logo
Czwartek, 29 października 2020 r.
imieniny:
Angeli, Przemysława, Zenobii, Narcyza, Felicjana, Violetty – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Sakramenty i życie
materiał własny
 


Sakramenty i życie

Wszystkie sakramenty mają jedno wspólne zadanie: jednoczyć człowieka z Bogiem, służyć zbawieniu człowieka. Czyż nie wystarczą dwa sakramenty, np. chrzest i Eucharystia?

Jeśli nawet wszystkie sakramenty mają jedno wspólne zadanie, to przecież każdy z sakramentów spełnia je w sposób właściwy sobie. Wszystkie sakramenty służą zbawieniu człowieka i towarzyszą mu przez całe życie - od początku (chrzest) aż do śmierci (namaszczenie chorych). Siedem sakramentów tworzy bowiem organiczną całość, której centrum stanowią chrzest i Eucharystia. Stąd tradycja kościelna odróżnia dwa sakramenty "wielkie" - chrzest i Eucharystię - od sakramentów "małych", które mają dopełnić (bierzmowanie) albo przywrócić (pokuta, namaszczenie) to nowe życie, którego fundamentem jest chrzest, a ukierunkowaniem Eucharystia, lub też które mają służyć przyrodzonemu i nadprzyrodzonemu budowaniu ludu Bożego mającego swoje centrum w Eucharystii (sakrament kapłaństwa i małżeństwa).

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
s. Patrycja Garbacka SDS
Zdarza się jednak, że węzeł małżeński wcale nie zaistnieje, mimo że posiada zewnętrzną formę małżeństwa. Jakie to sytuacje?
 
s. Patrycja Garbacka SDS
Czy określenie "pierworodny" (Łk 2, 7), odnoszące się do Jezusa lub też wymienieni w Piśmie Świętym "bracia Jezusa" (Mt 13, 55) przemawiają za tym, że Maryja miała jeszcze inne dzieci?
 
Fr. Justin
Podczas chrztu dziecku daje się białą szatę. Jaką posiada wymowę ten gest?
 
 
___________________
 
 reklama