logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Rozbudowa Collegium Catholicum Bydgostiense
 


Od kilkunastu lat I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. króla Jana III Sobieskiego w Bydgoszczy znajduje się w czołówce najlepszych szkół w regionie. Wraz z wejściem w życie reformy edukacyjnej przy bydgoskim "Katoliku" powstało także Katolickie Gimnazjum. Od września 2003 roku obie szkoły funkcjonują pod wspólną nazwą Collegium Catholicum Bydgostiense. Od września ubiegłego roku szkoła zaczęła się rozbudowywać. Do ponad stuletniego budynku zostanie przyłączony nowy. Będą w nim cztery sale dydaktyczne, duży hol, nowa biblioteka oraz czytelnia. Prace powinny się zakończyć w 2005 roku.

6-letni cykl kształcenia w Collegium Catholicum Bydgostiense (3 klasy gimnazjum i 3 liceum) oraz odpowiedni dobór przedmiotów matematyczno-fizycznych, przyrodniczych i humanistycznych z łaciną klasyczną włącznie, daje uczniom możliwość gruntownego przygotowania do wyboru przedmiotów kierunkowych w starszych klasach. Dużą rolę odgrywa nauka języków obcych z naciskiem na język angielski. - Oferujemy także język francuski i niemiecki. Chętni mogą zmierzyć się z językiem hiszpańskim oraz elementami greki. To nam daje dużą przewagę. Poza tym mamy rozbudowany system fakultetów. Organizujemy uczniom taką ilość godzin nauki, aby efekt nauczania był jak najlepszy. W tym roku nasi maturzyści zdali egzamin dojrzałości ze średnią 4,53 - przyznaje dyrektor, ks. dr Rafał Grabowski.

Po ostatniej reformie edukacji, kiedy do liceów przyłączono szkoły gimnazjalne, w bydgoskim Catholicum zrobiło się naprawdę ciasno. Wtedy powstał pomysł poszerzenia zaplecza dydaktycznego. W ubiegłym roku rozpoczęto pierwsze prace, które dzisiaj idą pełną parą. - W nowym budynku pozyskamy cztery sale lekcyjne, duży hol, nową bibliotekę, czytelnię oraz sanitariaty. Połączymy go ze starym gmachem za pomocą łącznika. Dzięki temu będzie stanowił pewną całość. Budujemy systemem gospodarczym. Projekt został tak przygotowany, aby był jak najtańszy. Nie chcemy inwestować w mury, ale przede wszystkim w naszą młodzież - dodaje ks. Grabowski.

Joanna Niezgódka
www.plusbydgoszcz.pl