logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Pielgrzymka Rodzin Katyńskich
 


27. Pielgrzymka Rodzin Katyńskich przybyła na Jasną Górę w niedzielę, 23 kwietnia. W uroczystościach upamiętniających 77. rocznicę zbrodni katyńskiej udział wzięły Rodziny Katyńskie oraz delegacje młodzieży. 
 
„Jest to piękna kontynuacja życzenia, prośby św. Jana Pawła II, który w roku 1996 zaproponował Rodzinom Katyńskim, żeby pierwsza niedziela po Wielkanocy stała się dniem pielgrzymkowym rodzin w temacie miłości, przebaczenia, pojednania” – przypomina ks. kmdr Janusz Bąk, kapelan Federacji Rodzin Katyńskich, delegat biskupa polowego ds. kombatantów, weteranów wojennych. 
 
„Rodziny Katyńskie są głęboko zakorzenione w tej tragedii i starają się nie tylko przeżywać ją sami, którzy są najbliżsi tamtych czasów, ale także w to wszystko wprowadzić pokolenia następnych” – mówi ks. kmdr Janusz Bąk. 
 
Mszy św. w intencji Polaków pomordowanych przez Sowietów o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył i homilię wygłosił ks. kmdr Janusz Bąk, kapelan Federacji Rodzin Katyńskich. Podczas Eucharystii wystawiono poczty sztandarowe. Słowa powitania w imieniu Jasnej Góry wypowiedział o. Stanisław Rudziński, paulin. 
 
Na początku homilii ks. kmdr Janusz Bąk zacytował fragment wiersza „Katyń”, który napisał Jan Górec-Rosiński: „W czyje sumienie wpisano te groby? Czyje usta zakneblowano milczeniem? Czyją pamięć zalano wapnem? Mordercy w słońcu niewinni, nam zostało tylko epitafium”. 
 
Dalej kaznodzieja przypomniał słowa Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego: „Naród, który nie umie nawiązać do dziejów, który nie może wypowiedzieć się zgodnie z własną duchowością, jest narodem niewolniczym. Naród, który odcina się od historii, który się jej wstydzi, który wychowuje swoje pokolenia bez powiązań historycznych, to naród renegatów. Taki naród skazuje się dobrowolnie na śmierć”. 
 
„Tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w Katyniu, Charkowie, Miednoje, są rozdziałem martyrologium Polski, który nie może być zapominany. Ta żywa pamięć powinna być zachowana jako przestroga dla przyszłych pokoleń” – podkreślił ks. kmdr Bąk. „Katyń to nie tylko straszliwa zbrodnia wykonana w majestacie sowieckiego prawa, to również kłamstwo powtarzane tysiące razy” – dodał kaznodzieja. 
 
o. Stanisław Tomoń 
 
www.jasnagora.com 
 
Zobacz także

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS