logo
Piątek, 17 września 2021 r.
imieniny:
Franciszka, Lamberty, Narcyza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Filip Surma
Sport i plotki
Wydawnictwo Rafael
 Z Filipem Surmą o kulisach wywiadu z ks. kard. Stanisławem Dziwiszem na temat sportu, rozmawia Judyta Syrek
 
 Na rynku ukazała się właśnie książka „Więcej sportu” - wywiad z kard. Dziwiszem. To pierwsza tak obszerna wypowiedź ks. Kardynała, a temat jest zaskakujący. Zacznijmy więc od pogłoski, która mnie bardzo zaskoczyła. Czy to prawda, że kard. Dziwisz był kapelanem Lazio Rzym?
 
To samo pytanie zadawaliśmy sobie przed wywiadem i było ono jednym z powodów, dla którego chcieliśmy porozmawiać z ks. Kardynałem. W ubiegłym roku, kiedy mój redakcyjny kolega Grzegorz Milko, przy okazji komentowania pierwszoligowych derbów piłkarskich Lazio-Roma zapytał mnie, czy może powiedzieć na antenie, iż ks. Kardynał jest kibicem i kapelanem Lazio. Pomyślałem wtedy, że dla pewności najlepiej zadzwonić do krakowskiej Kurii i zapytać czy to prawda. Zanim jednak wykręciliśmy numer do kurii, stwierdziliśmy, że warto przy tej okazji umówić się na szerszy wywiad z ks. Kardynałem i dowiedzieć się, jak wielką rolę Kościół, a także Jego Eminencja przywiązuje do sportu. Dzięki aktywnemu wsparciu ks. Roberta Nęcka, Rzecznika Kurii Metropolitalnej i ks. Dariusza Rasia, Sekretarza Metropolity, udało się nam uzyskać zgodę ks. Kardynała Stanisława Dziwisza na udzielenie telewizyjnego wywiadu dla stacji CANAL+.
Powyższe pytanie oczywiście padło w naszej rozmowie i dzisiaj mogę potwierdzić, że prawdą jest, iż kardynał Dziwisz sympatyzuje z Lazio, ale nie tylko, bo był też kibicem Romy, w czasach, kiedy grał tam Zbigniew Boniek.
 
Komu kibicował kardynał Dziwisz podczas słynnego spotkania Wisły Kraków z Lazio Rzym? Podobno wtedy poróżnił się z Janem Pawłem II, który zdecydowanie opowiedział się za Wisłą.
 
Myśleliśmy z Grzegorzem tak samo jak ty. Okazało się jednak inaczej – kardynał Dziwisz kibicował wtedy polskiemu zespołowi, gdyż zwyciężyły względy patriotyczne. Z perspektywy czasu cieszę się, że zadaliśmy to pytanie, bo plotki nie mają często odzwierciedlenia w rzeczywistości i niepotrzebnie funkcjonują wśród kibiców.
Plotką okazała się też powtarzana historia z budową basenu. W wielu mediach mówiło się, że kiedy Jan Paweł II został wybrany na Stolicę Piotrową i poprosił o wybudowanie basenu, to sprzeciwili się temu watykańscy urzędnicy, na co Papież miał rzekomo odpowiedzieć, że nowe konklawe będzie kosztowało więcej. Okazało się jednak, że  Papież w ten sposób się nie wyraził, chociaż wydawać się może, że byłoby to w jego stylu. Bardzo się cieszę, że te pytania padły i że znaleźliśmy na nie prawdziwe odpowiedzi.
 
Czy kardynał Dziwisz jest fanem tylko piłki nożnej, czy też interesują go inne dyscypliny?
 
Kardynał jest fanem sportu w ogóle i nie tylko się nim interesuje, ale również od czasu do czasu go uprawia. Dowiedzieliśmy się, że kardynał Dziwisz tej zimy jeździł na nartach w Białce Tatrzańskiej, niedawno był też na meczu hokeja w Nowym Targu. Sympatia do hokeja bierze się stąd, że sam w młodości uprawiał tę dyscyplinę. 
Ponadto, Ksiądz Kardynał lubi czytać gazety sportowe zwracając szczególną uwagę na wyniki.
 
A czy Jan Paweł II również czytał gazety sportowe?
 
Z tego co udało nam się dowiedzieć, kardynał Dziwisz komentował wyniki z Janem Pawłem II.
 

 
 
1 2  następna
Zobacz także
Dominika Kozłowska
Na tym właśnie polega religia: wymaga ufności, a nie wiedzy, nadziei czy umiejętności przewidywania. Nie może być jedynie przedłużeniem tego, co skądinąd wiemy o człowieku. Jezus, o którym opowiada Nowy Testament, umierał naprawdę. Nie wiedział, co się zdarzy. Stąd jego przerażenie na krzyżu, przerażenie końcem wszystkiego, co znał. Również nas nie ominie to uczucie, jednak ci, którzy potrafią być chrześcijanami, będą ufać i będą mieć nadzieję. 
 
Dominika Kozłowska

Naprzeciwko Grobu Bożego jest dziedziniec, na którym znajduje się kamień nazywany omphalos (pępek). Według średniowiecznych kosmologów miało to być geograficzne i mistyczne centrum świata. Dla mnie Jerozolima jest miejscem spotkania. Z perspektywy wiary, to miejsce odkupienia człowieka. Tu Jezus uzdrowił niewidomego, tutaj ustanowił Eucharystię, tam objawił się uczniom po zmartwychwstaniu. Dlatego Ziemia Święta to Piąta Ewangelia przeżywana namacalnie. Życie tu zmienia spojrzenie na świat, na chrześcijaństwo.

 

Z o. Zacheuszem Drążkiem OFM rozmawia ks. Jarosław Czyżewski

 
Małgorzata Muniak
Środki masowego przekazu to potęga – edukacja i wychowanie muszą dostrzec swe obowiązki w rozwijaniu u młodych ludzi zdroworozsądkowego rozumienia zjawisk kultury masowej. Środki masowego przekazu wywierają duży wpływ na świat i kulturę. Jak zatem ukształtować właściwe odbieranie przekazów medialnych?
 
___________________
 
 reklama