logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Spotkanie duszpasterzy ludzi pracy spotkają się w Lublinie i Świdniku
 


Spotkanie duszpasterzy ludzi pracy rozpocznie się 9 września o godz. 9.45 w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Lublinie. Później, z racji 90-lecia istnienia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, duchowni odwiedzą tę uczelnię i obejrzą Izbę Pamięci. Zgromadzonych powita rektor KUL ks. prof. dr hab. Stanisław Wilk. Na wtorek przewidziane jest także spotkanie z prezydentem Lublina, radnymi miasta i sejmiku wojewódzkiego, a także złożenie kwiatów pod Mauzoleum Pomordowanych na Majdanku.

W zebraniu będzie uczestniczył dotychczasowy opiekun środowiska z ramienia Episkopatu – abp. Tadeusz Gocłowski, emerytowany metropolita gdański. Przez ostatnie 16 lat koordynował on prace duszpasterstwa i organizował wrześniowe Ogólnopolskie Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę. Także tegoroczna pielgrzymka środowiska została przygotowana pod kierownictwem abp. Gocłowskiego. O godz. 19.00 w archikatedrze lubelskiej duszpasterze ludzi pracy wraz z abp. Gocłowskim będą koncelebrować Mszę św., której głównym celebransem będzie miejscowy ordynariusz abp. Józef Życiński.

Drugi dzień obrad duszpasterzy ludzi pracy rozpocznie Eucharystia w parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski pod przewodnictwem bp. Kazimierza Ryczana. Ordynariusz diecezji kieleckiej spotka się z duszpasterzami ludzi pracy po raz pierwszy. Delegatem Episkopatu ds. duszpasterstwa ludzi pracy został bowiem wybrany w czerwcu br., podczas 344. Zebrania Plenarnego, obradującego w Katowicach.

Przed południem duszpasterze ludzi pracy udadzą się do Świdnika, gdzie spotkają się z dyrekcją i pracownikami zakładu PZL Świdnik, a także z burmistrzem i samorządem miasta.

W Lublinie od 1992 r. regionalnym duszpasterzem ludzi pracy jest ks. Zbigniew Kuzia, proboszcz „robotniczej” parafii Matki Boskiej Królowej Polski w dzielnicy Tatary w Lublinie. Na początku stanu wojennego, w czasie strajku w ówczesnej fabryce Fabryki Samochodów Ciężarowych, ks. Kuzia organizował duchowe wsparcie dla strajkujących pracowników. Obecnie, mając na względzie widoczny szczególnie w starych robotniczych dzielnicach miasta obszar nędzy, spieszy z pomocą parafianom, organizując pośrednictwo pracy oraz prowadząc szereg akcji charytatywnych.

Z Duszpasterstwem Ludzi Pracy na Lubelszczyźnie związane są także takie postacie jak: ks. Eugeniusz Zarębiński – krajowy duszpasterz kolejarzy, w latach 90. współzałożyciel Fundacji „Wspólnota Kolejarska”, udzielającej pomocy charytatywnej w środowisku kolejarskim; ks. Aleksander Baca – w latach stanu wojennego w urzędowskim kościele zainicjował on comiesięczne odprawianie Mszy św. za Ojczyznę, a także o. Ludwik Wiśniewski, który obecnie prowadzi przy kościele OO. Dominikanów Akademię Obywatelską, jest to projekt mający na celu propagowanie wśród młodzieży aktywności w życiu społecznym oraz kształtowanie wzorców postępowania.

(duszp./ NSZZ "Solidarność" w Lublinie/md © Biuro Prasowe KEP 2008)