logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Co to znaczy Fatima?
 


Jezus dał wszystkim ludziom Maryję za matkę. Od chwili Wniebowzięcia pełni troskliwie swoje matczyne posłannictwo. Czuwa nad nami z Nieba, wysłuchując próśb i modlitw. W przypadkach szczególnie ważnych pojawia się na ziemi osobiście. Rozmawia z reguły z ludźmi prostymi: Indianinem z Meksyku, pastuszkami, dziećmi. Rozmowy z Piękną Panią (wszyscy, którym się objawiła tak Ją określają) dotyczą rzeczy istotnych, są próbą zapobiegania złu, które może się wydarzyć. Po objawieniach pozostają również pamiątki: wizerunek Maryi na indiańskim płaszczu przechowywany w meksykańskiej miejscowości Guadalupe, słynące z uzdrowień źródła w Lourdes i La Salette, Cudowny Medalik z Paryża. W Fatmie pozostały przepowiednie i modlitwa różańcowa…
 
 
Z dalekiej Fatimy donośnie brzmi dzwon
 
Gdy troje pastuszków wysłuchiwało w 1917 r. w Cova da Iria (Dolina Pokoju) powierzanych im tajemnic, z pewnością nie pomyśleli nawet, że ostatnia z nich spełni się dopiero 13 maja 1981 r. na Placu św. Piotra w Rzymie. Wynajęty terrorysta pochodzenia tureckiego Ali Agca otrzymał zlecenie – miał zabić papieża. Chociaż przygotowany był perfekcyjnie i nigdy nie chybiał strzelając do celu, zadania nie wykonał. Szereg „zbiegów okoliczności” pokrzyżowało jego plany. Ciężko ranny Jan Paweł II przeżył. W geście przebaczenia odwiedził w więziennej celi aresztowanego zamachowca, który zadał mu nurtujące go pytania: „Wiem, że pocisk był niszczący i śmiertelny. Wiem, że strzelałem celnie. Dlaczego więc nie umarłeś? Co to znaczy Fatima?”.
 
Fatima to niewielka miejscowość w środkowej Portugalii. Nazwano ją imieniem córki proroka Mahometa, upamiętniając muzułmankę, która z miłości do chrześcijańskiego rycerza przyjęła chrzest i została jego żoną. 
 
Niepokalana Fatimska Pani
 
Latem 1916 r. trojgu pastuszkom z tej miejscowości: rodzeństwu Hiacyncie i Franciszkowi Marto (8 i 6 lat) oraz ich dziesięcioletniej kuzynce Łucji dos Santos trzykrotnie objawił się Anioł Pokoju, który poprzez modlitwę, rozmowę i Komunię Świętą przygotował ich na spotkanie z Piękną Panią. Minęło kilka miesięcy i dzieci prawie zapomniały o tym wydarzeniu. Jednak Pani dotrzymała słowa i 13 maja 1917 r. w czasie zabawy na łące nagle dostrzegły na szczycie dębu skalnego „Panią całą w bieli, jaśniejszą niż słońce”, która oznajmiła, że przybywa z nieba. Prosiła, aby przez kolejne 6 miesięcy przychodziły tego samego dnia o tej samej porze na spotkanie z Nią i codziennie modliły się na różańcu o pokój na świecie. Dalszy ciąg zdarzeń powtarzał scenariusz innych objawień – nieufność i niechęć otoczenia, prześladowania, straszenia, groźby... I coraz większe tłumy wiernych przybywające na spotkanie z Maryją, która podczas ostatniego objawienia 13 października 1917 r. przybyła w towarzystwie Dzieciątka Jezus i św. Józefa.
 
Cud mały: różaniec
 
Dziś Fatima jest jednym z najczęściej odwiedzanych sanktuariów Maryjnych świata. Hiacynta i Franciszek, którzy zmarli niedługo po objawieniach, zostali w 2000 r. beatyfikowani, a 13 maja 2017 r., w setną rocznicę objawień, odbyła się ich kanonizacja. Trzecia wizjonerka Łucja wstąpiła do zakonu sióstr św. Doroty, a później została karmelitanką, przyjmując imię Maria od Jezusa i Niepokalanego Serca Maryi. Długo nie ujawniała światu, że jest dziewczynką z Fatimy. Na życzenie biskupa spisała treść objawień. Fascynujące świat do dziś trzy tajemnice zostały w opublikowane – dwie pierwsze w 1941 r., trzecia w roku 2000. Łucja zmarła w 2005 r.  – w Portugali ogłoszono z tego powodu żałobę narodową. W 2008 r. rozpoczął się jej proces beatyfikacyjny.
 
Dzieci fatimskie przed Matką stanęły
 
O objawieniach w Fatimie napisano wiele książek.  Przedstawiono w nich również świadectwa dzieci. Relacje są spójne i wzajemnie się potwierdzają. Zawierają wiele fascynujących informacji – mali wizjonerzy np. szczegółowo opisują wygląd i wiek Matki Bożej i Dzieciątka Jezus. Zaskakująca jest też ich dojrzałość. W pełni zrozumieli sens przesłań Maryi, zmienili swoje życie, potrafili dotrzymać tajemnicy. Całkowicie Jej zaufali. Dowodem świętości są opisane szczegółowo okoliczności śmierci Hiacynty i Franciszka.  Łucja otrzymała inne zadanie. Była strażniczką powierzonych tajemnic, które spełniały się na jej oczach. Propagowała wszelkimi sposobami nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca i  kult Matki Bożej Fatimskiej, z którą miała możliwość rozmawiać, i która do końca życia ją odwiedzała. Dostąpiła też łaski mistycznej adopcji – podczas wizji w 1925 r. usłyszała, że Maryja uznaje ją za swoje dziecko. S. Łucja dla swojej rodziny i przyjaciół miała tylko jedną radę – Módl się codziennie.
 
Razem z Franciszkiem i Hiacyntą i Ojcem Świętym idziemy, idziemy…
 
Warto wspomnieć, że siostra Łucja zmarła 13 lutego 2005 r. i być może ostatnie objawienie Matki Bożej miało miejsce w chwili jej śmierci - po trzech godzinach spokojnego gaśnięcia wypowiedziała ostatnie słowa: „Serce Jezusa, Niepokalane Serce Maryi. Z Franciszkiem i Hiacyntą i Ojcem Świętym idziemy, idziemy, idziemy…”. Była godzina 17.25 – czas, w którym, rozpoczynały się fatimskie objawienia.
 
A zatem – co to znaczy Fatima? Opisy cudów i uzdrowień, wymodlone przez pielgrzymów zgromadzonych na Placu św. Piotra i przed wizerunkami Maryi we wszystkich kościołach świata ocalenie św. Jana Pawła II, akt zawierzenia świata Niepokalanemu Sercu Maryi dają jedną odpowiedź – Fatima znaczy, że Bóg jest miłością i czuwa nad nami.
 
Ave Maria!
 
Mariola Wiertek
www.franciszkanie.pl
 
Zobacz także

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS