logo
Wtorek, 16 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bernadety, Julii, Benedykta, Biruty, Erwina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Praca nauczyciela to powołanie i misja
 


Pod hasłem 'Miłosierni jak Ojciec' trwa na Jasnej Górze Ogólnopolskie Sympozjum Nauczycieli i 79. Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców. Tradycją stało się, że po zakończeniu roku szkolnego nauczyciele przybywają na Jasną Górę, by dziękować za miniony rok i prosić Matkę Najświętszą o spokojne wakacje. Na tegoroczne spotkanie, w dniach 1-2 lipca, przybyło kilka tys. osób. 
 
„Praca nauczyciela jest przepiękna. Ja 37. rok uczę, mogłam już odejść siedem lat temu i to, że trwam to znaczy, że kocham to, lubię, nie było by tak bez pomocy Bożej, bo wiem, że to siły idą tam z Góry. Radzę sobie i kocham młodzież, i czuję się odpowiedzialna, to bardzo piękna i odpowiedzialna praca - mówi Róża Szaranik, humanistka z 37-letnim stażem – Moi uczniowie, wychowankowie wybierają się na Światowe Dni Młodzieży, są wolontariuszami. Ale mam dwóch takich chłopców, którzy są w tej sekcji organizacyjnej i jeździli cały rok na spotkania. Od nich dowiem się wielu ciekawych rzeczy”. 
 
W sobotę, 2 lipca pod jasnogórskim Szczytem od samego rana trwały modlitwy zgromadzonych licznie nauczycieli. Wspólnie odmówiono Różaniec, a dr Stanisław Sławiński z sekretariatu Krajowego Duszpasterstwa Nauczycieli zrelacjonował wczorajsze sympozjum i odczytał list do polskich nauczycieli. Wysłuchano również wykładu pt. 'Miłosierdzie w misji współczesnego nauczyciela' ks. dr hab. Adama Maja Cor. prof. KUL. Po wykładzie zabrzmiał koncert scholi Chorus Angelorum z Orońska. 
 
Centralnym punktem pielgrzymki była odprawiona w południe Msza św. pod przewodnictwem bp Piotra Turzyńskiego, delegata Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Nauczycieli. 
 
Słowa powitania w imieniu ojców paulinów wypowiedział o. Mieczysław Polak, podprzeor sanktuarium. Mówił: „Dziękujemy wam, że przez waszą nauczycielską, pedagogiczną służbę uczniowie rozwijają i umacniają w sobie zdolność rozróżniania dobra od zła oraz umiejętność opowiadania się po stronie prawdy i autentycznego piękna. Z tego miejsca pragniemy sięgnąć pamięcią do naszych lat szkolnych i podziękować wszystkim nauczycielom i wychowawcom, których Pan Bóg postawił na naszych drogach życia”. 
 
„Kochani nauczyciele trzeba odkryć ten fundament, żeby być nauczycielem trzeba najpierw zbudować z Bożą pomocą siebie samego, trzeba być człowiekiem, trzeba być chrześcijaninem, a tu nie ma ograniczeń, bo Pan Jezus powiedział: ‘doskonali bądźcie, jak doskonały jest Ojciec wasz Niebieski’. To jest wezwanie do tego, by coraz bardziej się stawać, by nie stanąć, by pomyśleć, że mogę jeszcze lepiej, mogę bardziej kochać, mogę lepiej pracować, mogę bardziej ufać – mówił w homilii bp Piotr Turzyński– Chciałbym was prosić byście się chrześcijaństwa nie wstydzili, to jest niezwykły skarb, który dał nam Bóg. To jest takie spojrzenie na życie, które daje niezwykłą głębię i mądrość. Bez wiary człowiek jest jak wędrowiec, włóczęga, bez domu, bez celu, bez korzenia, a chrześcijaństwo daje nam takie spojrzenie na nas samych i ludzi obok nas, że jesteśmy pielgrzymami, wyszliśmy od Boga, z Jego myśli, z Jego miłości. On chciał by każdy z nas zaistniał, On chciał by zaistniały te dzieci, które są nam dane w szkole i w różnego rodzaju placówkach oświatowych. To Bóg jest ostatecznym celem życia człowieka, On nas stworzył dla siebie. Nie wstydźcie się chrześcijaństwa, to znaczy bądźcie chrześcijanami i w szkole. Można to na różny sposób przekazać, można na języku polskim pokazać cudowne dziedzictwo Stasia z powieści ‘W pustyni i w puszczy’, który wobec muzułmanina zagrażającego jego życiu, mówi nie mogę przyjąć twojej wiary jestem chrześcijaninem, albo można pokazać Longinusa Podbipięte, który umiera i śpiewa Litanię do Najświętszej Maryi Panny, albo można pokazać Juranda ze Spychowa, który się przemienił i przebacza krzyżakowi, który zabił jego córkę. Czy nie są to piękne karty, skąd Sienkiewicz wymyślił, to taka utopia? Nie tacy ludzie byli i są, tacy chrześcijanie byli i są pośród nas. To chrześcijaństwo daje taką siłę. Nie wstydźcie się chrześcijaństwa, tzn. na historii nie wstydźcie się powiedzieć, że Królowa Jadwiga została świętą, jest świętą, nie bójcie się powiedzieć, że Jan Długosz to ksiądz Jan Długosz…”. 
 
O godz. 15.00 pielgrzymi uczestniczyli w rozważaniach Drogi Krzyżowej na jasnogórskich Wałach. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com 
 
Zobacz także

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS