logo
Poniedziałek, 21 września 2020 r.
imieniny:
Darii, Mateusza, Wawrzyńca, Hipolita – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Filip Surma
Sport i plotki
Wydawnictwo Rafael
 Z Filipem Surmą o kulisach wywiadu z ks. kard. Stanisławem Dziwiszem na temat sportu, rozmawia Judyta Syrek
 
 Na rynku ukazała się właśnie książka „Więcej sportu” - wywiad z kard. Dziwiszem. To pierwsza tak obszerna wypowiedź ks. Kardynała, a temat jest zaskakujący. Zacznijmy więc od pogłoski, która mnie bardzo zaskoczyła. Czy to prawda, że kard. Dziwisz był kapelanem Lazio Rzym?
 
To samo pytanie zadawaliśmy sobie przed wywiadem i było ono jednym z powodów, dla którego chcieliśmy porozmawiać z ks. Kardynałem. W ubiegłym roku, kiedy mój redakcyjny kolega Grzegorz Milko, przy okazji komentowania pierwszoligowych derbów piłkarskich Lazio-Roma zapytał mnie, czy może powiedzieć na antenie, iż ks. Kardynał jest kibicem i kapelanem Lazio. Pomyślałem wtedy, że dla pewności najlepiej zadzwonić do krakowskiej Kurii i zapytać czy to prawda. Zanim jednak wykręciliśmy numer do kurii, stwierdziliśmy, że warto przy tej okazji umówić się na szerszy wywiad z ks. Kardynałem i dowiedzieć się, jak wielką rolę Kościół, a także Jego Eminencja przywiązuje do sportu. Dzięki aktywnemu wsparciu ks. Roberta Nęcka, Rzecznika Kurii Metropolitalnej i ks. Dariusza Rasia, Sekretarza Metropolity, udało się nam uzyskać zgodę ks. Kardynała Stanisława Dziwisza na udzielenie telewizyjnego wywiadu dla stacji CANAL+.
Powyższe pytanie oczywiście padło w naszej rozmowie i dzisiaj mogę potwierdzić, że prawdą jest, iż kardynał Dziwisz sympatyzuje z Lazio, ale nie tylko, bo był też kibicem Romy, w czasach, kiedy grał tam Zbigniew Boniek.
 
Komu kibicował kardynał Dziwisz podczas słynnego spotkania Wisły Kraków z Lazio Rzym? Podobno wtedy poróżnił się z Janem Pawłem II, który zdecydowanie opowiedział się za Wisłą.
 
Myśleliśmy z Grzegorzem tak samo jak ty. Okazało się jednak inaczej – kardynał Dziwisz kibicował wtedy polskiemu zespołowi, gdyż zwyciężyły względy patriotyczne. Z perspektywy czasu cieszę się, że zadaliśmy to pytanie, bo plotki nie mają często odzwierciedlenia w rzeczywistości i niepotrzebnie funkcjonują wśród kibiców.
Plotką okazała się też powtarzana historia z budową basenu. W wielu mediach mówiło się, że kiedy Jan Paweł II został wybrany na Stolicę Piotrową i poprosił o wybudowanie basenu, to sprzeciwili się temu watykańscy urzędnicy, na co Papież miał rzekomo odpowiedzieć, że nowe konklawe będzie kosztowało więcej. Okazało się jednak, że  Papież w ten sposób się nie wyraził, chociaż wydawać się może, że byłoby to w jego stylu. Bardzo się cieszę, że te pytania padły i że znaleźliśmy na nie prawdziwe odpowiedzi.
 
Czy kardynał Dziwisz jest fanem tylko piłki nożnej, czy też interesują go inne dyscypliny?
 
Kardynał jest fanem sportu w ogóle i nie tylko się nim interesuje, ale również od czasu do czasu go uprawia. Dowiedzieliśmy się, że kardynał Dziwisz tej zimy jeździł na nartach w Białce Tatrzańskiej, niedawno był też na meczu hokeja w Nowym Targu. Sympatia do hokeja bierze się stąd, że sam w młodości uprawiał tę dyscyplinę. 
Ponadto, Ksiądz Kardynał lubi czytać gazety sportowe zwracając szczególną uwagę na wyniki.
 
A czy Jan Paweł II również czytał gazety sportowe?
 
Z tego co udało nam się dowiedzieć, kardynał Dziwisz komentował wyniki z Janem Pawłem II.
 

 
 
1 2  następna
Zobacz także
ks. Roman Pindel
Magia i religia zdają się stać obok siebie na swoistym rynku możliwości, do których człowiek ma dostęp. W takiej konkurencji większe szanse ma magia. Bo jest i łatwiejsza od religii, i prostsza w zastosowaniu, i obiecuje więcej. Pragmatycznie nastawiony współczesny człowieka pyta o skuteczność. Nawet gdy na praktykach magicznych zawiodło się wielu, to przecież nieliczni będą mieli odwagę przyznać się do naiwności...
 
ks. Roman Pindel
Właściwie to wszystko stało się przez przypadek. Dziś w Polsce jest bardzo trudno pomagać. Wokół nas jest tyle nędzy, samotności, bezradności. Dostaję tyle listów od ludzi w beznadziejnych sytuacjach. Może nie wszystko jest prawdą, ale wiele spraw poraża... To przez przypadek właśnie poznałam ks. Tadeusza Zaleskiego i jego Fundację św. Brata Alberta w Radwanowicach. Odbywał się tam jakiś przegląd teatrów ludzi umysłowo niepełnosprawnych. Poproszono bym tam przyjechała, nie mogłam odmówić...
 
ks. Jacek Siepsiak SJ
Wspólnota Kościoła posługuje się mediami i dostrzega, że są szansą w komunikacji ze współczesnym człowiekiem. Ale stara się też oddziaływać na nie, chociażby przez różnego rodzaju zasady etyczne, które zaszczepia w mediach poprzez swoje komunikaty. I tu widziałbym też zadanie dla rzecznika prasowego. Dziennikarze są przecież dla niego naturalnym środowiskiem, w którym żyje i pracuje. W tych kontaktach z jednymi dziennikarzami rozmawia się łatwiej, z innymi trudniej. 
 
Z ks. Józefem Klochem, długoletnim rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polski, rozmawia Jacek Siepsiak SJ
 
 
___________________
 
 reklama
 
 
 

 

 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー