logo
Piątek, 12 sierpnia 2022 r.
imieniny:

Hilarii, Juliana, Lecha, Eupliusza – wyślij kartkę

Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Rezydencja papieża
materiał własny
 


Rezydencja papieża

Dlaczego papież powinien rezydować tylko w Watykanie?

Od czasów apostolskich Rzym uważano za stolicę chrześcijaństwa. Założył ją św. Piotr apostoł i uświęcił swoim męczeństwem. Jego szczątki doczesne zostały pochowane na jednym ze wzgórz rzymskich - na wzgórzu watykańskim. Jest więc rzeczą naturalną, że następcy św. Piotra i namiestnicy Jezusa Chrystusa mieszkają w stolicy chrześcijaństwa, przy grobie św. Piotra, i stąd sprawują najwyższą władzę w Kościele, z pomocą Kurii rzymskiej, kolegium kardynałów. kongregacji, urzędów papieskich, synodów.

Do smutnych okresów w historii Kościoła należy awiniońska niewola papieży w l. 1305-1377, okres rezydowania papieży we Francji (od r. 1309 w Awinionie) i uzależnienia polityki Kościoła od królów francuskich.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Renata Nowak
Można się zgodzić, że podstawowym motywem wszelkich działań człowieka jest pragnienie szczęścia. Każdy, nawet nieświadomie, dąży do tego, co sprawia mu przyjemność, daje zadowolenie i radość, co jest w stanie zapewnić właśnie poczucie szczęścia. O ile te pierwsze terminy często wiążą się z pozytywnymi stanami cielesnymi i zmysłowymi, sugerującymi przejściowość, to "poczucie szczęścia" sugeruje pewną stałość i trwałość przeżycia...
 
Renata Nowak
Będąc z pielgrzymką w Rzymie często widziałem na zabytkowych budowlach napis: "Pontifex Maximus". W języku angielskim wyraz "Pontiff" oznacza papieża. W języku polskim występują podobne wyrazy: "pontyfikat", czyli rządy papieskie, i "pontyfikalny", czyli bardzo uroczysty (np. Msza pontyfikalna). Skąd pochodzi tytuł "Pontifex"?
 
o. Marie-Jacques de Belsunce
Za zwykłymi, pospolitymi słowami Bóg ukrywa wielkie sekrety, wielkie tajemnice. Pewien teolog mawiał, że im większą tajemnicę Bóg chce objawić, tym bardziej pospolitego przykładu używa. Zwykłe słowo „niewiasta”, „kobieta” kryje coś bardzo szczególnego. Niewiasta to przede wszystkim Maryja. To słowo oznacza również Kościół i ludzkość, ale przede wszystkim Maryję...
 
 
___________________
 
 reklama

katolicyzm