logo
Wtorek, 23 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Ilony, Jerzego, Wojciecha – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Bp Marczak: Pokój jest darem! Pokój jest łaską!
 


„Pokój jest darem,! Pokój jest Łaską! Pokój jest czymś o wiele głębszym, niż chwilowe zawieszenie broni z samym sobą lub drugim człowiekiem. Pokój nie jest tylko brakiem działań wojennych. Pokoju nie możemy osiągnąć własnymi siłami, wypracować go nawet jeśli nawet tak się w naszych ludzkich relacjach dzieje, gdyż w swej najgłębszej istocie jest darem i płynie z głębi serca, gdzie mieszka Bóg!”- mówił Ksiądz Biskup Marek Marczak.
 
Łącząc się z obecnymi w Asyżu, na ekumenicznej modlitwie o pokój z Ojcem Świętym Franciszkiem, w łódzkiej bazylice archikatedralnej odbyła się Msza święta, której przewodniczył Ksiądz Biskup Marek Marczak. 
 
Ksiądz Biskup przypomniał, że pomysłodawcą i organizatorem pierwszej wspólnej modlitwy o pokój między narodami i religiami świata, która odbyła się 27 października 1986 roku, był św. Jan Paweł II. Miejscem obchodów Światowego Dnia Modlitwy o Pokój stał się Asyż, gdzie żył i umarł św. Franciszek. Kontynuatorem myśli Papieża Polaka, był Jego następca, Ojciec Święty Benedykt XVI, który modlił się w Asyżu w październiku 2011 roku. Doświadczając niepokoju między narodami, a także wojny, Papież Franciszek zaprosił przedstawicieli religii świata do wspólnej modlitwy. 
 
O różnych wymiarach pokoju i doświadczaniu go w swoim życiu, mówił w homilii Biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej. – „Są ludzie, którzy noszą pokój w sercu, ale ciągle niepokoją się oto, aby pokój zapanował w świecie. Tacy ludzie, między innymi dzisiaj, gromadzą się w Asyżu , po to i my zbieramy się także dziś na tej Eucharystii, bo sami chcemy doświadczać pokoju serca, ale chcemy także, by ten pokój zagościł miedzy ludźmi!” – podkreślił Ksiądz Biskup. 
 
Podczas modlitwy wiernych zanoszono modlitwy o pokój między narodami i między ludźmi.
 
Do Boga, który błogosławi wprowadzających pokój, zanieśmy pokorne prośby:
 
Módlmy się za Ojca Świętego Franciszka, aby dla wszystkich ludzi był znakiem Boga na ziemi. 
Ciebie prosimy…
Módlmy się o pokój dla całego świata, aby ludzkość odrzuciła nienawiść i przemoc, żyjąc w zgodzie i miłości.
Ciebie prosimy…
Módlmy się za wszystkich chrześcijan, aby złączyli się w jednej wierze i w jednym Kościele.
Ciebie prosimy…
Módlmy się za chorych, aby rozumieli wartość swego cierpienia i łączyli je z męką Chrystusa.
Ciebie prosimy…
Módlmy się w intencji dzieci, aby mogły się narodzić, i żyć w wolności i sprawiedliwości.
Ciebie prosimy…
Módlmy się za nas samych, abyśmy pielgrzymując do domu Ojca, w każdej chwili byli gotowi stanąć przed Panem.
Ciebie prosimy…
Boże Ojcze Miłosierdzia, wysłuchaj nasze pokorne modlitwy i spraw, aby wszyscy ludzie na ziemi doświadczyli Twojej łaski w błogosławieństwie pokoju. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
 
Na zakończenie liturgii została odmówiona modlitwa św. Jana Pawła II o pokój.
 
Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
 
Usłysz krzyk wszystkich Twoich dzieci, udręczone błaganie całej ludzkości. Niech już nie będzie więcej wojny – złej przygody, z której nie ma odwrotu, niech już nie będzie więcej wojny – kłębowiska walki i przemocy. Spraw, niech ustanie wojna (…), która zagraża Twoim stworzeniom na niebie, na ziemi i w morzu.
 
Z Maryją, Matką Jezusa i naszą, błagamy Cię, przemów do serc ludzi odpowiedzialnych za losy narodów. Zniszcz logikę odwetów i zemsty, a poddaj przez Ducha Świętego nowe rozwiązania wielkoduszne i szlachetne, w dialogu i cierpliwym wyczekiwaniu – bardziej owocne niż gwałtowne działania wojenne.
 
Ojcze, obdarz nasze czasy dniami pokoju. Niech już nie będzie więcej wojny. Amen
 
 
www.archidiecezja.lodz.pl 
 
Zobacz także

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS