logo
Czwartek, 04 marca 2021 r.
imieniny:
Adrianny, Kazimierza, Wacława, Eugeniusza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Serce Eucharystii
materiał własny
 


Serce Eucharystii

Początkowo "łamanie chleba", "msza" odbywała się podczas prawdziwego posiłku zwanego agape. Dzisiaj trudno rozpoznać w naszych kościołach tę pierwotną postać wieczerzy Pańskiej, gdyż została ujęta w uroczyste ramy modlitwy i ceremonii.

To, co istotne, pozostało jednak w dzisiejszej mszy świętej takie samo jak w wieczerniku. Pośrodku stoi nakryty stół (wprawdzie często bogato zdobiony, a w średniowieczu otoczony malowidłami ściennymi). Dokładnie tak samo jak podczas ostatniej Wieczerzy wypowiada się nad chlebem i winem słowa, którymi posłużył się Chrystus; rozdziela się ten chleb i wino, je się i pije. Nad chlebem i winem wypowiada się modlitwę błogosławieństwa i mocą jej słów pod postaciami eucharystycznymi staje się obecny prawdziwie, rzeczywiście i istotnie Jezus Chrystus. Ta rzeczywista obecność Chrystusa stanowi niejako serce Eucharystii, sakrament, który wśród wszystkich innych zajmuje miejsce najgodniejsze - daje bowiem owoc zbawienia i uobecnia źródło zbawienia - samego Jezusa Chrystusa.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Św. Augustyn mówi, że możemy używać dóbr ziemskich, nie możemy jednak cieszyć się nimi tak, jak gdyby były dobrami najwyższymi.
 
Fr. Justin
Według mnie, chrzest przyjmowany przez osobę, która nie jest świadoma, co się odbywa (np. małe dziecko) nie ma sensu. Sprowadza się do rytuału, podobnego do obrzezania, z którym tak walczył św. Paweł. Argument, że wyznanie wiary składają w imieniu dziecka rodzice można obalić tym, że Bóg na Sądzie Ostatecznym nie będzie się pytał jak ja żyłem moich rodziców, tylko mnie? (Wojciech)
 
Tadeusz Basiura
W przebogatym zbiorze pieśni kościelnych, szczególną miejsce zajmują pieśni religijno-patriotyczne, które w dziejach Polski i Narodu zaznaczyły się wyjątkową i ponadczasowa rolą, a których znaczenie nie przeminęło do dzisiejszego dnia. Oprócz treści czysto religijnych zawierają one w sobie także pierwiastki patriotyczne...
 
 
___________________
 
 reklama