logo
Piątek, 25 września 2020 r.
imieniny:
Aureli, Kamila, Kleofasa, Władysława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Rocznica pielgrzymki papieża Franciszka
 


Ojciec Święty sprawował dziękczynną Mszę św. na jasnogórskim Szczycie z okazji 1050.rocznicy chrztu Polski. W ten sposób Papież Franciszek wypełnił pragnienie Pawła VI, który w 1966 roku chciał uczestniczyć w obchodach 'Sacrum Poloniae Millennium'.

 

Po przyjeździe na Jasną Górę papież Franciszek przejechał między sektorami papamobile, pozdrawiając wiernych. Następnie udał się do Kaplicy Matki Bożej, przed Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej, na modlitwę.

Po dłuższej chwili modlitwy w postawie stojącej przed Cudownym Obrazem, Ojciec Święty sam podszedł do ołtarza i złożył na nim Złotą Różę przy Cudownym Obrazie Matki Bożej - dar dla Jasnej Góry. Jest to wyjątkowy prezent ofiarowany przez papieża podczas wizyty w sanktuarium maryjnym. Było to trzecie wyróżnienie Stolicy Apostolskiej dla sanktuarium. Wcześniej złote róże złożyli w darze Jasnogórskiej Maryi papieże: Jan Paweł II i Benedykt XVI (wotum papieża Pawła VI). Wotum papieża Franciszka można dziś zobaczyć na ołtarzu w Kaplicy Matki Bożej, tuż obok Cudownego Obrazu.

 

Ojcowie paulini reprezentowani przez generała zakonu o. Arnolda Chrapkowskiego i przeora Jasnej Góry o. Mariana Waligórę, przekazali Ojcu Świętemu kopię Ikony Matki Bożej Częstochowskiej oraz kielich mszalny.

Następnie, na jasnogórskich błoniach, papież Franciszek przewodniczył Mszy św. z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. W Eucharystii wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych, w tym prezydent RP Andrzej Duda z małżonką. Eucharystię koncelebrowali polscy biskupi oraz przedstawiciele innych Konferencji Episkopatów, oraz ponad tysiąc kapłanów.

 

„Maryja oferuje nam swoją bliskość i pomaga nam odkryć, czego brakuje do pełni życia. Teraz, podobnie jak wówczas, czyni to z macierzyńską troską, ze swoją obecnością i dobrą radą, ucząc nas unikania arbitralnych decyzji i szemrań w naszych wspólnotach. Jako Matka rodziny chce nas strzec razem” – powiedział papież Franciszek w homilii na Jasnej Górze.

 

Jak podało Radio Watykańskie i inne agencje, w uroczystościach wzięło udział około 400 tysięcy wiernych.


www.jasnagora.com