logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
artykuł sponsorowany
Małżeństwo oraz kapłaństwo jako sakramenty społeczne
materiał własny
 


Życie można przeżyć na trzy sposoby: w małżeństwie, w kapłaństwie lub w samotności. Kapłaństwo i małżeństwo to dwa z siedmiu sakramentów. Jako jedyne uznaje się je za sakramenty społeczne, które determinują życie nasze i innych osób. Zapewne dlatego też świętuje się je w najbardziej uroczysty sposób. 
 
Sakramenty, czyli siedmiokrotne dary Boga dla człowieka
 
Sakramenty uznaje się za widzialne znaki niewidzialnej łaski, co innymi słowy oznacza przekazanie darów Boga dla człowieka. Sakramenty przekazuje się w chrześcijaństwie, przy czym w katolicyzmie i prawosławiu wylicza się ich siedem, a w protestantyzmie wylicza się ich dwa. Do grona sakramentów należą: chrzest, bierzmowanie, pokuta, komunia, małżeństwo, kapłaństwo i namaszczenie. Jako sakramenty społeczne, czyli sakramenty w służbie społecznej wylicza się sakrament małżeństwa i sakrament kapłaństwa.
 
Specyfika małżeństwa
 
Małżeństwem nazywa się nierozerwalne przymierze miłości. Małżeństwo to jeden z siedmiu sakramentów i zarazem jako jeden z dwóch, obok kapłaństwa, sakramentów w służbie społecznej. Małżeństwo w pojmowaniu chrześcijańskim to związek kobiety i mężczyzny, a więc związek heteroseksualny a nie homoseksualny i jednocześnie monogamiczny a nie poligamiczny. Związek taki w chrześcijaństwie odzwierciedla więź między Jezusem Chrystusem jako Oblubieńcem a Kościołem jako Oblubienicą. W katolicyzmie nie dopuszcza się do rozwodu, a kolejny ślub można wziąć tylko w wypadku wdowieństwa lub stwierdzenia nieważności małżeństwa przez Sąd Kościelny. W prawosławiu dopuszcza się do swoistego rozwodu na zasadzie zdjęcia błogosławieństwa z konkretnego małżeństwa, efektem czego można wziąć kolejny ślub. W protestantyzmie małżeństwa nie traktuje się z kolei jako sakramentu, a jedynie jako dar Boży, ponadto dopuszcza się rozwody i branie kolejnych ślubów.
 
Specyfika kapłaństwa
 
Kapłaństwem nazywa się uświęcenie, to znaczy nadanie władzy udzielania sakramentów i sprawowania obrzędów. Kapłaństwo to jeden z siedmiu sakramentów i zarazem jako jeden z dwóch, obok małżeństwa, sakramentów w służbie społecznej. Kapłaństwo w pojmowaniu chrześcijańskim to kapłaństwo urzędowe, gdy ktoś zostaje wyświęcony, a także kapłaństwo powszechne, gdy ktoś zostaje włączony do Kościoła, czyli gdy po prostu zostaje ochrzczony - w przypadku kapłaństwa urzędowego wylicza się trzy rodzaje święceń - diakonat przy wyświęcaniu na diakona, prezbiterat przy wyświęcaniu na księdza oraz episkopat przy wyświęcaniu na biskupa. Wzór kapłaństwa chrześcijaństwo odnajduje w osobie Jezusa Chrystusa jako najwyższego pośrednika między niebem a ziemią. W katolicyzmie kapłanów obowiązuje celibat. W prawosławiu kapłanów również obowiązuje celibat. W protestantyzmie z kolei celibat nie obowiązuje, bo kapłaństwa nie traktuje się jako sakramentu i bardziej akcentuje się kapłaństwo powszechne, niż kapłaństwo urzędowe, efektem czego pastor nie odgrywa aż tak wielkiej roli jak ksiądz czy pop, a jedynie pełni funkcję swoistego przewodnika duchowego.
 
Celebrowanie małżeństwa oraz kapłaństwa
 
Gdy dwie osoby zostają świeżo upieczonymi małżonkami lub gdy jedna osoba zostaje świeżo upieczonym księdzem, przeważnie po ceremonii w formie mszy w kościele wyprawia się wesele. To doskonała okazja nie tylko do zabawy, ale też do wręczenia tym osobom upominku ślubnego (tutaj), bo choć obecność liczy się najbardziej, to zdjęcia i pamiątki utrwalą tę chwilę na dłużej. Najważniejsze jednak, aby niezależnie od uroczystości i jej przebiegu, kroczyli oni wybraną przez siebie drogą ku Ziemi Obiecanej. 
 
fot. Josh Applegate | Unsplash (cc)
 
Artykuł sposorowany przez www.holyart.pl 
 
Zobacz także
ks. Mieczysław Maliński
Dla mnie każda Msza święta jest inna. Bo ja jestem inny. Przecież codziennie przetaczają się przeze mnie nowe sprawy, problemy, radości, smutki, sukcesy i tragedie - dotyczące mojej osoby, mojej rodziny, mojego środowiska, mojego miasta, mojej Ojczyzny, Europy, świata...
 
Paulina Smoroń

Jeżeli przed ślubem widzimy, że gdzieś jest problem i słyszymy to od innych ludzi, warto potraktować sprawę poważnie. Nie znaczy to, że nie należy brać ślubu, ale to sygnał, że on tego problemu nie rozwiąże. Z całą pewnością problem urośnie po ślubie jeszcze bardziej. 

 

O tym, czy istnieje klucz do szczęśliwego związku, w rozmowie z Pauliną Smoroń opowiadają Marta i Marek Babik, małżeństwo z 25-letnim stażem, które od kilkunastu lat prowadzi warsztaty komunikacji małżeńskiej oraz kursy przedmałżeńskie dla narzeczonych.

 
Kazimierz Misiaszek

Najczęściej odnosimy system wychowawczy księdza Bosko do określonych sytuacji czy instytucji wychowawczych, rzadko łącząc jego podstawowe zasady z rodziną. Tymczasem to ona właśnie wydaje się być pierwszym i podstawowym miejscem uczenia się prewencyjnych zasad postępowania, głównie poprzez mądre wprowadzanie dziecka w życie. Prewencja bowiem nie jest niczym innym, jak tylko umiejętnością przewidywania, wyprzedzania, uprzedzania tego, co może się zdarzyć, a do czego trzeba być przygotowanym. 

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS