logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
W obronie narodu, rodziny i wolności - środowiska narodowe
 


6. Pielgrzymka Środowiska Narodowego odbywa się na Jasnej Górze w sobotę, 30 marca. Przybyli działacze, członkowie i sympatycy środowisk narodowych – w sumie ok. 1,5 tys. osób. Głównym organizatorem pielgrzymki jest Młodzież Wszechpolska. Każdego roku w spotkaniu uczestniczy wiele organizacji i ruchów, m.in. Obóz Narodowo Radykalny, Ruch Narodowy, Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, Stronnictwo Narodowe oraz środowiska kombatanckie. Przybyli także przedstawiciele Fundacji Pro Prawo do życia z Kają Godek. 
 
„Msza św. to podziękowanie Panu Bogu przez ręce Pani Jasnogórskiej za cały rok naszej działalności, i poproszenie o dalsze błogosławieństwo i dalszy rozwój naszego środowiska. Ta pielgrzymka jest pod patronatem Poznańskiej Piątki, czyli 5 młodych chłopaków, którzy oddali swoje życie za Boga i za Ojczyznę” – wyjaśnia Ziemowit Przebitkowski, prezes Młodzieży Wszechpolskiej. 
 
„Przyjechaliśmy z intencjami przede wszystkim zawierzenia się Matce Bożej, która jest dla nas bardzo ważna jako katolików. I bardzo się cieszymy, że możemy tutaj przyjechać jako Młodzież Wszechpolska z całej Polski, i spotkać się w tym niezwykłym miejscu, i pomodlić się, i zawierzyć, i przede wszystkim też podziękować za wszystkie łaski, które otrzymujemy” – dodaje uczestnik pielgrzymki Michał Madej z Poznania, który przyjeżdża na Jasną Górę po raz szósty, a więc jest od początku na pielgrzymce. 
 
Na pytanie, dlaczego uważa się, że Pielgrzymka Środowiska Narodowego na Jasną Górę wzbudza wiele kontrowersji, prezes Młodzieży Wszechpolskiej odpowiada: „To nie nasza pielgrzymka wzbudza wiele kontrowersji, to antyklerykałowie wzbudzają wiele kontrowersji – dlatego, że to właśnie oni starają się sprowokować tutaj Bóg wie jakie wydarzenia, licząc na to, że być może uda się uchwycić kątem kamery jakieś wykreowane przez nich wydarzenia, a potem wałkować to na okrągło w innych mediach. Nasza pielgrzymka jest jak każda inna pielgrzymka - przyjeżdżamy tutaj ofiarować się Najśw. Maryi Pannie”. 
 
„Po latach pielgrzymowania pozostaje mi jedynie smucić się z takiego obrotu sprawy, i zwyczajnie przyjechać tutaj po raz kolejny – dodaje Michał Madej – Jeśli chodzi o te sprzeciwy, zwyczajnie mnie one bolą, bo ja się uważam za Polaka, za katolika, i dlatego uważam, że mam prawo tutaj przyjechać i prawo tutaj się modlić, nic więcej. Dlatego tu jesteśmy, przyjeżdżamy tutaj z całej Polski”. Jak podkreśla, wszelkie kontrowersje wynikają z nieznajomości działań środowisk narodowych. „Jesteśmy organizacją, która robi dobre rzeczy. Przede wszystkim działamy społecznie, działamy dla ludzi. Staramy się przez naszą pracę pozytywistyczną wpływać na to, żeby w Polsce żyło się jak najlepiej. Proste działania, które umożliwiają nam rozwój i Polski, i siebie wzajemnie”. 
 
Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. o godzinie 16.45 w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył ks. Henryk Grządko, który przyjechał z grupą Młodzieży Wszechpolskiej z okolic Gorzowa Wielkopolskiego. Mszę św. koncelebrował m.in. o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry, który za ramienia klasztoru uczestniczył też w spotkaniu w Sali o. Kordeckiego. 
 
Pielgrzymów witał w imieniu Jasnej Góry o. Mieczysław Polak, podprzeor klasztoru. „Przybywacie na Jasną Górę - jak to czynili przodkowie nasi na przestrzeni dziejów - szukając u Matki Bożej pociechy, światła, umocnienia. Serdecznie wam życzę, (…) byście stawali w obronie wartości chrześcijańskich, w obronie naszej Ojczyzny, będąc świadkami tego, co dobre i prawdziwe”. 
 
Ks. Henryk Grządko w kazaniu odwołał się do przekazu papieża Jana Pawła II, że Kościół w Polsce zawsze był miejscem, gdzie Polacy mogli obronić swoją wolność wewnętrzną. 
 
„Obronić wolność wewnętrzną – abyśmy mogli wybierać prawdziwe wartości. Jest napaść cywilizacyjna na Polskę. Ona dzisiaj polega na tym, że pod znakiem tęczowej flagi próbuje się okraść nas z wartości wewnętrznych, takich jak prawda, miłość, życie ludzkie, rodzina oparta na małżeństwie, moralność oparta na Ewangelii i Dekalogu. W zamian proponuje się nie wiadomo co. W imię czego? Ano, że można czynić zło. Tolerancja nie jest najwyższą wartością. Ona oznacza to, że szanujemy każdego człowieka, ale nie ma zgody na zło. Słowa ‘nie pozwalam’ były już w Polsce powiedziane. My nie możemy pozwolić na zło, ani w nas, ani wokół nas. Gdybyśmy to zrobili, zło opanuje nas, osaczy nas, i będziemy musieli się poddać. Wartości oparte na Chrystusie, na Jego Ewangelii są fundamentem Polski, i na nich Polska jest zbudowana. Nie ma pozwolenia dla samowoli, bałwochwalstwa”. 
 
„To jest zadanie dla środowisk narodowych - mamy być tym miejscem, które broni wartości, które pomaga zwłaszcza naszym rodzinom obronić wartości, które pomaga młodzieży, dzieciom, obronić wartości. My tego sami, o własnych siłach, nie zrobimy, dlatego potrzebujemy Boga” - mówił ks. Grządko. 
 
Przed Mszą św. uczestnicy pielgrzymki spotkali się na błoniach jasnogórskich, skąd z proporcami przeszli do Kaplicy Cudownego Obrazu. Po Eucharystii wzięli udział w spotkaniu Sali o. Kordeckiego i w Apelu Jasnogórskim, a na sam koniec w planie pielgrzymki jest przemarsz na plac przed Jasną Górą. 

o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com
 
Zobacz także

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS