Sakramenty jako znaki Kościoła
Dlaczego sakramenty przyjmuje się, poza wypadkami konieczności, w liturgicznym zgromadzeniu wiernych, w kościele?
Powód, dla którego miejscem sprawowania sakramentów jest liturgiczne zgromadzenie wiernych, stanowi to, że Kościół jest powszechnym sakramentem zbawienia. Poszczególne sakramenty jako znaki Chrystusowe są znakami Kościoła. Z Chrystusem i jego zbawieniem spotykamy się poprzez wspólnotę wierzących. Dzieje się to albo przez to, że przez sakramenty zostajemy włączeni we wspólnotę Kościoła (chrzest) i stajemy się jego w pełni współodpowiedzialnymi członkami (bierzmowanie),albo przez to, że nasze członkostwo w Kościele zostaje pogłębione i dopełnione (Eucharystia) oraz że zostaje nam powierzone szczególne posłannictwo w Kościele (kapłaństwo, małżeństwo), albo też, że nasze wszczepianie w Kościół zostaje w pełni przywrócone, jeżeli naruszył je grzech (pokuta, namaszczenie chorych).
Sakramenty zatem mają charakter społeczny. Nie są czynnościami prywatnymi, ale liturgicznym kultem Kościoła. W sposób szczególny odnosi się to do Eucharystii, tego znaku jedności i węzła miłości. wierni nie mają więc być niemymi widzami czynności liturgicznych, ale mają w nich uczestniczyć świadomie i czynnie.
Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/
Małżeństwo jest jak reakcja chemiczna, która łączy ze sobą dwa odmienne pierwiastki. Odtąd oba stają się nową całością i nie da się oddzielić jednego od drugiego. W naszym życiu najważniejsze wybory są niezmienne. Miłość, powołanie, rodzicielstwo – te decyzje nie mają kresu. Nie mogę kogoś pokochać na chwilę, czy pod warunkiem, że nie spotkają nas jakieś większe trudności we wspólnym życiu. Małżeństwo to potwierdzenie, że nasza miłość jest dojrzała i autentyczna, dlatego ślubuję ci wobec Boga i świadków: „że cię nie opuszczę aż do śmierci”.