logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Spotkanie Młodzieżowych Wolontariatów Misyjnych
 


Pod hasłem: „Czy misje są też dla młodych” spotkali się w piątek wieczorem w Katowicach przedstawiciele Młodzieżowych Wolontariatów Misyjnych z różnych części Polski południowej. W spotkaniu uczestniczył metropolita górnośląski abp Wiktor Skworc.
 
- Ja znam odpowiedź na postawione przez organizatorów pytanie. Misje są tylko dla młodych! Nie chodzi tu tylko o młodość, którą wyznacza pesel, ale przede wszystkim o młodość, którą wyznacza Duch - powiedział podczas spotkania Młodzieżowych Wolontariatów Misyjnych metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.
 
Hierarcha podkreślił, że Polska najbardziej pomaga misjom i w kraju, i za granicą. Metropolita górnośląski podziękował także młodym za tak silne zaangażowanie misyjne.
 
W czasie spotkania głos zabrali ks. Grzegorz Wita, wikariusz biskupi ds. misji archidiecezji katowickiej przedstawiciele Salwatoriańskiego Wolontariatu Misyjnego Salvator z Trzebini, Komboniańskiego Wolontariatu Misyjnego Tucum z Krakowa, Werbistowskiego Wolontariatu Misyjnego Apollos z Nysy, oraz ks. Maciej Będziński, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła.
 
- W ubiegłym roku otrzymaliśmy 24 podania. Wysłaliśmy jednak tylko 4 osoby za które jesteśmy pewni, że są dobrze przygotowani do pełnienia posługi misyjnej. Natomiast w tym roku pojedzie już 28 osób - powiedziała Karolina z Salezjańskiego Wolontariatu Młodzi Światu z Krakowa.
 
Dyskusja na auli Wydziału Teologicznego dotyczyła także motywacji jaką kierują się młodzi chcący wyjechać na misje. - Dostajemy e-maile, w których młodzi motywują nam chęć wyjazdu misyjnego (…). To nie jest tak, że każdy kto się zgłosi, pojedzie. Jeżeli ktoś pisze, że chce zobaczyć przysłowiowego słonia, to wiadomo, że jego motywacja nie jest misyjna… - dodała.
 
Paweł z Wolontariatu Misyjnego Tucum z Krakowa stwierdził, że nie wszyscy którzy formują się w ich ruchu chcą pojechać na misje. - My chcemy je wspierać przez modlitwę, przez różne akcje, które są przez nas organizowane. Chcemy poznać misje, a jak ktoś odkryje w sobie powołanie misyjne, to może potem przejść do Komboniańskiego Wolontariatu Misyjnego i pojechać - mówił.
 
O znaczeniu samego wolontariatu misyjnego mówił do młodych ks. prof. dr hab. Jan Górski z WTL UŚ. - Samo pojęcie wolontariatu jest nowe (…). Na początku patrzyliśmy sceptycznie na taką formę zaangażowania misyjnego, ale teraz jest już inaczej - powiedział.
 
Spotkanie zostało zorganizowane przez Katedrę Teologii Fundamentalnej, Misjologii i Filozofii Chrześcijańskiej WTL UŚ, Dzieło Misyjne Archidiecezji Katowickiej, Sekcję misjologiczną Polskiego Towarzystwa Teologicznego w Krakowie, Stowarzyszenie Misjologów Polskich oraz młodzieżowe wolontariaty misyjne.
 
 
www.archidiecezja.katowice.pl