logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Św. Michał Archanioł u Królowej Aniołów
 


Pielgrzymka Rycerzy i Czcicieli św. Michała Archanioła trwa w sobotę, 2 lipca na Jasnej Górze. 
 
Kopia figury św. Michała Archanioła z Cudownej Groty Objawień na Gargano już od 3 lat i 3 miesięcy peregrynuje po Polsce. Na Jasną Górę przybyła po raz drugi, gromadząc licznie pielgrzymów, Rycerzy św. Michała Archanioła, czytelników dwumiesięcznika „Któż jak Bóg”, oraz tych, którzy uczestniczyli w Polsce w nawiedzeniu figury - sumie ok. 2 tys. osób 
 
„Przybywamy ze św. Michałem Archaniołem, żeby tutaj złożyć modlitwę dziękczynną za dar peregrynacji figury św. Michała Archanioła w Polsce i w świecie, bo ta peregrynacja trwa w różnych zakątkach całego świata - mówi ks. Rafał Szwajca, michalita, koordynator ds. prergrynacji figury św. Michała Archanioła - Przybywamy, żeby dziękować za tych wszystkich, którzy kochają św. Michała Archanioła i również Matkę Najświętszą, a przez nich oddają cześć Panu Bogu i cieszymy się, że ta Duchowa Stolica naszej Ojczyzny jest otwarta dla św. Michała Archanioła, że tutaj również ten kult Bożego Posłańca jest szerzony. Ciszymy się, że w tym wszystkim możemy jako księża michalici uczestniczyć, przywożąc do tego miejsca tych, którzy chcą powierzać wiele spraw tutaj, w tym wyjątkowym miejscu, dla całej naszej Ojczyzny”. 
 
„Wierzę w to mocno, że wiele ludzie wyproszą, szczególnie w trudnych ciężkich sprawach, które dotykają ich życia, ich serca i wiele otrzymają od Boga, powierzając to wszystko Matce Bożej i św. Michałowi, który Maryi służy, bo przecież Maryja to Królowa Aniołów” - dodaje ks. Rafał Szwajca 
 
Rzeźba nawiedzająca Jasną Górę jest kopią figury św. Michała Archanioła z Sanktuarium na Górze Gargano, w mieście Monte Sant’Angelo we Włoszech. Sanktuarium św. Michała Archanioła powstało tam na pamiątkę objawień archanielskich, jakie miały tam miejsce w końcu V wieku. Sanktuarium zasłynęło niezwykłymi łaskami, które można tam wyprosić - do dziś nawiedzają je rokrocznie miliony pielgrzymów. Bazylika w Monte Sant’Angelo od wieków była celem pielgrzymek nie tylko zwykłych ludzi, ale również papieży, świętych i władców. 
 
Figura św. Michała, znajdująca się w Sanktuarium na Górze Gargano, wykonana została z białego marmuru w roku 1507 przez rzeźbiarza Andreo Contucciego, zwanego Sansovino. Przedstawia ona księcia wojsk niebieskich w stroju legionisty rzymskiego, pod którego stopami leży pokonany Szatan. Pomysłodawcą stworzenia figury był kard. Antonio z Monte San Savino. Posąg, zamknięty w srebrno-kryształowej urnie, umieszczono w grocie w 1507 roku. 
 
Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. odprawiona o godz. 14.00 w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył ks. Dariusz Wilk, Przełożony Generalny Zgromadzenia św. Michała Archanioła, a homilię wygłosił ks. Ryszard Andrzejewski CSMA, Wikariusz Generalny. 
 
Pielgrzymi o godz. 21.00 wzięli udział w Apelu jasnogórskim. 
 
„Dzisiaj w tej niezwykłej godzinie Apelu towarzyszy nam św. Michał Archanioł w znaku figury z Groty Objawień na Górze Gargano we Włoszech. Jego imię ‘Któż jak Bóg’ jest wyrazem zachwytu Stwórcą. On stworzony przez Boga jako duch potężny nieustannie adoruje swego Stworzyciela, trwa przed Nim na modlitwie, w Jego imię walczy o zbawienie wszystkich dusz, które zostały mu powierzone. Maryjo, jakże bardzo potrzebujemy siły do walki ze złem w sobie i wokół siebie, dlatego schronienia i pomocy szukamy u Ciebie Matko i u św. Michała Archanioła - podkreślał w rozważaniu apelowym ks. Dariusz Wilk, Generał Michalitów – Ty Maryjo i Ty św. Michale Archaniele jesteście jakże dalecy od choćby najmniejszego kompromisu, Bóg ponad wszystko. Ty Maryjo ukazujesz na Twojego Syna, a ty św. Michale Archaniele w swoim zawołaniu ‘Któż jak Bóg’ mówisz, że tylko Bóg, jest wartością, tylko Bogu można zaufać i tylko w Bogu trzeba pokładać nadzieję, gdy Bóg będzie na pierwszym miejscu, wszystko inne będzie właściwie poukładane, tak w swojej mądrości mówili święci (…). Maryjo, stajemy w godzinę Apelu jasnogórskiego z naszym wielkim Patronem i orędownikiem św. Michałem Archaniołem, to on wędrując w postaci figury z Góry Gargano przemierza polską ziemię, odwiedza wiele parafii, domów zakonnych, wspólnot życia kontemplacyjnego, odwiedza szkoły, placówki opiekuńczo-wychowawcze, a nawet więzienia. Wyruszył także poza granice naszego kraju, do Słowacji, Czech, Francji, wędruje także po krajach Ameryki Łacińskiej. A my podążamy za nim, podążamy za nim ku Bogu, podążamy za nim ku Tobie, Maryjo”. 

o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com