logo
Sobota, 04 lipca 2020 r.
imieniny:
Elżbiety, Teodora, Aureli, Malwiny, Zygfryda – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Sesja Kolbiańska: Prorocy Wielkiego Zawierzenia
 


Po raz pierwszy w historii sesji – organizowanych od lat w Oświęcimiu i pobliskich Harmężach w rocznicę deportacji św. Maksymiliana Marii Kolbego do Auschwitz – wydarzenie miało charakter wirtualny. W 39. Sesji Kolbiańskiej, poświęconej postaci franciszkańskiego męczennika i prymasa Stefana Wyszyńskiego, z powodu obostrzeń związanych z pandemią uczestniczyć w niej można było tylko przez internet.

 

Podczas spotkania zwrócono uwagę na symbolikę związaną z datą 28 maja – dnia, w którym o. Maksymilian został osadzony w niemieckim obozie Auschwitz i dnia – kilkadziesiąt lat później – śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego.

 

Po Eucharystii w parafii pw. Matki Bożej Niepokalanej w Harmężach odbyła się konferencja pt. „Prorocy wielkiego zawierzenia: św. Maksymilian M. Kolbe i sługa Boży kard. Stefan Wyszyński”. Wygład wygłosił o. prof. Grzegorz Bartosik OFMConv z UKSW. Zakonnik porównał duchowe postawy świętego męczennika i kandydata na ołtarze, wskazując na ich podobieństwa i różnice.

 

„Zawierzenie Maryi zaprowadziło tych dwóch wielkich Polaków na szczyty świętości. Oczekujemy na przełożoną beatyfikację prymasa kard. Wyszyńskiego. Zawierzenie Maryi stało się źródłem i przyniosło błogosławione owoce w ich pracy kapłańskiej i biskupiej. Z tych owoców ich posługi do dziś korzystamy. To zawierzenie uratowało Polskę przed błędami komunizmu – Rycerz Niepokalanej przed wojną, a kard. Wyszyński po wojnie” – stwierdził zakonnik w podsumowaniu, zwracając uwagę, że zawierzenie Maryi, jakiego dokonali ci dwaj wielcy Polacy, jest także wzorem dla współczesnych dojrzewających w świętości i pragnących zostać wiernymi Panu Bogu.

„Jest także ratunkiem dla świata i Ojczyzny. Zobaczmy, że w czasie pandemii poszczególne episkopaty na świecie, łącznie z polskim, zawierzyły się Maryi. Na nowo biskupi z ludem odkryli, jak wielkie znaczenie ma to maryjne zawierzenie. Owoce tej postawy stają się widoczne. Nie chodzi tylko o to, że epidemia ustępuje, lecz ważna jest przede wszystkim przemiana ludzkich serc” – dodał duchowny.

 

W poprzedzającej wykład Mszy św. asystent Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w diecezji bielsko-żywieckiej ks. Piotr Leśniak zwrócił uwagę w kazaniu, że w przeszłości „stan niewoli fizycznej stał się dla bardzo wielu sytuacją wyzwolenia i wolności”. Jednocześnie odniósł to do obecnego stanu ograniczenia wolności wyznawania wiary związanego z pandemią.

 

„Ostatnie tygodnie i miesiące były dla ludzi wierzących wielkim ograniczeniem wolności religijnej. Nie mogliśmy praktykować w sposób wolny tego, co nam dyktowało serce, ale byliśmy posłuszni. Wielu cierpiało. Są wspaniałe świadectwa ludzi, który mówią, że ten czas w swoich rodzinach ofiarowali w intencji Kościoła. Uczmy się od św. Pawła, kard. Wyszyńskiego, św. Maksymiliana, że żadna sytuacja nie jest beznadziejna, uczmy się, żebyśmy z głębi niewoli, tego, co dla nas jest trudne, potrafili wyśpiewywać chwałę Bogu, a wtedy kajdany zostaną zerwane i zabłyśnie światło” – stwierdził proboszcz parafii św. Pawła w Bielsku-Białej.

 

Z kolei asystent prowincjalny Rycerstwa Niepokalanej o. Piotr Cuber OFMConv wyraził radość, że nawet w tak nietypowych warunkach jest okazja do przypomnienia osób i dzieł o. Kolbego oraz sługi Bożego kard. Wyszyńskiego.

 

Liturgii przewodniczył ks. Bogusław Nagel – krajowy duszpasterz Apostolatu Modlitwy za Kapłanów „Margaretka”. Obok wymienionych wcześniej duchownych modlił się także przy ołtarzu dyrektor Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu ks. Jan Nowak i o. Piotr Cuber OFMConv.

 

Sesję Kolbiańską organizują od lat Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu, Urząd Miasta Oświęcim i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Oświęcimiu im. rtm. W. Pileckiego i Związek Gmin Związanych z Życiem św. Maksymiliana Marii Kolbego.

 

Robert Karp

franciszkanie.pl

 
 
 

 

 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー