logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Rocznica wybuchu wojny - modlitwa o pokój i za tych, którzy zginęli w obronie Ojczyzny
 


W 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej na Jasnej Górze trwa modlitwa za tych, którzy zginęli w obronie Ojczyzny, za Polskę i o pokój.

 

- Prosimy, by i nam heroizm naszych przodków udzielał się w codzienności – modlił się kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak. - Przede wszystkim naszą pamięcią ogarniamy wszystkich, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Modlimy się za wszystkie ofiary i żołnierzy, którzy oddali życie, żebyśmy mogli żyć w wolnej i niepodległej Polsce. Dziękujemy za ich heroizm i odwagę. Prosimy, aby ich postawa udzielała się także nam w codziennym życiu.

Podczas okupacji niemieckiej 21 września 1940 roku rozpoczęto, pod kierunkiem o. Polikarpa Sawickiego, stałą nowennę modlitw do Królowej Polski w intencji Ojczyzny.

 

Jasna Góra w czasie II wojny światowej nie ucierpiała, ale Niemcy i Rosjanie czynili wiele, by ograbić i zniszczyć Sanktuarium. W muzeach są pamiątki ocalonych z wojennej zawieruchy. Wśród nich np. wota z września 1939r. - żołnierskie mundury i odznaczenia wojskowe. Są kielichy mszalne, których używali kapłani w Dachau czy zrobiony z okruchów chleba przez więźniów w Auschwitz. Jest plakieta dziękczynna wykonana przez więźniarki ocalałe z Ravensbruck.

 

W czasie II wojny światowej część klasztoru zajęło wojsko niemieckie, stacjonujące tu aż do 16 stycznia 1945 roku. Niemcy zabronili zbiorowego pielgrzymowania na Jasną Górę. Pielgrzymi jednak - pomimo zakazów i represji - pod osłoną nocy przybywali do Częstochowy. Zakonnicy udzielali pomocy pielgrzymom, partyzantom, jeńcom wojennym i Żydom, a także prowadzili tajne nauczanie dla młodzieży.

 

Mirosława Szymusik 

jasnagora.com