logo
Środa, 24 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bony, Horacji, Jerzego, Fidelisa, Grzegorza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Spotkanie sekcji stałej formacji kapłańskiej
 


Na Jasnej Górze trwa spotkanie kapłanów reprezentujących Sekcję Stałej Formacji Kapłańskiej. Dwudniowe spotkanie zainaugurowała Msza św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, we wtorek 17 września. Do sanktuarium przybyło ok. 35 księży z całej Polski.
 
„Dzisiaj podejmiemy refleksję najpierw nad próbą szukania pewnych pro-powołaniowych działań, mając na myśli dobro powołań do prezbiteratu, ale także dobro księży i ich dojrzewanie, i to popołudniowe spotkanie mamy nadzieję zwieńczymy nowymi planami – opowiada ks. Tomasz Trzaskawka, przewodniczący Sekcji Stałej Formacji Kapłańskiej - Głównym tematem całego dwudniowego spotkania będzie projekt nowych zasad formacji kapłańskich w Polsce. To jest rzeczywistość, nad którą także Sekcja Stałej Formacji pracowała przez minione trzy lata. Projekt wkrótce zostanie przekazany księżom biskupom pod obrady Konferencji Episkopatu Polski. Będziemy czekać na aprobatę z ich strony, na jakieś korekty potrzebne w tym projekcie. Liczymy na to, że ten projekt będzie pewnym przyczynkiem do tego, że zdynamizuje się formacja kapłańska, także w tym zakresie formacji księży”.
 
Projekt nowego dokumentu przyjął nazwę: ‘Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia ‘. Jak podkreśla ks. Trzaskawka, nowy projekt był konieczny: „Między innymi z tego powodu, że minęło 20 lat od ostatniej jego nowelizacji. Drugim powodem jest to, że w grudniu 2016 r. ukazało się ‘Ratio fundamentalis institutionis sacerdotalis’, które wprowadza nowe zasady formacji w Kościele Powszechnym, więc trzeba było, ażebyśmy to ‘Ratio fundamentalis’ adaptowali do naszych potrzeb, do uwarunkowań i projekt ‘Ratio pro Polonia’ jest właśnie efektem tych starań”.
 
„Już samo ‘Ratio fundamentalis’ wprowadziło dosyć ważne korekty zbierając doświadczenia, jakie Duch Święty sprawił w różnych kościołach na świecie – zauważa ks. Trzaskawka - Kongregacja ds. Duchowieństwa bardzo się zatroszczyła, żeby wymiana doświadczeń służyła planowaniu formacji. Jest wiele cech ważnych, które i w ‘Ratio Fundamentalis’ i w ‘Ratio pro Polonia’ się pojawiły. Z pewnością należy do nich to, żeby cała formacja kapłańska była ukierunkowana na kształtowanie uczniów misjonarzy Jezusa, dojrzałych pasterzy Kościoła, aby była to formacja z bardzo silnym akcentem wspólnotowym i aby była na każdym etapie formacją integralną tzn. troszczącą się o wszystkie wymiary dojrzewania: ludzki, intelektualny, duchowy i pastoralny”.
 
„Spotkanie ma być poświęcone formacji księży, zastanawianiu się, w jaki sposób formować księży, nie kandydatów, co jest dosyć istotne, bo z kandydatami jest prościej, ale chodzi o księży, w jaki sposób do nich docierać, jak im pomagać pełnić ich funkcje i co ważne, jak ich motywować do tego, aby oni chcieli się formować, bo to jest dzisiaj duży problem”- stwierdza ks. Radosław Mazur z Koszalina.
 
A jak ks. Mazur odnosi się do nowelizacji po 20 latach dokumentu o zasadach formacji kapłańskich? „Te dokumenty mają to do siebie, że one jak zostają wydane, to już są trochę spóźnione, już są trochę nie na czasie, zwłaszcza dzisiaj, kiedy te zmiany są takie szybkie. Z jednej strony trzeba ten dokument respektować i szukać w nim tego, co ciągle dla formacji księży jest ożywcze i niezmienne, a z drugiej strony myślę, że trzeba być bardzo wrażliwym na sytuacje księży, na to, jak oni żyją, na to, jakie oni mają problemy, na to, z czym się dzisiaj mierzą i w duszpasterstwie i w swojej tożsamości jako księży i poprzez formację na te kwestie reagować. Z własnej perspektywy widzę, że dzisiaj więcej niż 5-6 lat temu jest istotne, żeby stworzyć księżom przestrzeń, żeby oni mieli szanse ze sobą we wspólnocie kapłańskiej porozmawiać”.
 
Eucharystii odprawionej w południe przewodniczył i homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Mszę św. koncelebrowali m.in. bp Henryk Ciereszko, biskup pomocniczy arch. białostockiej oraz ks. dr Tomasz Trzaskawka, przewodniczący Sekcji Stałej Formacji Kapłańskiej.
 
W homilii abp Depo nawiązał do słów, odczytywanego podczas Eucharystii, Listu św. Pawła do Tymoteusza, o cechach wymaganych od biskupa i diakona: „Widzimy ich trochę w roli strażnika dziedzictwa, czy charyzmatu, a trochę jako latarnika oświecającego drogi współbraci, pilnującego dyscypliny i formacji. Wskażmy również na bardzo ważną uwagę, od nich wszystkich: biskupów, prezbiterów, diakonów, diakonis wymagano, aby nie byli neofitami, czyli świeżo ochrzczonymi, a także, aby wpierw byli poddani próbie, a to wszystko po to, aby nie popadli w pychę, obłudę i diabelskie potępienie. Ostatnie zaś zdanie z tego fragmentu listu przynosi konkluzję, że ci, którzy dobrze spełniają swoją posługę na rzecz wspólnoty Kościoła, zdobywają sobie zaszczytny stopień i wielką pewność w wierze. To w tym duchu wdzięczności i odpowiedzialności za pełnioną służbę w Kościele, pouczał nas św. Jan Paweł II w ‘Pstores dabo vobis’ (‘Kapłani - darem Bożym’), że to formacja stała, pozwala nam zachować młodość ducha, której nikt nie może narzucić z zewnątrz, ale którą każdy musi nieustannie odnajdywać w sobie samym. Tylko ten, kto pragnie uczyć się i wzrastać, zachowuje i zachowa tę młodość”.
 
Metropolita częstochowski przywołał także słowa Papieża Franciszka wypowiedziane w homilii, podczas Mszy św. Krzyżma, 17 kwietnia 2014 r.: „Papież przypomniał nam, ze bez bożej łaski , bez miłosiernego spojrzenia, przez które Bóg wybrał swoje sługi do kapłaństwa, ksiądz jest człowiekiem biednym i pozbawionym sił. ‘Kapłan jest osobą bardzo małą: niezmierna wielkość daru, którym jest dana nam posługa, sprawia, że należymy do najmniejszych z ludzi. Kapłan jest najbiedniejszym z ludzi, jeśli Jezus go nie ubogaca swoim ubóstwem, jest najbardziej bezużytecznym sługą, jeśli Jezus nie nazywa go przyjacielem, jest najgłupszym z ludzi, jeśli Jezus cierpliwie go nie poucza, jak Piotra, najbardziej bezradnym z chrześcijan, jeżeli Dobry Pasterz nie umacnia go pośrodku owczarni. Nikt nie jest mniejszy od kapłana, zdanego jedynie na swoje własne siły’ - przypominam te bardzo mocne słowa papieża, bo one zobowiązują nas wszystkich. Dlatego przychodzimy i prosimy: Maryjo, Matko Chrystusa i naszego Kapłaństwa, Matko Kościoła, módl się za nami o głębię naszego zwierzenia, miłości do Jezusa i z Jezusem dla braci” - zakończył homilię abp Depo.
 
Sekcja Stała Formacji Kapłańskiej działa przy Komisji Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski. Jej celem jest wymiana doświadczeń i wspieranie się w realizowaniu programów formacji stałej duchowieństwa w poszczególnych diecezjach, zgodnie z zaleceniami Stolicy Apostolskiej i Konferencji Episkopatu Polski. Spotkania Sekcji Stałej Formacji Kapłańskiej Komisji Duchowieństwa odbywają się raz w roku.
 
o. Stanisław Tomoń
www.jasnagora.com