logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Spotkanie rektorów seminariów diecezjalnych i zakonnych
 


Zjazd rektorów wyższych seminariów duchownych diecezjalnych i zakonnych w Katowicach rozpocznie się wieczorem 1 września. Wówczas ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina, rektor Warszawskiego Metropolitalnego Seminarium Duchownego i przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych, przedstawi opis socjologiczny „Klerycy mówią o swoim seminarium”.

We wtorek rano Mszy św. dla uczestników zjazdu będzie przewodniczył abp Damian Zimoń, metropolita katowicki i członek Komisji Duchowieństwa Episkopatu Polski. Pierwszy wykład dla grona rektorów wygłosi bp Edward Dajczak. Ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej podzieli się swoim doświadczeniem rekolekcjonisty w seminariach duchownych. O funkcjonowaniu i formacji seminariów zagranicznych opowiedzą zaproszeni na sesję goście: abp Giuseppe Mani z Włoch („Odnowa Seminarium rzymskiego jako odpowiedź na współczesne wyzwania”) oraz bp Jérôme Beau z Francji („Seminarium w Paryżu założone przez Kardynała Lustigera i doświadczenie roku formacji duchowej w Domu św. Augustyna”).

Po południu odbędzie się dyskusja panelowa, której tematem jest pytanie o formację duchownych. „Jak formować przyszłych księży? Problemy, przemyślenia, propozycje rozwiązań” – to tytuł debaty, w której udział wezmą zarówno hierarchowie: abp Giuseppe Mani, bp Jérôme Beau i bp Edward Dajczak, jak i rektorzy: o. Wojciech Krawczyk SDB – rektor Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego oraz o. Kazimierz Trojan SJ – rektor krakowskiego Kolegium Jezuitów. Debatę poprowadzi ks. Krzysztof Pawlina.

Rektorzy zapoznają się także z propozycjami akcji powołaniowych, które są realizowane w Stanach Zjednoczonych. Film „Fishers of Men” (Rybacy ludzi) omówi ks. Marek Kasperczuk, obecnie pracujący w USA w archidiecezji Chicago.

Środę zaplanowano jako dzień bez wykładów. Rektorzy zwiedzą m.in. Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Tam o godz. 16.00 Eucharystii przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski i przewodniczący Komisji Duchowieństwa.

4 września w spotkaniu rektorów weźmie udział sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, bp Stanisław Budzik. Rano będzie celebrował Mszę św., a później przedstawi aktualne zagadnienia z życia Kościoła katolickiego w Polsce. Ostatnim akcentem zjazdu będą wystąpienia rektorów seminariów z innych krajów: ze Stanów Zjednoczonych (rektora polonijnego seminarium w Orchard Lake i rektora seminarium im. Biskupa Abramowicza w Chicago) oraz ze Wschodu – z Grodna, Pińska i ze Lwowa.

Spotkanie odbędzie się w gmachu Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego. Powstało ono w 1924 roku z inicjatywy ks. Augusta Hlonda, administratora apostolskiego dla polskiego Górnego Śląska, potem pierwszego biskupa katowickiego i późniejszego kardynała i prymasa Polski. Rektorem tegoż seminarium w latach 2001-2006 był obecny sufragan archidiecezji katowickiej, bp Józef Kupny. W latach 1978-1992 funkcję rektora (wcześniej wicerektora) pełnił obecny biskup legnicki Stefan Cichy. W latach wcześniejszych rektorami WŚSD byli: abp Stanisław Szymecki (1969-1978) i nieżyjący już abp Jerzy Stroba (1955-58).

Pierwsze spotkanie rektorów odbyło się jeszcze w czasie trwania Soboru Watykańskiego II w 1964 roku w Kielcach. Rektorzy seminariów diecezjalnych tworzą sekcję w obrębie Komisji Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski. Jednym z zadań komisji jest zbieranie informacji o życiu w seminariach i informowanie o nim Episkopatu Polski, a także dbałość o formację rektorów i ojców duchownych w seminariach. Od 2006 r. funkcję przewodniczącego Komisji Duchowieństwa KEP pełni kard. Stanisław Dziwisz.

Według statystyk Krajowego Duszpasterstwa Powołań w 2007 r. do seminariów diecezjalnych na pierwszy rok zgłosiło się 786 kandydatów do kapłaństwa, a do zakonnych – 292 alumnów. W stosunku do roku poprzedniego diecezjalne seminaria duchowne w Polsce odnotowały 10-procentowy spadek liczby powołań do kapłaństwa, liczba alumnów w seminariach zakonnych spadła natomiast o ok. 4-5 proc.

(md © Biuro Prasowe KEP 2008)