logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Sesja misjologiczna i modlitwa za dzieło misyjne
 


Sesja misjologiczna i czuwanie modlitewne Papieskiej Unii Misyjnej trwają na Jasnej Górze w sobotę, 1 grudnia. W spotkaniu i całonocnej modlitwie za misje uczestniczy ok. 500 osób. 
 
„Są zasadniczo dwa cele tego spotkania – pierwszy to modlitwa za dzieło misyjne w tym najszerszym jego wymiarze, a pod drugie spotkanie ludzi, którym rzeczywiście sprawa misji leży głęboko na sercu, integracja tego środowiska, a jednocześnie wymiana doświadczeń – bo oprócz wykładów, konferencji, gdzieś tam w kuluarach sporo ludzi dzieli się tym, co na co dzień robi w swoich wspólnotach parafiach dla misji, i to jest też niezwykle ważny element” – mówi ks. Tomasz Atłas, dyrektor Papieskich dzieł Misyjnych w Polsce. 
 
Szczególnym gościem dzisiejszej pielgrzymki jest bp Mirosław Gucwa, który od ponad 20. lat posługuje w Republice Środkowoafrykańskiej i od roku jest biskupem diecezji Bouar. Uczestnicy czuwania modlą się o pokój w tej części świata, doświadczonego serią okrutnych zbrodni. Episkopat Republiki Środkowoafrykańskiej ogłosił 1 i 2 grudnia dniami żałoby, bólu i solidarności. Są one odpowiedzią na serię masakr dokonanych ostatnio na niewinnej ludności przy całkowitej bierności władz i sił pokojowych ONZ. 
 
„Ks. biskup będzie nam przybliżać Republikę Środkowoafrykańską, trudną sytuację żyjących tam ludzi, ale również misję, którą Kościół realizuje bez względu na niezwykle trudne warunku konfliktu i rebelii – mówi ks. Tomasz Atlas – Tak się składa, że akurat dokładnie rok temu, kiedy byliśmy tu na czuwaniu, ks. Mirosław Gucwa został mianowany biskupem diecezji Bouar, i już wtedy zrodziła mi się myśl, żeby Go zaprosić. Pan Bóg dał te łaskę, tak że cieszymy się z Jego obecności. Jego obecność tutaj wśród nas to będzie taki łącznik między nami, modlącymi się tutaj za misje, za Republikę Środkowoafrykańską”. 
 
Pielgrzymka rozpoczęła się Mszą św. o godz. 14.00 pod przewodnictwem bpa Mirosława Gucwy, biskupa diecezji Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej. Wszystkich zebranych witał o. Włodzimierz Ogorzałek, paulin, który posługiwał jako misjonarz w Afryce, w Kamerunie. 
 
„Proszę was, abyśmy razem powierzyli Bogu przez stawiennictwo Matki sprawę pokoju w Republice Środkowej Afryki i w innych krajach, gdzie trwają konflikty zbrojne. Powierzmy Jej również sprawę ofiar ostatnich ataków w naszym kraju. Dwa tygodnie temu zginęło ponad 60 osób w obozie dla uchodźców. Zginęło 2 księży. W ciągu tego roku z powodu trwania konfliktu zginęło ponad 300 osób i 5 księży. Powierzmy również Bogu tych, którzy sprawiają cierpienie niewinnym ludziom, bezpośrednio czy pośrednio, dostarczając broni, albo wydając rozkazy. Niektóre rozkazy pochodzą z krajów zachodnich – czyli rozwiniętych, cywilizowanych, uważanych za demokratyczne, walczące o prawa człowieka. A ich rozkazy, sprzedawana broń, niszczą prawa człowieka w Afryce, przyczyniają się do ich niszczenia” - mówił w homilii bp Mirosław Gucwa. 
 
Na zakończenie Mszy św. bp Mirosław Gucwa raz jeszcze prosił wszystkich zebranych o modlitwę w intencji pokoju w Republice Środkowoafrykańskiej. 
 
Dzisiejsza pielgrzymka rozpoczyna przygotowania do miesiąca misyjnego, który będzie obchodzony w Kościele w październiku 2019 r. z woli Ojca Świętego Franciszka. „Chcemy zaprosić wszystkich właśnie tutaj, przy sercu Maryi, do modlitwy, swoistej nowenny – przez 9 miesięcy chcemy przygotować się, aby nie tylko ten miesiąc misyjny zacelebrować, ale rzeczywiście by być do niego duchowo przygotowanym” – mówi ks. Tomasz Atłas. 
 
W Sali o. Kordeckiego miały miejsce wykłady: „Mocni w Duchu – sytuacja Kościoła w Republice Środkowoafrykańskiej” – bp Mirosław Gucwa; „Duch Święty w misji Kościoła” – bp Andrzej Czaja; „25-lecie Wydawnictwa PDM ‘Missio-Polonia’” – Andrzej Lendzion, dyr. Wydawnictwa; „Świadectwo młodego Kościoła – katolicy w Mongolii” – ks. Tomasz Atłas, o. Luca Bovio IMC. Po Apelu Jasnogórskim, który poprowadzi ks. Tomasz Atłas, pielgrzymi pozostaną na Jasnej Górze na całonocnej modlitwie. Mszy św. o północy przewodniczyć ma bp Leszek Leszkiewicz z Tarnowa. 

o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com