logo
Sobota, 10 kwietnia 2021 r.
imieniny:
Borysławy, Makarego, Michała, Fulberta – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Serce Młodych - jezuicka inicjatywa dla dzieci i młodzieży
 


Konkursy, rap o Sercu Jezusa, koncert uwielbieniowy – w ten sposób jezuici będą świętować z młodzieżą przypadające w tym roku jubileusze 100-lecia poświęcenia Polski Sercu Bożemu i konsekracji krakowskiej bazyliki NSPJ. Nowe inicjatywy dla młodych są formą przygotowania do obchodów, które odbędą się w czerwcu.

 

Jubileuszowe świętowanie zaplanowane zostało w ramach programu Serce Młodych i obejmuje trzy etapy.

Pierwszy z nich to konkursy. Rodziny są zachęcane do tego, by przygotować pracę przedstawiającą hasło konkursowe, które brzmi „Serce rodziny w Sercu Jezusa”. Można to zrobić w formie plastycznej lub filmowej.

 

„Dobrze widzi się tylko Sercem” to konkurs adresowany dla dwóch grup wiekowych w szkołach podstawowych: uczniów klas IV-VI i VII-VIII, oraz dla uczniów szkół średnich. Aby wziąć w nim udział, należy przedstawić w jednej z trzech form (plastycznej, literackiej, filmowej) interpretację hasła konkursu w powiązaniu z Sercem Pana Jezusa.

 

„W rytmie Serca” to konkurs dla parafialnych grup młodzieżowych. Organizatorzy zachęcają, by we wspólnotach przygotować akcję promującą kult Serca Bożego. „Jej formą i miejscem prezentacji może być parafia, kościół czy ośrodek, przy którym się spotykacie lub z uwagi na wyzwania pandemii przestrzeń online. Przedmiotem pracy konkursowej jest przygotowanie sprawozdania ze stworzonej przez Was akcji w dowolnej formie” – wyjaśniają.

Prace konkursowe należy dostarczyć do 1 maja na adres organizatora, czyli Krajowego Sekretariatu Apostolstwa Modlitwy, ul. Mikołaja Kopernika 26, 31–501 Kraków. Rozstrzygnięcie konkursów zaplanowano na 1 czerwca. Informacje, regulaminy i formularze zgłoszeniowe znajdują się na stronie jezuici.pl/serce-mlodych.

 

W drugim etapie świętowania zostanie zaprezentowana piosenka rap, którą specjalnie na jubileusz stworzy znany i lubiany raper, ks. Jakub Bartczak.

 

Trzeci, finałowy etap, to dwa spotkania w czerwcu. Dla dzieci zaplanowano specjalny odcinek „Przepięknego Królestwa”, którego premiera odbędzie się w najbliższą sobotę po ich święcie – 5 czerwca 2021 r. Premiera będzie miała miejsce na portalu YouTube, a link do filmu zostanie opublikowany na FB Jezuici w Polsce.

 

Dla młodzieży zostanie przygotowane specjalne spotkanie uwielbieniowe w ramach cyklu spotkań o nazwie „Uwielbieniowa Łódź Ratunkowa” z kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa ojców jezuitów w Łodzi. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo, a link do niego znajdzie się na tym samym fanpage’u. Obydwa spotkania poprowadzi znana wspólnota Mocni w Duchu.

 

Uroczystości jubileuszowe odbędą się 11 czerwca, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Podczas Mszy św. w bazylice NSPJ w Krakowie ponownego zawierzenia narodu NSPJ, w obecności Konferencji Episkopatu Polski, dokona jej przewodniczący, abp Stanisław Gądecki. W łączności z centralnym wydarzeniem w Krakowie akt ten zostanie złożony również w każdej parafii w kraju.

 

W 1921 r. konsekrowany został jezuicki kościół pw. NSPJ w Krakowie, wybudowany z datków składanych przez Polaków z całego kraju i pomyślany jako centralne miejsce kultu Serca Bożego. W związku z tą konsekracją, u progu odzyskanej niepodległości, podjęto też akt zawierzenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

 

diecezja.pl