logo
Środa, 24 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bony, Horacji, Jerzego, Fidelisa, Grzegorza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Papieski medal „Pro Ecclesia et Pontifice” dla Piotra Cywińskiego
 


Dr Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu został odznaczony przez papieża Franciszka krzyżem "Pro Ecclesia et Pontifice". "Za determinację i wewnętrzny imperatyw budowania lepszego świata" jak stwierdził w laudacji abp Grzegorz Ryś


Uroczystość wręczenia medalu odbyła się wieczorem 14 stycznia w Domu Arcybiskupów Warszawskich z udziałem nuncjusza apostolskiego abp Salvatore Pennaccio. Kard. Kazimierz Nycz podkreślił na wstępie, że Stolica Apostolska docenia działalność Piotra Cywińskiego w różnych dziedzinach, a którą podejmuje z inspiracji chrześcijańskich.

 

Sylwetkę i zasługi laureata przedstawił abp Grzegorz Ryś. Stwierdził m.in., że papieskie odznaczenie otrzymuje “człowiek jeszcze nie 50-letni, który swoją aktywnością mógłby spokojnie obdzielić kilka życiorysów”.

Piotr Mateusz Cywiński od 1993 r. związany jest z warszawskim Klubem Inteligencji Katolickiej. Przez 5 lat był jego wiceprezesem, a następnie, przez 10 lat prezesem – do 2010 roku. W ocenie abp. Rysia, stołeczny KIK jest najważniejszym i najbardziej twórczym Klubem Inteligencji Katolickiej w Polsce, podejmującym nie tylko odważną refleksję, ale równie odważne i ważne działanie – tak wewnątrz-kościelne jak np. inicjatywa “Zranieni w Kościele”, jak i szersze o charakterze społecznym. “W jakiejś mierze ta znacząca rola warszawskiego Klubu bierze się z pracy i zaangażowania poprzedniego prezesa” – zauważył metropolita łódzki.

 

W laudacji przypomniał także zaangażowanie Piotra Cywińskiego w powstałe w 2002 r. Forum Świętego Wojciecha. Aż do 2009 r. był on pierwszym przewodniczącym Rady tegoż Forum i – w konsekwencji – współtwórcą pierwszych Zjazdów Gnieźnieńskich (w latach 2003-2005 i 2007). W 2004 r. w związku ze swoją działalnością w KIK-u został wybrany na prezesa europejskiej federacji intelektualistów katolickich “Pax Romana”.

Ponadto, Cywiński uczestniczył w pracach Zespołu Episkopatu Polski ds. rozmów z Kościołem Greckokatolickim na Ukrainie, był członkiem Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, zasiadał w radzie Fundacji na rzecz Maximilian-Kolbe-Werk, założonej przez Konferencję Episkopatu Niemiec oraz radzie Centrum Informacji, Spotkań, Dialogu, Wychowania i Modlitwy w Oświęcimiu.

 

“To by już nam wystarczyło” – stwierdził abp Ryś przywołując jedną z pieśni wspólnot neokatechumenalnych, ale w jego przekonaniu najważniejszy przełom w życiu Piotra Cywińskiego i zarazem tytuł do przyznania mu medalu Pro Ecclesia et Pontifice – wyznaczają dwie daty. W roku 2000 Piotr Cywiński został członkiem i pierwszym Sekretarzem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, zaś 6 lat poźniej został dyrektorem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau – najważniejszego Miejsca Pamięci na świecie.

 

Pełny tekst laudacji można przeczytać TUTAJ

archwwa.pl

 
Zobacz także

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS