logo
Czwartek, 18 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Średnioweczne Christianitas i zimowe Warsztaty Chorału Gregoriańskiego
 


W dniach od 1- 3 marca br. w Studium Muzyki Kościelnej w Łodzi odbyły się Zimowe Weekendowe Warsztaty Chorału Gregoriańskiego. Gościem Warsztatów była Sophie Laurent – wykładowca Szkoły św. Grzegorza z Le Mans, z którą ośrodek łódzki bardzo ściśle współpracuje.
 
– W tym roku poświęciliśmy naszą sesję warsztatową pracy nad emisją głosu oraz nad zagadnieniami ściśle związanymi z wykonywaniem muzyki chorałowej- w czym specjalizuje się  Sophie Laurent. – tłumaczy ks. Grzegorz Kopytowski – dyrektor łódzkiego studium organistowskiego. – Oprócz tego w ramach naszych warsztatów są spotkania o charakterze teoretycznym – w tym roku odnieśliśmy się do obchodów rocznicy urodzin S. Moniuszki, – a także liturgicznym gdzie obok Mszy św., także kompleta w języku łacińskim. – dodaje organizator Warsztatów.
 
O Średniowieczu i jego wpływie na kulturę, sztukę i religię mówił uczestnikom Warsztatów metropolita łódzki ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś. W swoim wykładzie wskazał na to, że – świat starożytny skończył się kiedy jedność stworzona przez Rzym i Grecję została rozbita. Na gruzach tej struktury musiał wyrosnąć nowy świat  trzeba było go od nowa zbudować i ten nowy świat, który został zbudowany, jako jeden świat to jest średniowieczna „Christianitas”, która skończyła się – jedni uważają że wraz z „młotkiem” Lutra (1517), a inni uważają inaczej. – podkreślił arcybiskup łódzki.
 
– świętego Grzegorza Wielkiego nazywa się ojcem średniowiecznej Europy. To on w dużej mierze sprawił, że Europa zaczęła się dużo bardziej zaczęła stawać się jednością. Jedna z jego książek stała się najważniejszą księgą średniowiecznego Kościoła – Księga reguły pasterskiej. Dzisiaj tego nie ma w Kościele. Kiedyś każdy biskup, bez znaczenia skąd przybywał dostawał tę jedną książkę. Każdy ksiądz proboszcz miał mieć w swojej bibliotece 40 kazań Grzegorza wielkiego nawet jak sam nie umiał mówić kazań, to jak sam przeczytał dla siebie i ludziom fragmenty. Grzegorz był tym, który stworzył średniowieczną Europę. Ludzie myśleli Grzegorzem! – mówił prelegent.
 
Metropolita łódzki, który jest znawcą średniowiecza zwrócił uwagę słuchaczy na to – że ludzie średniowiecza mówili o sobie – jesteśmy ludźmi Christianitas – jesteśmy ludźmi Europy. Zaczyna się używać tego pojęcia. Pojęcie Europy jest pojęciem tożsamym z Chrześcijaństwem – Zachodnim Chrześcijaństwem. To jest ta jedność! – zaznaczył.
 
W zimowej sesji warsztatowej udział wzięło ponad czterdziestu uczestników. Przyjechali z Łodzi, Poznania, Wrocławia Warszawy, a nawet był jedna osoba z Białorusi. Warsztatami zainteresowali byli także klerycy spośród czterech, trzech przyjechało z seminarium Włocławskiego.
 
Kolejne warsztaty Chorału Gregoriańskiego prowadzone przez łódzki ośrodek odbędą się tradycyjnie w okresie wakacyjnym.

www.archidiecezja.lodz.pl