logo
Niedziela, 21 października 2018 r.
imieniny:
Celiny, Hilarego, Janusza, Jakuba Strzemię, Urszuli – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Rusza tegoroczna akcja Caritas - Tornister Pełen Uśmiechów
 


Caritas Archidiecezji Białostockiej po raz ósmy włącza się w ogólnopolską kampanię Tornister Pełen Uśmiechów. W tym roku na darczyńców, chętnych do podarowania wyprawek szkolnych, czeka 320 plecaków. 200 z nich trafi na Białoruś, do podopiecznych świetlic Caritas Diecezji Grodzieńskiej, pozostałe – do dzieci ze świetlic Caritas Archidiecezji Białostockiej.
 
Caritas Diecezji Grodzieńskiej prowadzi pięć świetlic środowiskowych: w Oszmianie, Ostrowcu, Grodnie, Lidzie i Smorgini. Od września uruchamia cztery kolejne. 
 
"W tym roku wyciągamy rękę do naszych najmłodszych braci na Białorusi. Ksiądz Roman Raczko, dyrektor Caritas Diecezji Grodzieńskiej, osobiście poprosił nas o pomoc. Nie mieliśmy wątpliwości, że ogólnopolska kampania Tornister Pełen Uśmiechów to idealna okazja, by pomóc sąsiadom. Dzieciom w Grodnie i okolicznych miasteczkach brakuje podstawowych przyborów: długopisów, zeszytów, kalkulatorów" – tłumaczy ks. Piotr Kobeszko, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Białostockiej. "Wiemy jednak, że wśród naszych podopiecznych też są dzieci potrzebujące, dlatego część plecaków zostanie w Archidiecezji Białostockiej" – dodaje. 
 
W kwietniu średnie wynagrodzenie na Białorusi wyniosło 921 rubli, czyli około 1700 złotych. W Polsce, w tym samym czasie – ponad 4 000 zł. Z danych Białoruskiego Urzędu Statystycznego wynika, że pracownicy niższego szczebla, fryzjerzy, pracownicy bibliotek, muzeów i sfery socjalnej, zarabiają około 500 rubli, czyli tysiąca złotych miesięcznie. 
 
Według relacji ks. Romana Raczki, dyrektora Caritas Diecezji Grodzieńskiej, rodzice podopiecznych Caritas zarabiają około 600 zł miesięcznie, a koszt wyprawki dla jednego dziecka to około 700 zł. 
 
"Nasi podopieczni to przeważnie dzieci z rodzin wielodzietnych, niepełnych oraz wychowujących dzieci niepełnosprawne" – wyjaśnia Helena Michajlik z Caritas Diecezji Grodzieńskiej. 
 
Aby wziąć udział w akcji, wystarczy zgłosić się po pusty plecak do siedziby Caritas przy ul. Warszawskiej 32 w Białymstoku, wypełnić go dowolnymi przyborami szkolnymi i zwrócić do biura Caritas przed końcem wakacji. 
 
Akcję można też wspierać wpłacając pieniądze w siedzibie Caritas Archidiecezji Białostockiej, robiąc przelew, zatytułowany „Tornister Pełen Uśmiechów” na numer konta 66 1240 5211 1111 0000 4931 3527 lub klikając „Przekaż Darowiznę” na caritas.bialystok.pl 
 
Aleksandra Toczydłowska 
www.archibial.pl