarzyć. A co z Kate, żoną i matką, co z dziećmi? Jaki wzór rodziny ukazuje nam ten film? Które fragmenty najlepiej go prezentują? Pod jakim względem pasuje do chrześcijańskiego obrazu rodziny?

2. W wielu filmach bożonarodzeniowych pojawia się motyw "Scrooge'a" polegający na przedstawieniu tego, co się wydarzyło, co się dzieje i co mogłoby się stać, gdyby zmieniła się postawa głównego bohatera. Czy Jack dojrzewa i zmienia się? W jaki sposób?

3. Film mówi nie tylko o tym, co Jack wnosi do swojej rodziny, ale także o tym, co rodzina wnosi do jego życia. Istotą przesłania dzisiejszej uroczystości jest to, że członkowie rodziny przyczyniają się do wzajemnego uświęcenia. W jaki sposób staram się wnosić szczęście do mojej rodziny i przyczyniać się do jej uświęcenia?

Modlitwa
W dzień Świętej Rodziny prosimy Ciebie, Panie Jezu, a także Maryję i Józefa o udzielenie rodzinom łaski miłości i zgody, które były Waszym udziałem. Amen.


Zobacz także
Janusz Lenczowski
Tradycja konstruowania szopek wywodzi się z kultu betlejemskiego żłóbka, miejsca narodzin Zbawiciela, czczonego od wieków przez cały chrześcijański świat. Prekursorem ożywienia szopki był św. Franciszek z Asyżu. Na przełomie XVIII i XIX wieku w królewskim Krakowie narodziła się z tej tradycji szopka krakowska - zjawisko unikatowe w skali świata, trwające do dziś...
 
ks. Zenon Klawikowski SDB
W naszych czasach nie sposób mówić o procesie wychowania ku pełni człowieczeństwa bez poruszenia problemu ludzkiej cielesności. Współczesność jest w szczególny sposób skoncentrowana na wymiarze zewnętrznym oraz biologicznym osoby ludzkiej. Stawiane są więc pytania o znaczenie ciała ludzkiego dla rozwoju i wychowania człowieka.
 
Tadeusz Basiura
Niemal od początku istotnym elementem kultu Matki Boskiej jest porównywanie Jej do najpiękniejszych roślin i kwiatów. Nigdzie nie zachował się opis urody Matki Boskiej, ale w wyobrażeniu wiernych była osobą niezwykle piękną i tylko za pomocą kwiatów można określić Jej urodę, co też Jej czciciele czynili od początku...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS