logo
Niedziela, 07 marca 2021 r.
imieniny:
Perpetuy, Felicyty, Kajetana, Pauli – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Relikwie
materiał własny
 


Relikwie

Wielu niekatolików obawia się, że między Boga a nas może wcisnąć się coś nazbyt ludzkiego, np. strzęp materiału lub kawałek kości, które otacza się czcią i opieką. Mam na myśli relikwie.

Czymś ludzkim jest przywiązanie do tego, co pozostawił ukochany człowiek odchodząc od nas. Pozostawia się więc w stanie niezmiennym miejsca pracy słynnych ludzi, tak jak zastano je przy ich śmierci. Podobnie człowiek kochający nosi przy sobie pamiątkę po kimś kochanym. Dlaczego wiec te wszystkie tak głęboko ludzkie sposoby wyrażenia przywiązania nie miałyby również służyć pomocą temu, by nasze myśli wzniosły się ku Bogu? Stąd też opieka i czcią otacza się to, co pozostało po świętych. Najbardziej drogocennymi relikwiami, jak nazywa się te szczątki, są oczywiście te, które pozostają w jakimś związku z osobą samego Chrystusa. Myślimy tu o świętej szacie w Trewirze, o całunie turyńskim lub o szczątkach krzyża Jezusa. Jeśli wszystkie te przedmioty pomagają nam w modlitwie, przypominają o Bogu i Jego łasce, która objawiła się w czczonych w ten sposób świętych, to wówczas nie jest wcale tak istotne, czy wobec jakiejś relikwii mamy niepodważalną pewność jej autentyczności; w odniesieniu do relikwii starych jest ona i tak trudna do uzyskania. W tym wszystkim nie chodzi o strzęp materiału czy o kawałek kości, ale o czczoną osobę i o przykład jej wiary, a ostatecznie o samego Boga.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Podczas ślubu kościelnego kapłan trzykrotnie stawia pytanie o "tak" i nowożeńcy trzykrotnie na to pytanie odpowiadają. Dlaczego aż trzy razy?
 
Fr. Justin
Czy jest mozliwe przyjecie wiary katolickej przez niewierzącego, który chciałby się nawrócić? Jeśli tak to gdzie powinien się z tym problemem udać?
 
ks. Leszek Poleszak SCJ
Wezwanie do powrotu do duchowości Najświętszego Serca Jezusowego nie jest jakimś sentymentalnym westchnieniem za odległą przeszłością i okresem rozkwitu kultu. Jest ono koniecznością chwili obecnej, stanowi wyzwanie aktualnych czasów, które domagają się od chrześcijan świadectwa żywej wiary, której fundamentem jest miłość. 
 
 
___________________
 
 reklama