logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Św. Maksymilian patronem Pabianic
 


Pochodzący z Pabianic zakonnik, franciszkanin i męczennik Oświęcimia - święty Maksymilian Maria Kolbe jest już patronem miasta Pabianic. Dekret Stolicy Apostolskiej ogłosił w pabianickim sanktuarium św. Maksymiliana Kolbe metropolita łódzki abp Władysław Ziółek.
Uroczystości rozpoczęły się na placu kościelnym. Tam przedstawiciele władz samorządowych złożyli kwiaty pod pomnikiem Ojca Świętego , honorowego patrona Pabianic. Następnie w łączności z papieżem odnowiono modlitwę południową. Rozpoczynając liturgię abp Władysław Ziółek odczytał dekret Stolicy Apostolskiej. Duchowieństwo i wierni świeccy miasta Pabianic - czytał metropolita łódzki -mając przed oczami przykład największej miłości świętego Maksymiliana Marii Kolbego, kapłana i męczennika, który wielkodusznie nie wahał się oddać życia za bliźniego, po dzień dzisiejszy otaczają go szczególnym i nieprzerwanym kultem. Z tej racji ks. abp Władysław Ziółek, ordynariusz łódzki, uwzględniając powszechną opinię wiernych, a także decyzję władz cywilnych, zgodnie z prawem zaaprobował wybór Świętego Maksymiliana Marii Kolbego jako Patrona tegoż miasta - czytamy w dekrecie. Dlatego Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, na mocy władzy udzielonej jej przez Ojca Świętego Jana Pawła II, mając na uwadze przedłożone okoliczności oraz fakt, że wybór i aprobata zostały dokonane zgodnie z przepisami prawa prośbę przyjmuje i Świętego Maksymiliana Marie Kolbego, kapłana i męczennika, ogłasza jako Patrona miasta Pabianic Po ostatnich słowach abpa Ziółka w kościele rozległy się gromkie oklaski. Uroczystościom w pabianickim sanktuarium przewodniczył i homilię wygłosił kardynał Henryk Gulbinowicz. Metropolita wrocławski , pamiętając, że w eucharystii uczestniczą rodziny z terenu całej archidiecezji, które do Pabianic corocznie przybywają na uroczystości ku czci św. Maksymiliana do ojców i matek skierował swoje słowo pasterskie. Przypomniał, że rolą rodziców jest modlitwa za swoje dzieci już od momentu poczęcia. Ważnym czynnikiem kształtującym postawę dziecka jest także odpowiednie wychowanie potomstwa. Trzeba pamiętać, że zawsze sprawdzają się najprostsze metody wychowania: poświęcenie czasu dla swego dziecka i rozmowa z nim.

Kardynał opowiedział historię z czasów swej młodości, kiedy mając 16 lat został poproszony przez swego ojca o rozmowę. Synu przestałeś być dzieckiem powiedział do mnie wtedy ojciec - wspominał kardynał.- Pamiętaj tak żyj, żeby cię nikt nie przeklinał, tak postępuj żeby z twojego zachowania nikt nie płakał i pamiętaj nie splam naszego nazwiska. Zawsze mówił "Heniu" a wówczas powiedział tak uroczyście "synu" - mówił metropolita wrocławski. - Bo ja wtedy - a dziś mam ponad 80 lat i to pamiętam - zrozumiałem że jemu chodziło o to żebym ja był dobrym człowiekiem. Po homilii abp Władysław Ziółek poproszony przez proboszcza ks. Ryszarda Olszewskiego dokonał aktu oddania miasta Pabianice pod opiekę św. Maksymiliana Kolbe. Na zakończenie mszy świętej czekała na uczestników liturgii jeszcze jedna niespodzianka. Oto na specjalnym telebimie pojawił się plac św. Piotra w Rzymie i retransmisja z południowej modlitwy papieskiej Anioł Pański. Ojciec Święty pozdrowił także uczestników pielgrzymki rodzin do kościoła św. Maksymiliana Kolbe w Pabianicach. Opiece tego patrona zawierzam wszystkich mieszkańców miasta i całą Archidiecezję Łódzką - powiedział Jan Paweł II, a kilka tysięcy osób w pabianickim sanktuarium gromkimi brawami nagrodziło słowa papieża. Zarówno przed jak i po uroczystej mszy świętej na placu kościelnym zbierane były datki na stypendia dla dzieci z biednych rodzin. W ten sposób, a także poprzez modlitwę w intencji Jana Pawła II Pabianice włączyły się w obchodzony Dzień Papieski. Proklamacja św. Maksymiliana patronem Pabianic zbiegła się z 10 rocznicą konsekracji pabianickiej świątyni. W uroczystościach uczestniczył między innymi były prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Jacek Sariusz Wolski. W prezbiterium natomiast modlili się biskupi łódzcy oraz biskup pomocniczy diecezji włocławskiej a także kilkudziesięciu kapłanów diecezjalnych i zakonnych m.in. OO. Franciszkanie z Niepokalanowa ( którzy głosili misje święte we wszystkich parafiach pabianickich ) i OO. Paulini z Jasnej Góry.

www.plus.lodz.pl