logo
Wtorek, 19 marca 2019 r.
imieniny:
Józefa, Bogdana, Nicety, Aleksandryny – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Św. Mikołaj był na Jasnej Górze
 


We wspomnienie św. Mikołaja, biskupa z Miry, uczniowie Gimnazjum i Liceum Katolickiego im. Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie zorganizowali spotkanie mikołajkowe w Sali Papieskiej na Jasnej Górze. 
 
Tradycyjnie zaproszono dzieci z dwóch częstochowskich placówek: Domu Małego Dziecka, prowadzonego przez Siostry Służebniczki Starowiejskie oraz dziewczęta ze Specjalnego Ośrodka Wychowawczego, prowadzonego przez Siostry Św. Józefa. Młodzież przygotowała nie tylko przedstawienie dla dzieci, ale także imienne prezenty dla każdego. 
 
„Dzisiaj na Jasnej Górze gromadzi nas nie tylko Matka Boża, ale także patron dnia dzisiejszego, św. Mikołaj. A my, wpisując się w tą tradycję, która kultywujemy od 28 lat, spotykamy się, aby uradować serca dzieciaków, dla których przygotowaliśmy prezenty. Ale nie chcemy, żeby był to tylko wymiar materialny, zanim spotkają się ze św. Mikołajem, zapraszamy ich na mini ucztę duchowe, na przedstawienie - opowiada Robert Jaczyński, wicedyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie – Kiedy przygotowujemy konkretną paczkę, to z myślą, w taki sposób, żeby posłużyła odbiorcy. Co innego kupujemy 1,5 rocznemu dziecku, a co innemu 20-letniej wychowance ośrodka. To jest wydarzenie, do którego przygotowujemy się od początku roku szkolnego”. 
 
„To nie jest tak, że tylko my obdarowujemy, my naprawdę z tego spotkania wyjdziemy bardzo mocno obdarowani, radością, uśmiechem, modlitwą tych naszych podopiecznych” – podkreśla Robert Jaczyński. 
 
Młodzież pierwszej klasy liceum przygotowała przedstawienie według scenariusza jednej z uczennic. „Dzisiejsze przedstawienie to jest krótka bajka o tym, jak grupa śmiałków musi ocalić królestwo przed złym czarnoksiężnikiem z małą niespodzianką na końcu” – opowiada Kasia Stępień, uczennica I klasy Katolickiego LO, reżyser przedstawienia. 
 
„Dla naszych wychowanek ta uroczystość jest bardzo ważna, czekają na nią cały rok i zawsze się cieszą, że mogą w niej uczestniczyć. Przeżywają to bardzo i cieszą się, że ktoś specjalnie dla nich przygotowuje to przedstawienie, te paczki, że będzie św. Mikołaj, bo dużo dzieci jest z rodzin trudnych, w swoich domach rodzinnych nie mają prezentów, są dzieci z domów dziecka, i potrzebują troski wyrażonej chociażby przez te prezenty” - mówi s. Emanuela ze Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Częstochowie. 
 
Dyrektor Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Częstochowie s. Ezechiela Barbara Wolak, podkreśla, że dzisiejszy dzień to wielkie święto dla wychowanek. „To dzień radości, dzień św. Mikołaja. Młodzież specjalnie dla nas przygotowuje nie tylko prezenty, ale piękne przedstawienie. I za to bardzo serdecznie dziękuję. To jest najpiękniejszy dar - ten ich czas, ich trud, wysiłek który musieli włożyć w przygotowania. Bardzo dziękuję także panu Robertowi Jaczyńskiemu, który co roku przewodniczy tej akcji”. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com