logo
Wtorek, 04 października 2022 r.
imieniny:
Franciszka, Edwina, Rosławy, Rozalii – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Św. Ludwik z Tuluzy - najmłodszy biskup
 


19 sierpnia Kościół wspomina św. Ludwika z Tuluzy, krewnego króla Francji, św. Ludwika IX, francuskiego franciszkanina, najmłodszego biskupa w historii Kościoła. Poznajcie jego historię.


Ludwik urodził się 9 lutego 1274 roku w Nocera we Włoszech jako syn Karola II Andegaweńskiego, króla Sycylii oraz Marii Węgierskiej. W wieku 14 lat został zakładnikiem w zamian za uwolnienie z niewoli aragońskiej swego ojca. Więziony był w Barcelonie, gdzie opiekowali się nim i kształcili hiszpańscy franciszkanie, dzięki którym poznał duchowość franciszkańską.

 

Ludwik został uwolniony w 1295 roku, a rok później zrzekł się wszelkich praw do korony Neapolu i Sycylii na rzecz swojego brata Roberta. Wstąpił do zakonu franciszkanów i mając zaledwie 22 lata, przyjął święcenia kapłańskie. Wkrótce potem papież Celestyn V konsekrował go na biskupa. Jako biskup odwiedzał chorych, pomagał więźniom, troszczył się o Żydów.

 

11 sierpnia 1297 roku udał się do Rzymu na kanonizację swego stryja, Ludwika IX. Zmarł kilka dni później, 19 sierpnia 1297 roku. Zgodnie z życzeniem pochowano go w kościele franciszkanów w Marsylii. Kanonizowany został w roku 1317 przez papieża Jana XXII.

 

W ikonografii przedstawiany jest jako młody biskup, często w habicie franciszkańskim, na który nałożony jest biskupi płaszcz, z lilią lub liliami, z berłem u stóp. Jest patronem Tuluzy (jako jej biskup), Marsylii, Neapolu i Walencji.

 

franciszkanie.pl