logo
Czwartek, 21 marca 2019 r.
imieniny:
Benedykta, Lubomiry, Lubomira, Mikołaja – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Msza Prymicyjna bpa Andrzeja Przybylskiego
 


Bp Andrzej Przybylski, w niedzielę 25 czerwca, odprawił pierwszą Mszę św. na Jasnej Górze jako biskup pomocniczy arch. częstochowskiej. 
 
Uroczystość święceń biskupich ks. Andrzeja Przybylskiego odbyła się w sobotę, 24 czerwca (w uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela) w Archikatedra Świętej Rodziny. 
 
„Wszystko, co Boże, zaczynało się w cieniu i blasku Jasnej Góry. Tutaj przyszedłem na studia spod Łowicza, i tutaj odkrywałem doświadczenie żywego Kościoła, żywej wiary w Duszpasterstwie Akademickim, w chodzeniu na Apele, w czuwaniach jasnogórskich, cała moja droga żywej, głębokiej wiary i relacji z Bogiem się tutaj zaczynała – wyznaje bp Andrzej Przybylski - Większość swojego życia spędziłem w Częstochowie, a jak w Częstochowie, to i na Jasnej Górze. W różnych odpowiedzialnościach i posługach tutaj byłem, i zawsze tu się czułem jak w domu. I tu przychodziłem, żeby zawierzyć, i żeby dostać mnóstwo sił, stąd dla mnie jest oczywiste, że jak jestem biskupem pomocniczym częstochowskim, a gdybym był w innej diecezji, to pewnie tak samo pierwsze kroki skierowałbym do Matki Bożej, bo to jest pierwsza najpewniejsza droga Jezusa do nas”. 
 
„Dla mnie ta modlitwa, to wpatrywanie się w oblicze Matki Bożej to było jeszcze jedno, już teraz na nowym etapie życia, nowej posługi, zawierzenie Maryi tego wszystkiego co przede mną, a czego nie wiem, bo to wszystko dla mnie jest nowe” – dodał biskup. 
 
Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 11.00 koncelebrowali m.in.: o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów i o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. 
 
Rozpoczynając Mszę św. o. Marian Waligóra zwrócił się do bp. Andrzeja Przybylskiego: „Dziękujemy Ekscelencjo, że swoje pierwsze kroki w posłudze biskupiej kierujesz tu, do Matki, i pragniesz pod spojrzeniem Najświętszej Dziewicy Maryi, Królowej Polski rozpoczynać swoją ważną posługę dla Kościoła, szczególnie dla Kościoła naszej Archidiecezji. Niech Ta, która tym łaskawym spojrzeniem ogarnia każdego z nas, niech Ta, do której przychodzimy jak dzieci szukając pomocy, zawierzając się Jej matczynej opiece będzie Tą, która ochraniać będzie Ekscelencję w posłudze, i będzie matczynym spojrzeniem pomagała na drogach tego pięknego pasterskiego posługiwania”. 
 
„Odwaga to nie jest do końca całkowity brak lęku, ale to jest taka sytuacja, kiedy czasem się czegoś boimy, zwłaszcza kiedy to dotyczy jakiejś drogi dobra, ale ufamy Bogu, ufamy Jego mocy i bojąc się wchodzimy w to powołanie, mając jakieś lęki realizujemy Boży plan – mówił podczas homilii bp Andrzej Przybylski - Pan Bóg często powołuje nas, ludzi słabych, niekiedy zalęknionych wobec ogromu zadania, przed którym nas stawia. Ale jeśli zgodzimy się Mu poprowadzić, to On będzie naszą siłą. I okaże się, że czasem zalęknieni robimy naprawdę wspaniała Boże rzeczy”. 
 
Na zakończenie Eucharystii głos zabrał o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów: „Ufamy, że dalej ten Matczyny wzrok będzie towarzyszył innej formie posługi, jaką Kościół przez wolę Ojca Świętego wyznaczył Księdzu Biskupowi. Życzymy na ten nowy etap życia, który jest kontynuacją wcześniejszego, żeby towarzyszyła odwaga, odwaga nie ludzka, ale odwaga napełniona mocą Chrystusa, i aby to biskupie zawołanie „In Christo” było tym umocnieniem i mocą w tych wszystkich zadaniach, w których Ksiądz Biskup dla dobra Kościoła Powszechnego i Kościoła Częstochowskiego podejmuje. A w imieniu całej naszej paulińskiej wspólnoty pragniemy podziękować za ten związek z Jasną Górą, za dotychczasową posługę w sanktuarium narodu”. 
 
Ojciec Generał wręczył biskupowi Przybylskiemu kopię wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej. 
 
„Chce was tylko poprosić o jedną 'Zdrowaś' za moje zawierzenie Bogu przez Maryję, za moją posługę w tej diecezji, bym jak każdy biskup umiał być i dla Kościoła i dla ludzi. Pomódlcie się za mnie tym jednym 'Zdrowaś Maryjo' o gorliwość i świętość po wszystkie dni tutaj, na ziemi” - poprosił na zakończenie Mszy św. bp Andrzej Przybylski. 
 
Decyzja Ojca Świętego Franciszka o mianowaniu ks. prał. dra Andrzeja Przybylskiego biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej i przydzieleniu mu stolicy tytularnej Orte została ogłoszona 20 maja br. 
 
Zawołaniem nowego biskupa są słowa „In Christo” (W Chrystusie). W jego herbie na niebieskim tle widnieje serce – symbol Najświętszego Serca Jezusowego, w które wpisane są symbole maryjne: litera M oraz dwa promienie wychodzące z lewej strony serca - nawiązujące do ran na twarzy Matki Bożej z Jasnogórskiej Ikony. Nad sercem unosi się postać gołębicy - znak Ducha Świętego. Wokół tarczy herbu rozmieszone są małe ogniki - znak siedmiu darów Ducha Świętego. 
 
Biskup nominat Andrzej Przybylski ma 52 lata, przez ostatnie dwa lata był proboszczem parafii św. apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com
 
 
Zobacz także
 
___________________
 
 reklama