logo
Środa, 03 marca 2021 r.
imieniny:
Kingi, Kunegundy, Maryna, Tycjana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Stowarzyszenie inne niż wszystkie. W niedzielę święto patronalne Akcji Katolickiej
 


W przededniu uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, członkowie Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej wezmą udział w obchodach związanych ze świętem patronalnym stowarzyszenia.
 
Uroczystości rozpoczną się Mszą świętą pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza w sobotę 24 listopada o godz. 9.00 w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. Później, około godz. 11.00 członkowie stowarzyszenia wezmą udział w spotkaniu z Janem Boernerem, którego dziadek blisko współpracował z marszałkiem Józefem Piłsudskim. Prelekcja będzie nawiązywała do stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
 
Akcja Katolicka to stowarzyszenie katolików świeckich współpracujących z hierarchią Kościoła, które ma strukturę krajową, diecezjalną i parafialną. – W archidiecezji warszawskiej jest obecne w osiemdziesięciu dwóch parafiach, ale aktywnie działa w pięćdziesięciu – mówi Elżbieta Olejnik, prezes zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej. Do stowarzyszenia należą pedagodzy, inżynierowie, prawnicy, osoby pracujące naukowo, urzędnicy – Jest to cały wachlarz zawodów – dodaje.
 
Akcja Katolicka zajmuje się organizacją sympozjów, kongresów, koncertów, ciekawych spotkań oraz tygodni społecznych, dzięki czemu dociera do różnych instytucji i grup społecznych – Wszędzie tam, gdzie kapłanom nie zawsze jest łatwo – podkreśla Elżbieta Olejnik. Stowarzyszenie uczestniczy w działaniach Fundacji “Dzieło Nowego Tysiąclecia”, współpracuje z Centrum Opatrzności Bożej, współorganizuje doroczne Święto Dziękczynienia oraz udziela się charytatywnie. Dodatkowo od trzech lat dba o grób prymasa Józefa Glempa, który co dwa tygodnie odwiedzają członkowie innego oddziału parafialnego – sprzątają, przynoszą kwiaty oraz zapalają znicze.
 
Elżbieta Olejnik podkreśla, że Akcja Katolicka jest jedynym stowarzyszeniem powołanym przez papieża oraz została wymieniona w dokumentach II Soboru Watykańskiego przez co jest traktowana jako urząd Kościoła, który ma do wypełnienia określoną rolę. Na tle innych ruchów czy wspólnot wyróżnia ją to, że nie opiera się wyłącznie na formacji i modlitwie, ale jest widoczna w konkretnych dziedzinach życia.
 
Powstanie stowarzyszenia zainicjował Pius X, który nakreślił program ruchu w encyklice Il fermo proposito z 1905 roku. Papież od początku pontyfikatu podkreślał potrzebę współpracy duchowieństwa i świeckich, którzy wspólnie przeciwstawią się szerzącej cywilizacji antychrześcijańskiej. Jednak struktury organizacyjne Akcji Katolickiej zaczęły się tworzyć dopiero za pontyfikatu Piusa XI, który w encyklice Urbis arcano Dei z 1922 roku określił definicję oraz zadania stowarzyszenia.
 
W 1930 roku Pius XI zatwierdził statut polskiej Akcji Katolickiej, w którym znalazł się również zapis, że święto patronalne stowarzyszenia będzie obchodzone w Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.
 
 
www.archwwa.pl