logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Peter Malone i Rose Pacatte
Rekolekcje z filmem
Edycja Świętego Pawła
 


Ewangelia w Hollywood
Przewodnik po Piśmie Świętym dla miłośników kina


 

DRUGA NIEDZIELA PO NARODZENIU PAŃSKIM
Mądrość Syracha 24, 1-4. 8-12 o Ewangelia wg św. Jana 1, 1-18

Superman (Superman: The Movie)
USA 1978, 150 minut
Obsada: Christopher Reeve, Gene Hackman, Marlon Brando, Susannah York, Margot Kidder, Valerie Perrine, Glenn Ford, Phyllis Thaxter
Scenariusz: Mario Puzo, Robert Benton, David Newman, Leslie Newman
Reżyseria: Richard Donner

Superman
Ojciec posyła swojego syna


STRESZCZENIE

W tym przypadku skupimy się na pierwszych pięćdziesięciu minutach filmu - na jego "prologu". W dalszej części ton filmu zmienia się całkowicie w serię komiksowych przygód. Co, oczywiście, należy do natury tego filmu…
Jor-El, jeden z czołowych obywateli planety Krypton, ostrzega jej przywódców - radę, że wkrótce planeta ulegnie samozagładzie. Rada prosi go, żeby nikomu tego nie ujawniał, aby nie wywołać paniki.

Jor-El i jego żona Lara martwią się o swojego małego synka o imieniu Kal-El i przygotowują dla niego specjalny pojazd kosmiczny, który zabierze go z Kryptonu na Ziemię. Tuż po wysłaniu dziecka w podróż planeta wybucha i jego rodzice giną.

Podróż na Ziemię trwa wiele lat (według czasu obowiązującego na Kryptonie). W tym czasie Kal-El rośnie i dzięki nieustannie towarzyszącemu mu głosowi ojca zdobywa wszelką wiedzę, której będzie potrzebował w czasie życia na Ziemi. Głos ojca jest z nim także na "pustyni" Arktyki.

Jego pojazd kosmiczny ląduje awaryjnie niedaleko Smallsville w USA. Drogą przejeżdżają właśnie państwo Kent i pęka im opona. Są zdumieni, gdy nagle pojawia się dziecko i bez żadnego wysiłku podnosi ciężarówkę, która przygniotła pana Kenta. Małżeństwo adoptuje chłopca i nadaje mu imię Clark. Prowadzi on przy nich spokojne życie i dorasta, nadal wykazując swoje zdumiewające możliwości. Jest dla nich oczywiste, że chłopiec pochodzi z innego świata. Kiedy umiera jego przybrany ojciec, Clark odbywa podróż na Arktykę, gdzie poznaje samego siebie. Nawiązuje poprzez czas kontakt ze swoim ojcem biologicznym i razem zgłębiają kulturę Kryptonu i Ziemi. Następnie Clark powraca do USA, by rozpocząć swoje życie publiczne.

 

KOMENTARZ

Film ten został nakręcony w 1978 r., rok po pierwszej części Gwiezdnych wojen. Oba filmy zostały przyjęte na całym świecie z wielkim entuzjazmem i oba doczekały się kolejnych części.

Superman jest mieszanką kinematograficznych stylów i pomysłów. Napisany przez Maria Puzo prolog, w którym rolę Jor-Ela grał Marlon Brando, rozgrywał się na Kryptonie, po czym następowała podróż dziecka na Ziemię i jego adopcja przez państwa Kent. Życie Clarka Kenta w Smallsville i na Arktyce jest filmowym odniesieniem do "ukrytego życia" Jezusa.

Christopher Reeve gra głównego bohatera w "łagodnej tonacji" (zarówno rolę Supermana, jak i Clarka Kenta). W roli czarnego charakteru, Lexa Luthora, został obsadzony Gene Hackman. Scenariusz drugiej części filmu napisali David Newman, Leslie Newman i Robert Benton. Film reżyserował Robert Benton, który później nakręcił także Maverick i niezwykle popularny cykl Zabójcza broń. Muzykę do filmu i jego następnych części, podobnie jak do Gwiezdnych wojen, skomponował John Williams.

 

DIALOG Z EWANGELIĄ

Myśl przewodnia: Pierwsza część filmu "Superman" zawiera pewne odniesienie do teologii Wcielenia, jak również do słów Ewangelii według św. Jana dotyczących relacji Syna do Ojca. Film nawiązuje do Ewangelii w sposób pobudzający wyobraźnię widza.

Autor scenariusza, Puzo, z pewnością dobrze zna Nowy Testament. Wiele elementów "prologu" filmu odnosi się bezpośrednio do Prologu Ewangelii według św. Jana, a niektóre słowa Jor-Ela są jakby wyjęte wprost z rozmowy w czasie Ostatniej Wieczerzy.

Prolog Ewangelii według św. Jana to hymn mistyczny. Jest materiałem do medytacji na temat natury Boga i tajemnicy Wcielenia. Stawia nas przed Osobą Boskiego Słowa, będącego jednym z Ojcem i Duchem w Trójcy Świętej, które przyszło na Ziemię i żyło jako człowiek. Hymn ten nawiązuje do greckiej filozofii, w której istniało pojęcie Logos - słowa Mądrości wypowiedzianego przez Boga, które wkracza do ludzkiej mądrości.

Krypton przyrównany jest do nieba, choć podobieństwo kończy się z chwilą samozagłady planety. Jor-El kojarzy się widzowi z Bogiem Ojcem - posyła swego syna na Ziemię, udzielając mu mądrości i wyraźnie mówiąc, że on i jego syn będą zawsze razem. Kiedy syn przybiera postać człowieka i przybywa na naszą planetę w pojeździe przypominającym żłóbek, prowadzi życie ukryte aż do chwili, gdy nadchodzi wyznaczony czas.

 

KLUCZOWE SCENY I WĄTKI

- Jor-El i jego żona ratują dziecko, przygotowując je do podróży; Jor-El wyjaśnia, że będzie żył zawsze w dziecku, a dziecko w nim; widać wyraźnie podobieństwo do tekstów z Ewangelii.
- Pojazd kosmiczny kieruje się ku Ziemi; Jor-El przelewa swoją wiedzę do umysłu i pamięci swego syna.
- Chłopiec ląduje na Ziemi; znajdują go Kentowie i pragną adoptować; chłopiec podnosi ciężarówkę, czym budzi zdumienie Kentów; Clark prowadzi "ukryte życie" w Smallsville i na Arktyce; chłopiec rośnie i nabywa mądrości, by przygotować się do życia publicznego.

 

DO REFLEKSJI I ROZMOWY

1. Wczesne lata życia Supermana można postrzegać jako metaforę Wcielenia. Zostaje wysłany na Ziemię i obdarzony mocą, by używać swych zdolności dla dobra innych. Pod jakimi względami prolog tego filmu stanowi przeciwieństwo tajemnicy Wcielenia?

2. Film ten nie porusza kwestii wiary czy też prawdy historycznej dotyczącej Jezusa. Superman jest jednak w jakimś stopniu mitycznym czy kulturowym wyobrażeniem figury Chrystusa - przypomina Go, ponieważ ratuje ludzi od zła. Dokonuje "cudów", aby dobro zwyciężyło zło i zatryumfowała sprawiedliwość. Jakie sceny i wydarzenia w filmie ukazują Supermana jako wyobrażenie Chrystusa?

3. Supermana kochali jego rodzice i Kentowie. Miłość Ojca została nam objawiona poprzez Wcielenie, narodziny Jezusa - Słowa, które stało się ciałem. W jaki konkretny sposób możemy w naszym życiu okazywać miłość Bożą tym, z którymi mieszkamy, pracujemy i modlimy się?

Modlitwa
Panie, Twoje przyjście na Ziemię po to, byś stał się jednym z nas i dzielił z nami nasze życie, to jedna z wielkich tajemnic naszej wiary. Wzmacniaj naszą wiarę i daj nam nadzieję, bo Ty obiecujesz nam pomoc w życiowych trudnościach. Amen.


Zobacz także
Tomasz Sikora
Jestem pasjonatem sportu i to praktycznie w każdym wydaniu. I czynnym i jeśli chodzi o oglądanie. Zaczynałem w jednym czasie dwie dyscypliny – biathlon, a także byłem bramkarzem w drużynie piłki nożnej. Jestem miłośnikiem piłki i było mi bardzo ciężko wybrać między tymi dwoma konkurencjami. „Pomogły” mi wyjazdy, które praktycznie uniemożliwiły treningi piłkarskie, tak że wybrałem biathlon...
 
Ewa Kunicka
Przez długie lata nauki, od dziecka w szkole podstawowej, przez gimnazja, licea i studia gromadzimy ogromne zasoby wiedzy z najróżniejszych dziedzin. Uczymy się niezwykłych zawiłości matematyki, poznajemy z jakich pierwiastków, molekuł, cząsteczek zbudowany jest świat i wszechświat, wkuwamy na pamięć - by nawet w nocy wyrecytować - jakie to familijne więzy i niesamowite przygody łączyły bogów i herosów greckiej i rzymskiej mitologii...
 
Ks. Rafał Masarczyk SDS
Był czas, kiedy panie nosiły długie suknie. Gdy jakaś dama włożyła krótszą, taką że było jej widać kostki, wybuchał obyczajowy skandal. Jej postępowanie było potępiane jako niemoralne. Czasy się zmieniły. Kobiety mogą nosić stroje, jakie im się podobają, nie ma to już większego znaczenia, nikt ich za to nie potępia. Nie gorszymy się długością kobiecego ubrania. Zmieniły się oceny moralne; coś co dawniej było uważane za zło, dziś jest akceptowane...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS