logo
Czwartek, 11 sierpnia 2022 r.
imieniny:

Luizy, Włodzmierza, Zuzanny, Klary, Marii – wyślij kartkę

Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
ks. Mieczysław Kinaszczuk
Smaki miłości
Wydawnictwo Salwator
 


Wydawca: Salwator
Rok wydania: 2010
ISBN: 978-83-7580-208-5
Format: 130x190
Stron: 124
Rodzaj okładki: miękka 

Kup tą książkę

 

"Prostota jest odmianą miłości" – pisał kiedyś Romano Cornuto. I rzeczywiście – dyskutujemy, kłócimy się, udajemy, że chodzi nam o rzeczy ważne, wręcz najważniejsze, a to jest takie proste: "Największa jest miłość!". I dlatego Jezus ogłasza, że przykazanie miłości Boga i człowieka to istota moralności ewangelicznej: Miłować Go całym sercem, całym umysłem i całą mocą, i miłować bliźniego jak siebie samego znaczy daleko więcej niż wszystkie całopalenia i ofiary (Mk 12,33).

Ale Jezus, znając ludzką naturę, przenikając duszę człowieka i jego życie duchowe, bardziej podkreśla miłość człowieka, bardziej bierze pod uwagę miłość bliźniego, gdyż miłość Boga można wspaniale udawać, natomiast miłość bliźniego jest bardziej realna i praktyczna. Dlatego umiłowany uczeń Pański, św. Jan, pisze w swoim 1 Liście, że nie można kochać Boga, nie kochając "brata swego" (por. 1 J 4,20). I dlatego uwzględnia to kryterium Sądu Ostatecznego: Wszystko, co uczyniliście (lub nie uczyniliście) jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili (lub Mnieście nie uczynili) (por. Mt 25,31-46).

Właśnie o tej miłości – miłości człowieka, miłości bliźniego – jest książka Mieczysława Kinaszczuka, księdza i doktora teologii. Jest to książka praktyczna, mówiąca o miłości bliźniego na co dzień, bo w końcu życie nasze jest jak zwykła świeca, która "nigdy nie zgaśnie" – jednakże pod jednym warunkiem: że będzie płonąć tym, co największe – miłością!

Ks. Roman E. Rogowski

***

Spis treści

Wstęp
Cena sakramentalnej Miłości Chrystusa
Ewangelia w pigułce
Hiszpańska lekcja prawdziwej miłości
Jak oni się kochają?
Każdy kraj ma swoje Abano Terme
Klinika miłości
Kochać i zawsze mieć czas, czyli wademekum ojca
Matka pięknej miłości
Meandry miłości rodzicielskiej
Miłość bliźniego o smaku chleba
Miłość jako odpowiedź na multikulturowość
Nic nie widzę, nic nie słyszę, czyli obok miłości
Nie można nie wierzyć w miłość,czyli elementarz chrześcijanina
Nie zapomnę cię, czyli o potędze miłości
Parafialne Zespoły Caritas, czyli miłość niejedną ma twarz
Reklama miłości potrzebna jak nigdy dotąd
Rok Kapłański - diagnoza i nadzieje
Szkolne Koła Caritas, czyli żar młodych serc
Szlachetne oblicze miłości
Trudna samotność
Trudna sztuka dialogu
Walentynkowe serce to za mało
Żywe pismo Boga
Szata miłości
Stygmaty obojętności
Nauczycielskie oddanie
Miłość na długim dystansie

 
Zobacz także
ks. Zbigniew Kapłański
Mam nadzieję, że powyższy tytuł jest nieco drażniący, dlatego na wstępie obiecam, że z czasem się z niego wytłumaczę. Bo przecież nie znosimy indoktrynacji, nie lubimy, jak ktoś nam "wciska" na siłę jakąś teorię, jak przymusza do przyjęcia jego opinii i skali wartości. A już zupełnie nie do przyjęcia jest stosowanie manipulacji...
 
ks. Zbigniew Kapłański
Apostołowie żyli z Jezusem, widzieli Jego cuda, doświadczali mocy Jego słowa, przeżyli skandal krzyża i poranek Zmartwychwstania. A jednak do momentu Zesłania Ducha Świętego trudno ich nazwać chrześcijanami. Ogarnięci strachem, obawami i niepewnością, nie byli w stanie jako wspólnota wyjść do świata i głosić Dobrą Nowinę. Czy w dzisiejszym Kościele Jezusowym nie istnieje podobna sytuacja? Wielu katolików nie czuje się predysponowanych, ba, wstydzi się i lęka głosić w swoim otoczeniu Jezusa. Twierdzi się nawet, że wiara jest sprawą prywatną i nie należy zbyt często o Bogu mówić...
 
ks. dr Robert Ogrodnik

Śledząc historię Polski, nietrudno zauważyć, że Kościół katolicki zawsze był związany z dziejami Narodu. Nigdy nie opuścił synów i córek Matki Polski. Szczególnie można to odczytać w życiu dwóch wybitnych hierarchów Kościoła katolickiego - abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego i Stefana kard. Wyszyńskiego zwanego Prymasem Tysiąclecia. Obaj żyli w różnych czasach - trudnych dziejowo, politycznie i historycznie. Abp. Felińskiemu przyszło żyć w XIX w. (1822-1895), a kard. Wyszyńskiemu - w XX w.(1901-1981).

 
 
___________________
 
 reklama

katolicyzm