logo
Wtorek, 21 września 2021 r.
imieniny:
Darii, Mateusza, Wawrzyńca, Hipolita – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Piotr Tomasz Nowakowski
Scientollywood
Sekty i Fakty
 


Wśród znawców tematu funkcjonuje dość oryginalne określenie „Scientollywood”, wymyślone w 1993 roku przez Karla Hermanna i Karla Maiera, na określenie wpływów, jakie posiadają scjentolodzy w przemyśle rozrywkowym, zwłaszcza w Hollywood.
 
Scjentolodzy nie od dziś zabiegają o rekrutację słynnych osobistości ze świata filmu i rozrywki. W 1955 roku akcję tę osobiście zainicjował L. Ron Hubbard. Na liście tych, na których należało skupić uwagę, umieścił Orsona Wellesa, Marlenę Dietrich, Ernesta Hemingwaya, Jamesa Stewarta, Gretę Garbo, Billy Grahama, Walta Disneya, Darryla F. Zanucka, Cecila DeMille’a i wielu innych. Choć próba ich pozyskania nie powiodła się, sama idea przetrwała i została rozwinięta przez następcę Hubbarda, Davida Miscavige’a. W ramach organizacji powołano specjalną sekcję do spraw kontaktów ze słynnymi osobistościami. Dziś na liście prominentnych scjentologów znajdują się Tom Cruise, obecnie z Katie Holmes, a także John Travolta wraz ze swą żoną Kelly Preston. Są oni nieoficjalnymi rzecznikami kultu. Prócz nich do grona wyznawców zalicza się też takie gwiazdy, jak: Mimi Rogers, Kirstie Alley, Anne Archer, Priscilla Presley, Lisa Marie Presley, Juliette Lewis, Karen Black, Nancy Cartrwirght, Demi Moore, Sonny Bono oraz Chick Corea.
 
Co jakiś czas pojawiają się też informacje o przynależności innych gwiazd do sekty, później jednak dementowane. Tak było niegdyś z Michaelem Jacksonem, niedawno natomiast Jennifer Lopez wyśmiała podobne spekulacje na swój temat. Choć artystka jest przyjaciółką wyznawczyni scjentologii Leah Rimini, daleka jest od zmiany wiary. „Ludzie mogą po prostu być przyjaciółmi – mówi Lopez. – Ale to nie znaczy, że pod ich wpływem od razu zmieniają religię. Jestem katoliczką od urodzenia i nic się w tej sprawie nie zmieniło”(1). Podobnie Dannii Minogue była zaskoczona doniesieniami na temat swej rzekomej przynależności do scjentologii. „Australijskie gazety napisały kiedyś, że zostałam scjentologiem i przeszłam odpowiednie testy inteligencji oraz terapię, a ja nawet nie znam żadnego scjentologa. Wiem na ten temat tylko tyle, ile przeczytałam w kolorowych magazynach opisujących dziwaczne wybryki Toma Cruise’a” – stwierdziła młodsza siostra Kylie Minogue(2).
 
Krowa, którą można doić
 
Robert Vaughn Young, wieloletni wysoki dygnitarz scjentologów, który potem porzucił sektę, w ten sposób wyjaśnia zjawisko przynależności znanych gwiazd do scjentologii: „Zamożny aktor przynosi sekcie podwójną korzyść. Jest krową, którą można doić, a przy tym zapewnia znakomitą reklamę. Dlatego scjentologia pozyskała całą plejadę gwiazd srebrnego ekranu”. Young twierdzi, że nawet aktorzy, którzy zdobyli fortunę i sławę, boją się wystąpić z sekty, gdyż w trakcie seansów dianetycznych wyjawili swe tajemnice, także te dotyczące życia seksualnego i kompromitujących występków popełnionych w przeszłości(3).
 
Aktorzy są niemal idealnym materiałem na członków sekty: żyją ciągle w stanie przejściowym – po nakręceniu filmu martwią się, czy odniesie on sukces, a zaraz potem – czy i kiedy otrzymają następną propozycję. Gwiazdy „rozpracowywane są” w profesjonalny sposób. „Kościół” zbiera o nich informacje ze wszystkich możliwych źródeł – banków, kartotek policyjnych i rejestrów kredytowych. Jeśli trzeba, korzysta z usług prywatnych detektywów. Dużo ciekawych rzeczy wychodzi na jaw podczas sesji z udziałem osób związanych z pozyskiwaną gwiazdą. Hubbard pisał wprost, że „każdy ma coś do ukrycia”.
 
 
 
1 2 3 4 5  następna
Zobacz także
o. Bogdan Kocańda OFMConv
Wydaje się, iż na szkodliwe działanie złych duchów względem człowieka patrzymy dzisiaj z większym realizmem niż jeszcze dwadzieścia lat temu. Świadomość zniewoleń duchowych jest o wiele większa, chociaż w skrajnych przypadkach przesadzona, prowadzi do demonofobii; jednak na samej świadomości nie możemy poprzestawać. Należy z wielką rozwagą podjąć wysiłek rozeznawania duchowego i kiedy będzie taka potrzeba, podjąć modlitwę o uwolnienie...
 
o. Bogdan Kocańda OFMConv
Magia i religia zdają się stać obok siebie na swoistym rynku możliwości, do których człowiek ma dostęp. W takiej konkurencji większe szanse ma magia. Bo jest i łatwiejsza od religii, i prostsza w zastosowaniu, i obiecuje więcej. Pragmatycznie nastawiony współczesny człowieka pyta o skuteczność. Nawet gdy na praktykach magicznych zawiodło się wielu, to przecież nieliczni będą mieli odwagę przyznać się do naiwności...
 
Katarzyna Malinowska, Katarzyna Urban
Jeden z najgłośniejszych zwolenników eutanazji Peter Singer odszedł od głoszonych przez siebie poglądów, gdy jego matka zapadła na chorobę Alzheimera. Wtedy na własny koszt zorganizował jej 24-godzinną opiekę medyczną. Zagadnięty na temat sprzeczności swego postępowania Singer wyznał: "Myślę, że ta sprawa otworzyła mi oczy na to, że te rzeczy u człowieka są bardzo trudne... Trudniejsze niż dotąd sądziłem, bo jest to coś innego, gdy chodzi o twoją własną matkę"...
 
___________________
 
 reklama