logo
Piątek, 12 sierpnia 2022 r.
imieniny:

Hilarii, Juliana, Lecha, Eupliusza – wyślij kartkę

Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Sens czystości przedmałżeńskiej
materiał własny
 


Sens czystości przedmałżeńskiej

Uprzejmie proszę poruszyć sprawę seksu w okresie przed małżeństwem. Wraz z narzeczonym przeżywam wiele trudności w zachowaniu czystości przedmałżeńskiej.

Seks odgrywa ważną rolę w okresie narzeczeństwa. Jednakże'' presja seksualnej konsumpcji'' jest dzisiaj tak silna, że młody człowiek, który chce płynąć pod prąd, musi mieć niezwykle dużo odwagi i wielkie poczucie odpowiedzialności. W książkach na temat wychowania seksualnego bagatelizuje się i bez skrupułów przyjmuje się przedmałżeńskie pożycie płciowe jako'' naturalny proces uczenia się''.

Miejscem właściwego i pełnego pożycia seksualnego jest dopiero małżeństwo. Szeroko rozpowszechniony pogląd, jakoby cały problem seksualnej harmonii można było wyjaśnić przed małżeństwem, jest pomyłką.

Czystym jest takie bycie kobietą lub mężczyzną, które pracuje na rzecz całościowego dobra mojego człowieczeństwa. Jeżeli natomiast dobra cząstkowe, osiągane dzięki przeżywaniu siebie jako istoty płciowej, sprzeciwiają się mojemu dobru całościowemu, znaczy to, że swoją płciowość przeżywam w sposób nieczysty. Przeżywanie naszej płciowości jako dziedziny rzekomo automatycznej bez odniesienia do naszego dobra całościowego, świadczy o jej zwyrodnieniu. Chodzi nie tylko o to, że nie wolno mi drugiego degradować do roli przedmiotu użycia, nie wolno mi też samemu dać się traktować jako przedmiot użycia.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/
Zobacz też Przekorne dziewictwo (W drodze 4/2000) http://www.mateusz.pl/wdrodze/nr320/320-03-hinlicky.htm

 
Zobacz także
s. Urszula Kwaśniewska SP
Dobrze jest nam, gdy czujemy się szczęśliwi, jesteśmy radośni, gdy wszystko nam wychodzi, cały świat widzimy wówczas przez różowe okulary. Gdyby jednak taki stan trwał nieustannie, gdyby nie było żadnych trudności do pokonania - nie rozwinęlibyśmy się. Złoto hartuje się w ogniu, a ludziom Pan daje "błogosławione" kryzysy, aby ich zahartować i umocnić w wierze. Dobrze się o tym pisze, ale trudniej to przeżywać...
 
Elżbieta Wiater

Prawdę o nierozerwalności ważnie zawartego małżeństwa znajdziemy w Nowym Testamencie powtórzoną aż pięć razy. Dlaczego Bogu tak bardzo zależy na poważnym traktowaniu małżeńskiej przysięgi? Wydaje się, że życie chrześcijan i głoszenie Dobrej Nowiny byłyby zdecydowanie prostsze, gdyby nie wymóg tego, że zawarcie ponownego związku za życia współmałżonka jest grzechem ciężkim.

 
Robert Krawiec OFMCap
Człowiek, który usłyszy przypadkowo czyjeś grzechy, nie ponosi za to osobistej winy moralnej. Jeśli jednak by je ujawnił, to popełni grzech ciężki. Naganne również stałoby się wykorzystanie usłyszanych informacji w celu zyskania osobistych korzyści, manipulacji czy pozbawienia kogoś dobrego imienia.  
 
 
___________________
 
 reklama

katolicyzm