logo
Czwartek, 29 października 2020 r.
imieniny:
Angeli, Przemysława, Zenobii, Narcyza, Felicjana, Violetty – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Alessandro Pronzato
Spotkać Jezusa i zmienić wszystko
Wydawnictwo Salwator
 


Autor: Alessandro Pronzato 
Wydawca: Wydawnictwo Salwator
Rok wydania: 2009
ISBN: 978-83-7580-098-2
Format: 140 x 205
Stron: 208
Rodzaj okładki: miękka
 

 

Kup tą książkę


 

Chcemy ujrzeć Jezusa - to prośba, jaką sympatyzujący z uczniami Jezusa Grecy przedstawili Filipowi (J 12,21). I oto potrzeba, która nieodparcie tkwi w wielu z nas i jednocześnie nas spala...

Dzisiaj wiele się mówi i pisze o Jezusie. Specjaliści podejmują mądre dyskusje. Rozgranicza się Jezusa historycznego i Jezusa wiary. Tworzy się wrażenie, że Chrystus został zajęty i zatrzymany jako zakładnik teologów, egzegetów, ekspertów różnych dyscyplin naukowych, które powinny Jego dotyczyć.
A propos ekspertów. Chodzi o tytuł przeważnie nadużywany, ponieważ prawdziwymi ekspertami na tym polu nie są intelektualiści, ale ci zwyczajni ludzie, którzy doświadczyli Jego prawdziwej obecności, którzy są Jego domownikami, żyją Nim, bo on stanowi centrum ich egzystencji. Prawdziwymi ekspertami są zapaleńcy, a nie ludzie papieru czy gadaniny.

***

"Chcemy ujrzeć Jezusa". Ujrzeć, nie słuchać potoku słów, nie czytać niestrawnych dokumentów, nie asystować nienagannej choreografii, jakże przebrzmiałej, pomimo że zewnętrznie jeszcze błyszczącej.

***

Fragmenty zaczerpnięte z tej książki posłużyły w naszym serwisie jako rozważania rekolekcyjne na Adwent 2009 roku.
Zapraszamy do lektury!


***

Jezus nie zgadza się być tanim świecidełkiem, wybraną opcją, przedmiotem upodobania - pobożnym czy intelektualnym - ani nawet sztandarem, za który chwytamy, aby walczyć z domniemanymi nieprzyjaciółmi.
Wierzący, który naprawdę spotkał Jezusa, zmienia się nie do poznania w stosunku do tego, kim był wcześniej. I to jest właśnie to nasze "nie do poznania", pozwalające szukającym rozpoznać Go albo przynajmniej domyślać się Jego obecności.

***

Spis treści

Dotrzeć aby… poszukiwać
Dwa pytania
To "swoi" są narażeni na ryzyko, że Go utracą
Mędrcy, czyli odwaga, aby wyruszyć
Specjaliści od podróży i zasiedzenia
Współczesny Herod
Specjaliści od dokumentów  
Czy do celu dotrą także ci najbliżsi?
Jeden z mędrców zagubił się po drodze
Jezus, wielkie odkrycie
Przechodzący
Konieczność przywrócenia surowej pedagogiki
Ktoś zaprowadził papieża, żeby poznał Jezusa
Ten, który siedział pod drzewem figowym
Przewodnik dla poszukujących
Daremne poszukiwania króla
Czy można zobaczyć Jezusa?
Człowiek wychodzący z nocy
Bóg wierzy w człowieka
Ostatni przybyły
Maria Magdalena, czyli możliwość widzenia dzięki głosowi

 
Zobacz także
Aneta Pisarczyk
Żyjemy czasem tak jak gdyby fakt, że jesteśmy małżonkami, nic nie znaczył. Będąc w małżeństwie, usilnie trzymamy się panieńskich i kawalerskich nawyków, przyzwyczajeń, utartych ścieżek. Podobnie rzecz ma się z naszym życiem duchowym. Tymczasem to, co przed, było tylko i aż przygotowaniem do tego, co po. Małżeństwo wprowadza nas w inny wymiar duchowości. Czym jest duchowość małżeńska i jak odnaleźć ją we własnym małżeństwie? 
 
Barbara Sawic
Tak jak ponad 2000 lat temu wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, również jego pamiątka liturgia Niedzieli Palmowej dla jednych jest wyrazem wiary, przeżyciem religijnym rozpoczynającym Wielki Tydzień, dla drugich nie ma znaczenia. Od lat dla wielu osób Niedziela Palmowa jest niedzielą handlową bądź dniem przeznaczonym na wiosenne porządki. Zapracowane w ciągu tygodnia kobiety, myjąc okna  – „na święta”– zerkają na procesję.  
 
Józef Augustyn SJ
Straszliwą konsekwencją, negatywną konsekwencją naszej wolności, jest możliwość powiedzenia Bogu "nie". Daje ona możliwość zabicia sług i syna gospodarza, zabicia Jezusa Syna Bożego. Człowiek, podobnie jak owi rolnicy, może fałszywie odczytać swoją sytuację przed Bogiem. Wchodzi w grzech, sprzeciwia się Bogu, łamie przykazania, łamie podjęte zobowiązania, krzywdzi bliźnich i jednocześnie zauważa, że to uchodzi mu bezkarnie. Życie toczy się dalej...
 
 
___________________
 
 reklama