logo
Niedziela, 01 października 2023 r.
imieniny:
Teresy, Heloizy, Igora, Remigiusza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Św. Jan Paweł II patron pielgrzymów
 


Tegoroczne pielgrzymowanie było świadectwem świętości Jana Pawła II. Papież Polak był jasnogórskim pielgrzymem, a w tym roku został także patronem przybywających do Matki Bożej pątników. Z flagami papieskimi, ulubionymi pieśniami świętego i jego nauczaniem podążali w lipcu i sierpniu piesi pielgrzymi, ale też cykliści.

 

„Z dziecięcą ufnością idę do Matki” to przesłanie towarzyszyło w tym roku pątnikom 37. Wadowickiej Pielgrzymki Pieszej, miejsca urodzenia papieża Polaka. Nawiązywało ono do przemówienia św. Jana Pawła II w ich rodzinnym mieście w 1999r. Ojciec Święty zapewniał wówczas: „Bądźcie pewni, że wasza gorąca miłość dla Maryi nigdy nie pozostaje bez odpowiedzi”. Wadowiczanie podkreślali, że od świętego chcą uczyć się miłości do Matki Bożej. - On był wielkim człowiekiem o prostym sercu, z wielką ufnością szedł do Maryi, a Ona nigdy go nie zawiodła i tego zawierzenia chcemy się od niego uczyć - mówiła Kamila z Wadowic.


Tegoroczne pielgrzymowanie było świadectwem świętości papieża Polaka. - Nie wstydzimy się św. Jana Pawła II, wręcz przeciwnie, głosimy jego świętość, zgłębiamy nauczanie i chcemy pokazywać, że świętość jest drogą dla każdego - tłumaczył ks. Adam Kurdas, główny przewodnik kompanii.

 

W lipcu z papieżem Polakiem wędrowali też górale kliszczaccy. Mieli papieskie flagi, wizerunki Ojca Świętego na piersi, wielu z nich to także przedstawiciele Związku Podhalan im. św. Jana Pawła II. - Mamy w godle ojca Świętego, jest naszym patronem. Zawsze był ważny dla górali i podnosił nas na duchu. Kiedyś podczas pielgrzymki powiedział, że na górali zawsze można liczyć i o tym pamiętamy. On na nas też, dlatego nie zgadzamy się z tym, co o nim mówiono. Jest dla nas dobrym i świętym człowiekiem - powiedział Leszek Świątecki, prezes Związku Podhalan ze Skomielnej Czarnej. „Totus Tuus”-„Cały Twój” te słowa papieskiego zawierzenia, były też hasłem ich 13. Pieszej Pielgrzymki z Trzebuni.

 

Najstarsza pielgrzymka rowerowa im. św. Krzysztofa z Rzeszowa była w tym roku wielkim „wołaniem o pamięć”. 175. cyklistom towarzyszyły słowa „Nie lękajcie się” wypowiedziane przez papieża na inauguracje pontyfikatu 22 października 1978 r. - Św. Jan Paweł II jest dla mnie wielkim autorytetem i bardzo zabolały mnie te liczne oskarżenia, które spłynęły na niego w mediach. Nasza pielgrzymka rowerowa jest w jego obronie, bo on sam nie może opowiadać na te zarzuty, to co zrobił dla rodzin, Kościoła i Ojczyzny, to za nim przemawia – mówił Ryszard Szyszka, organizator i dodał, że jego zdaniem obowiązkiem każdego Polaka i każdej wierzącej osoby jest opowiadanie o papieżu.


- Jestem pokoleniem JP II, jeździłam na pielgrzymki, gdy był w Polsce, jego nauczanie pozwala mi wierzyć. Jego ukochanym miejscem było jasnogórskie Sanktuarium - opowiadała Joanna Murias.


Ks. Witold Pazdan podkreślił, że jego słowa „Nie lękajcie się” należy odczytywać, jako nadzieję, że choć wiele złych sytuacji dzieje się w naszym życiu to zawsze z Bożą pomocą możemy je przezwyciężyć. Zauważył, że to nauczanie papieża jest stale aktualne mimo, że nie ma go już wśród nas. On wlewał w nasze serca wiarę i nadzieję, ponieważ uczył, że siłą jest Bóg.


Początki pielgrzymki z Rzeszowa związane są z wyborem na Stolicę Piotrową Karola Wojtyły i jego pierwszą wizytą w Ojczyźnie, a po śmierci papieża Polaka główną intencją były prośby o jego beatyfikację i potem kanonizację. Dziś pielgrzymi przyjechali, by bronić pamięć o św. Janie Pawle II.

 

43. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna skupiała szczególne młodzież szkół średnich i studentów warszawskich uczelni. W tym roku młodzi, którzy wędrowali w grupie „św. Jana Pawła II” podkreślali, że troska o jego dziedzictwo należy teraz do nich. - Niestety nie poznałam osobiście papieża, ale z opowiadań rodziców i dziadków wiem, że był bardzo dobrym człowiekiem i kapłanem. Zostawił nam bardzo ważne przesłanie, mówił, żebyśmy nigdy nie zwątpili w siebie. On w nas wierzył i teraz zadaniem nas młodych, jest troska o to, by inni uwierzyli w niego - powiedziała Ania Kaczorowska.

 

W tym roku też cykliści z Andrychowa, którzy dołączyli do pieszych pątników z diec. bielsko-żywieckiej zaświadczali o pamięci o papieżu Polaku. - Urodziłem się też w Wadowicach. Św. Jan Paweł II mnie bierzmował, jest dla mnie bardzo ważny. Powinniśmy jemu powierzać nasze prośby, szczególnie teraz może być naszym orędownikiem w drodze do pokoju - opowiadał pan Jan Żydek. Dodał, że patron ich grupy jest „świętym naszych czasów”.

 

Po raz 43. połączyli Wzgórze Wawelskie ze Wzgórzem Jasnogórskim. Pątnicy z Krakowskiej Pieszej Pielgrzymki, podkreślali, że to co polskie jest piękne. Pamiętano o dziedzictwie św. Jana Pawła II, bo pielgrzymka krakowska po raz pierwszy wyruszyła po zamachu na jego życie w 1981r. - On prowadzi naszą kompanię od wielu lat, w drodze rozważaliśmy jego słowo, wspominaliśmy jego postać, każdy z nas ma z nim bliskie wspomnienia. Jak mówimy za nim, że wypływamy na głębię to oznacza, że wychodzimy w drogę mimo przeciwności - podkreślił pątnik. Od niego powinniśmy uczyć się mocnej wiary, żebyśmy się nie bali, tylko pokazywali, co jest ważne - powiedział Krzysztof Feluś.


Lucyna dodała, że właśnie dzięki papieżowi pokochała modlitwę różańcową, która przybliża ją do Boga.

 

Jasna Góra jest skarbcem pamięci o papieżu pielgrzymie. On nie tylko towarzyszył tegorocznym pątnikom podczas rekolekcji w drodze, ale też wielu jasnogórskich pielgrzymów i wiernych z zagranicy podąża „śladami św. Jana Pawła II”.

 

Maria Bareła
www.jasnagora.com