logo
Niedziela, 16 maja 2021 r.
imieniny:
Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty, Szymona – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Roztargnienie w czasie modlitwy
materiał własny
 


Roztargnienie w czasie modlitwy

Nie potrafię się skupić na modlitwie. Roztargnienia rozszarpują me myśli na wszystkie strony. Czy jest na to jakaś rada?

Roztargnienia nie omijają nikogo. Według psychologów człowiek może utrzymać swoją uwagę na jednym przedmiocie zaledwie przez siedem sekund. Wyjątkiem są mistycy, którzy dzięki nadzwyczajnej łasce pogrążają się w ekstazie, wyłączając się z tego świata. Niemniej roztargnienia nigdy nie zwalniają nas od modlitwy. Trzeba po prostu nauczyć się modlić. Roztargnienia to nic innego jak nasze kłopoty, zmartwienia i pragnienia, które cisną się nam do głowy, np. choroba dziecka, trudności w znalezieniu pracy, przykra rozmowa, która mnie czeka w urzędzie, obowiązki, z których powinienem się wywiązać, lęk przed egzaminami. Dlaczego nie pokazać Bogu tych naszych kłopotów, zmartwień i pragnień? Dlaczego nasza modlitwa ma być sztywna i szablonowa? Bóg jest naszym Ojcem i Przyjacielem, a nie gigantycznym władcą, do którego mówi się przez pośrednika. Nauczmy modlić się także roztargnieniami, a wówczas nasze życie stanie się bardziej autentyczne. Modlitwa przesunie się w centrum naszych spraw życiowych.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
ks. Rafał Masarczyk SDS
Czy popełnienie samobójstwa jest równoznaczne ze 100% pewnością pójścia do piekła? Czy chociażby samo myślenie że życie jest beznadziejne i nie ma po co żyć jest grzechem?
 
ks. Rafał Masarczyk SDS
Wielu ludzi odnosi się z wrogością do jasnowidzów. Czy Kościół potępia jasnowidztwo?
 
Giuliano Raffo SJ
Tomy Nauczania papieskiego w ciągu 26 lat pontyfikatu - gromadzące przesłania, przemówienia, homilie, katechezy - oraz inne publikacje Jana Pawła II zajmują sporo miejsca na bibliotecznych półkach. Do bogatej spuścizny literackiej Ojca Świętego należą też katechezy o psalmach jutrzni. Małe objętościowo, ale bogate duchowością, są zapisem katechez papieskich wygłoszonych podczas środowych audiencji generalnych...
 
___________________
 
 reklama