KATOLIK.pl - Portal katolicki dla wierzących, wątpiących i poszukujących
logo
Sobota, 24 października 2020 r.
imieniny:
Arety, Marty, Marcina, Antoniego – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Siostry Karmelitanki na wspólnym spotkaniu
 


Modlitwą na Jasnej Górze zakończył się zjazd sióstr odpowiedzialnych za formację w karmelitańskich wspólnotach klauzurowych. W kilkudniowym spotkaniu w Olsztynie k. Częstochowy (od 15 do 22 września) wzięły udział przedstawicielki Federacji Karmelitanek Bosych pw. Ducha Świętego. To pierwszy taki zjazd w historii rodziny karmelitańskiej, mający na celu umacnianie więzi między klasztorami.

 

„Przyszłyśmy powierzyć Matce Bożej owoce tego spotkania, ale też i przyszłość naszej współpracy w ramach Federacji” - mówi s. Cecylia Teresa od Niepokalanego Serca Maryi, karmelitanka bosa.

 

„Jest to ważny dla nas moment, początek drogi budowania wspólnoty wspólnot. Każdy z naszych domów jest autonomiczny, i teraz jest moment historyczny – ponieważ z woli Ojca Świętego podejmujemy nowy styl współpracy między naszymi wspólnotami. Mamy raz na 3 lata przeprowadzić kurs formacyjny dla sióstr formatorek, i dla sióstr przełożonych naszych wspólnot. I to jest nasz debiut, uczymy się ze sobą współpracować. To piękny i ważny czas, i teraz właśnie przyszłyśmy powierzyć Matce Bożej owoce tego spotkania” - mówi s. Cecylia Teresa i podkreśla, że karmelitanki to zakon klauzurowy, i samo wyjście poza mury klasztoru to kolejne novum: „Jesteśmy wspólnotą klauzurową, kontemplacyjną, i nasz stały sposób życia to jest ukrycie za murami naszych klasztorów. Ten wymóg wspólnego zadbania o formację uruchamia nas do wyjścia, ale to jest tylko wyjątek potwierdzający regułę”.

 

Federacja została zatwierdzona przez Stolicę Apostolską w czerwcu 2019 roku. Do wspólnoty weszło 18 klasztorów - z Polski, Ukrainy, Słowacji i Republiki Czeskiej. O potrzebie i zadaniach Federacji mówi karmelita bosy o. Krzysztof Górski, asystent z ramienia Stolicy Apostolskiej: „Ten związek klasztorów ma pomagać integrować, pomagać sobie nawzajem czy to personalnie, czy materialnie, szczególnie w krajach Europy Zachodniej, gdzie kryzys powołań jest bardziej dotkliwy, ale także dla budowania takich więzi siostrzanych, dla wspólnej formacji, dla odkrywania wspólnej drogi, dla odkrywania naszej tożsamości karmelitańskiej na ten czas”.

 

W spotkaniu uczestniczyła przełożona całej Federacji s. Teresa od Dzieciątka Jezus z Karmelu w Częstochowie. „Siostry, które przyjechały, niektóre przez kilkanaście lat nie opuszczały klauzury, więc dla nich to było ogromne przeżycie. Ale doświadczyłyśmy ogromnego otwarcia, siostrzanej atmosfery” – mówi s. Teresa. Podkreśla, że misja klasztorów klauzurowych jest niezmienna: „Kościół prosi nas o to, żebyśmy nie wychodziły z klauzury w sensie działań apostolskich, tylko rzeczywiście modlitwa, i taka cicha ofiara w klauzurze, to jest nasze zdanie, nasza misja, i to jest nasze szczęście”.

 

Tematem rekolekcji była formacja do słuchania Boga i drugiego człowieka. W spotkaniu uczestniczyły 24 siostry z 15 wspólnot z Polski i Czech. Z powodu obostrzeń związanych z pandemią, nie dotarły przedstawicielki domów w Charkowie i Kijowie.

 

www.jasnagora.com

 
 
 

 

 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー