logo
Poniedziałek, 06 lipca 2020 r.
imieniny:
Dominiki, Jaropełka, Łucji, Marii Teresy – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Filip Surma
Sport i plotki
Wydawnictwo Rafael
 Z Filipem Surmą o kulisach wywiadu z ks. kard. Stanisławem Dziwiszem na temat sportu, rozmawia Judyta Syrek
 
 Na rynku ukazała się właśnie książka „Więcej sportu” - wywiad z kard. Dziwiszem. To pierwsza tak obszerna wypowiedź ks. Kardynała, a temat jest zaskakujący. Zacznijmy więc od pogłoski, która mnie bardzo zaskoczyła. Czy to prawda, że kard. Dziwisz był kapelanem Lazio Rzym?
 
To samo pytanie zadawaliśmy sobie przed wywiadem i było ono jednym z powodów, dla którego chcieliśmy porozmawiać z ks. Kardynałem. W ubiegłym roku, kiedy mój redakcyjny kolega Grzegorz Milko, przy okazji komentowania pierwszoligowych derbów piłkarskich Lazio-Roma zapytał mnie, czy może powiedzieć na antenie, iż ks. Kardynał jest kibicem i kapelanem Lazio. Pomyślałem wtedy, że dla pewności najlepiej zadzwonić do krakowskiej Kurii i zapytać czy to prawda. Zanim jednak wykręciliśmy numer do kurii, stwierdziliśmy, że warto przy tej okazji umówić się na szerszy wywiad z ks. Kardynałem i dowiedzieć się, jak wielką rolę Kościół, a także Jego Eminencja przywiązuje do sportu. Dzięki aktywnemu wsparciu ks. Roberta Nęcka, Rzecznika Kurii Metropolitalnej i ks. Dariusza Rasia, Sekretarza Metropolity, udało się nam uzyskać zgodę ks. Kardynała Stanisława Dziwisza na udzielenie telewizyjnego wywiadu dla stacji CANAL+.
Powyższe pytanie oczywiście padło w naszej rozmowie i dzisiaj mogę potwierdzić, że prawdą jest, iż kardynał Dziwisz sympatyzuje z Lazio, ale nie tylko, bo był też kibicem Romy, w czasach, kiedy grał tam Zbigniew Boniek.
 
Komu kibicował kardynał Dziwisz podczas słynnego spotkania Wisły Kraków z Lazio Rzym? Podobno wtedy poróżnił się z Janem Pawłem II, który zdecydowanie opowiedział się za Wisłą.
 
Myśleliśmy z Grzegorzem tak samo jak ty. Okazało się jednak inaczej – kardynał Dziwisz kibicował wtedy polskiemu zespołowi, gdyż zwyciężyły względy patriotyczne. Z perspektywy czasu cieszę się, że zadaliśmy to pytanie, bo plotki nie mają często odzwierciedlenia w rzeczywistości i niepotrzebnie funkcjonują wśród kibiców.
Plotką okazała się też powtarzana historia z budową basenu. W wielu mediach mówiło się, że kiedy Jan Paweł II został wybrany na Stolicę Piotrową i poprosił o wybudowanie basenu, to sprzeciwili się temu watykańscy urzędnicy, na co Papież miał rzekomo odpowiedzieć, że nowe konklawe będzie kosztowało więcej. Okazało się jednak, że  Papież w ten sposób się nie wyraził, chociaż wydawać się może, że byłoby to w jego stylu. Bardzo się cieszę, że te pytania padły i że znaleźliśmy na nie prawdziwe odpowiedzi.
 
Czy kardynał Dziwisz jest fanem tylko piłki nożnej, czy też interesują go inne dyscypliny?
 
Kardynał jest fanem sportu w ogóle i nie tylko się nim interesuje, ale również od czasu do czasu go uprawia. Dowiedzieliśmy się, że kardynał Dziwisz tej zimy jeździł na nartach w Białce Tatrzańskiej, niedawno był też na meczu hokeja w Nowym Targu. Sympatia do hokeja bierze się stąd, że sam w młodości uprawiał tę dyscyplinę. 
Ponadto, Ksiądz Kardynał lubi czytać gazety sportowe zwracając szczególną uwagę na wyniki.
 
A czy Jan Paweł II również czytał gazety sportowe?
 
Z tego co udało nam się dowiedzieć, kardynał Dziwisz komentował wyniki z Janem Pawłem II.
 

 
 
1 2  następna
Zobacz także
wywiad z dr Clarindą Calmą
Jak wchodzimy do kościoła, mamy świadomość, że jest to miejsce święte i nie możemy zachowywać się dowolnie. Mamy świadomość, że Bóg jest wśród nas, że to nie jest zwykłe miejsce. Jeśli przenosimy to na grunt naszego ciała, to tym bardziej. To przede wszystkim jest szacunek wobec ludzkiej cielesności...
 
wywiad z dr Clarindą Calmą
Dialog jest potrzebny, żeby zachować jedność w różnorodności. Kościół ma być odblaskiem Trójjedynego Boga na ziemi, a Boskie Osoby są w nieustannym dialogu miłości – jeżeli oczywiście nasze słowa potrafią jakoś oddać tę rzeczywistość. Dialog powinien więc istnieć również wewnątrz Kościoła. 

O dialogu międzyreligijnym z ks. prof. Łukaszem Kamykowskim, teologiem rozmawiają Sławomir Rusin i Marcin Jakubionek
 
Ewelina Gładysz
Podobno, w dniu ślubu on ma nadzieję, że ona zawsze już będzie taka sama – piękna i w niego wpatrzona. Natomiast ona? Ona też ma nadzieję, ale inną, taka, że on będzie się zmieniał, będzie bardziej: zaangażowany, oddany, zakochany, itp. W zdecydowanej większości małżeństw nie sprawdza się żaden z powyższych scenariuszy. I m.in. o tym bezpodstawnym rozczarowaniu opowiadają uczestniczki spotkań „Jaką żoną jestem?”. 
 
 
___________________
 
 reklama
 
 
 

 

 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー