logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Sybiracy dziękują za ocalenie
 


Jubileuszowa 30. Pielgrzymka Sybiraków odbywa się 4 i 5 maja na Jasnej Górze. Pielgrzymi przyjeżdżają z różnych stron kraju dziękować Matce Bożej za ocalenie ze strasznych lat katorgi na Syberii i w Kazachstanie. Towarzyszą im rodziny - dzieci, wnuki, prawnuki. 
 
„Moje losy, tak jak każdego Sybiraka były bardzo ciężkie. W nocy 10 lutego przyszli NKWD-ziści do nas do domu, z bagnetami, tatusia od razu zabrali i zamknęli w więzieniu, a mamusię i troje dzieci, ja byłam najstarsza, miałam 4,5 roku, młodsza siostrzyczka – 3 lata, a najmłodsza 3 miesiące, wsadzili nas do samochodu, następnie do transportu, wagony ‘krowskie’ i na Sybir wywieźli. To była pierwsza masowa zsyłka 10 lutego 1940 r. Przywieźli nas do Krasnojarskiego Kraju, to jest ponad 10 tys. km od Polski, później saniami rozwozili nas po wioskach - opowiada Teresa Sajan, prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Sybiraków w Opolu – Na Syberii byliśmy do 1944 r., a w 1944 r. przywieziono nas na Ukrainę (…) Do Polski wróciliśmy 3 marca 1946 r. do Wrocławia”. 
 
„Przyjechaliśmy dzisiaj autokarem, mimo, że grupa Sybiraków krakowska liczy ponad 500 osób, to są już ludzie starzy, schorowani, dlatego przyjeżdża nas coraz mniej. Kilka lat temu przyjeżdżało parę autokarów. 30 lat temu, jak zakładano Związek Sybiraków, to było jeszcze ponad 2 tys. Sybiraków - mówi o. Jerzy Pająk, kapucyn, kapelan środowisk niepodległościowych z Krakowa – Przyjechali też z nami harcerze, którzy są blisko związani z Sybirakami. Przyjeżdżają na różne uroczystości sybirackie, dają różne koncerty”. 
 
„Oddział krakowski Sybiraków wydaje szereg książek, to już seria, ma już 18 tomów. Tytuł każdej książki ‘Tak było’ i poszczególne rodziny, czy Sybiracy opisują swoje sytuacje. To jest ciekawe, wstrząsające co prawda, ale jak ktoś chciałby się dowiedzieć o ich życiu, cierpieniu i prześladowaniu, to warto tą książkę przeczytać. Sybiracy wydają również czasopismo ‘Sybirak’. W przygotowaniu jest też album, w którym umieszczone będą wszystkie znaki obecności pamięci o Syberii w całej Polsce” – opowiada o. Jerzy Pająk. 
 
Msza św. w intencji wszystkich Sybiraków została odprawiona w niedzielę o godz. 11.00 w bazylice. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. prał. Zdzisław Banaś, krajowy kapelan Sybiraków i kustosz Sanktuarium Matki Boskiej Sybiraków w Grodźcu. Pielgrzymi wystawili licznie poczty sztandarowe. Słowa powitania w imieniu ojców i braci paulinów wypowiedział o. Krystian Gwioździk, podprzeor Jasnej Góry. Mówił: „Jako zesłańcy, weterani jesteście już w podeszłym wieku, przybywam wam lat, ubywa zdrowia, dlatego serdecznie witam i pozdrawiam wasze rodziny, które pomogły wam zorganizować doroczne pielgrzymowanie do Domu naszej Matki. Niech ta wasza jasnogórska godzina modlitwy, pod Której opiekę zawsze się uciekamy, będzie dla was światłem i nadzieją na drogach waszego życia, niech Jasnogórska Pani czuwa nad wami i opiekuje się wami”. 
 
„Wiara apostołów stała się najpiękniejszym darem Kościoła, ten dar przyjęli i pielęgnują świadkowie Chrystusa w każdym narodzie. Ten dar dzisiaj przynoszą do tronu Jasnogórskiej Matki i Królowej Sybiracy, dla których jedyną nadzieją na tych katorżniczych drogach zesłania była wiara. Nie wiedzieli, co będzie, co się z nimi stanie, ale ufali do końca Bogu - podkreślał w homilii ks. prał. Zdzisław Banaś– Obecni tu pamiętają takie doświadczenie z solonymi śledziami, które nie ratowały wcale życia, ale bardziej jeszcze niszczyły zdrowie, pamiętają głód i pracę ponad siły, i te nieludzkie warunki życia, które tylko Bóg pomógł przetrwać, tym, których uratował, i dzisiaj za to dziękują Bogu za to, że znaleźli się wśród tych wybranych, by dzisiaj dać świadectwo prawdzie”. 
 
Niedzielne uroczystości rozpoczęły się wcześniej, już o godz. 10.00 zbiórką pocztów sztandarowych i pielgrzymów pod Pomnikiem Sybiraków. Tam odbył się Apel Poległych – modlitwa za zmarłych i zamęczonych Sybiraków. Na zakończenie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. 
 
W sobotę, 4 maja pielgrzymi wzięli udział we Mszy św. i Drodze Krzyżowej. Eucharystii przewodniczył ks. prał. Zdzisław Banaś, krajowy kapelan Sybiraków i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Sybiraków w Grodźcu. Sybiracy modlili się również podczas Apelu Jasnogórskiego. 
 
Patronem Sybiraków jest św. Rafał Kalinowski, zesłaniec syberyjski, a 17 września obchodzony jest Światowy Dzień Sybiraka. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com
 
Zobacz także

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS