logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Bądźcie światłem!
 


Z okazji trwającego Roku Życia Konsekrowanego i 5. rocznicy obecności Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich w Warszawie w sobotę zaprezentowano medytację muzyczną „W świetle Taboru”.
 
– Projekt skierowany jest do ludzi wrażliwych na piękno, przede wszystkim do tych, którzy dali się uwieść Bogu, źródłu wszelkiego piękna. Adresowany jest także do osób stawiających sobie pytania o powołanie, ale też do poszukujących Boga. Opowiada o tym, co dzieje się w człowieku, który odważył się odpowiedzieć na Boże wezwanie. Językiem muzyki opisujemy intymną relację, do której zaprasza i wprowadza sam Bóg. Chcemy dać odbiorcy szansę, by zakosztował tej relacji słodyczy, ale i grozy. To uczta dla duszy na wysokim poziomie artystycznym – zapowiadała s. Maria Magdalena MWJ, autorka scenariusza.
 
Medytacja muzyczna, która swoją premierę miała w kwietniu br., została ponownie zaprezentowana 24 października w kościele Matki Bożej Jerozolimskiej. Złożyły się na nią śpiewy, fragmenty Ewangelii, komentarze, gra na instrumentach i wyświetlany fresk Jezusa z prawosławnego klasztoru z Kosowa. Młodzi artyści, osoby świeckie i duchowne, przygotowali repertuar muzyczny opracowany specjalnie na tę okazję, a inspirowany tekstami biblijnymi nawiązującymi do tajemnicy powołania i oddania się Bogu. Można też było usłyszeć fragmenty kompozycji J.S. Bacha, G. Ph. Telemanna czy P. Czajkowskiego. Utwory wokalne, przeplatane grą na altówce, cytrze, flecie czy oboju, wykonał zespół Camerata Terezja pod dyrekcją Teresy Gręziak.
 
Repertuar muzyczny projektu„ W świetle Taboru” zainspirowany został tekstami biblijnymi rozważającymi tajemnice powołania Komentarze do czytanych zdań z Ewangelii przygotował ks. dr. hab. Robert Woźniak. – Bóg jest artystą, a najwspanialszym Jego dziełem jest człowiek. Życie staje się sztuką dzięki temu, że przebywa w nim Światło. Mimo panującej wokół ciemności, z dnia na dzień coraz więcej możemy doświadczyć w sobie przemiany dokonanej przez Boga. Widzą to szczególnie osoby konsekrowane mające przecież świadomość, że są gliną wypełnioną Światłem – mówił w jednym z nich ks. Woźniak. Przewodnią myślą jego wyjaśnień był biblijny opis przemienienia Jezusa na Górze Tabor.
 
– Bardzo się cieszę, że tak wspaniale przeżywacie Rok Życia Konsekrowanego, a swoim życiem pokazujecie jak odbijać światło Chrystusa – chwalił na zakończenie spotkania kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski zauważył też, że każdy człowiek ochrzczony stoi przed wielkim wyzwaniem jakim jest ukazywanie Boga innym.
 
W wydarzeniu, które honorowym patronatem objęli kard. Kazimierz Nycz i abp Henryk Hoser, uczestniczyli m.in. bp Rafał Markowski, bp Marek Solarczyk i siostry zakonne i zakonnicy z warszawskich zgromadzeń m.in. nowicjat braci dominikanów.
 
 
Kolejnym projektem muzycznym opracowywanym w kościele przy ul. Łazienkowskiej będzie „List kobiet do świata”, którego premiera odbędzie się w lipcu 2016 r. w ramach Światowych Dni Młodzieży. 
 
Zobacz także

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS