logo
Sobota, 14 czerwca 2025 r.
imieniny:
Bazylego, Elizy, Justyny, Metodego, Michała – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Michał Gryczyński
Św Filip Neri – 26 maja
Przewodnik Katolicki
 



Ten sympatyczny święty, wspominany przez Kościół w Dniu Matki, był człowiekiem obdarzonym szczególnym poczuciem humoru. Jego rozmaite figle zdają się zaprzeczać mylnemu przeświadczeniu, jakoby świętości musiało towarzyszyć ponuractwo. Udało mu się bowiem zharmonizować ducha ascezy z pogodą ducha.

Był wybitnym przewodnikiem duchowym i reformatorem Kościoła w XVI w., doradcą, powiernikiem i spowiednikiem papieży oraz kardynałów, a także wielkim pedagogiem i założycielem zgromadzenia zakonnego oratorianów (filipinów).

Przyszedł na świat 21 lipca 1515 r. we Florencji. Po śmierci matki - Lukrecji Mosciano i starszego brata przeniósł się do wuja, kupca w San Germano. Miał przejąć po nim interes, jednak zrezygnował z majątku i podjął w Rzymie studia filozoficzno-teologiczne. Przerwał je i zaczął uczyć dzieci, a potem został wziętym adwokatem; kiedy jednak, dzięki popełnionemu błędowi, przegrał jedną z rozpraw, rozstał się z palestrą. Wkrótce, jako świecki apostoł, zaczął wychodzić na ulice Wiecznego Miasta, aby głosić Ewangelię i nieść pomoc ludziom ubogim. Dopiero w 1551 r., jako 36-letni mężczyzna - za sugestią spowiednika P. Rosy - przyjął święcenia kapłańskie. Nigdy nie uległ pokusie rozwijania kariery, zachowując pokorę i prostotę życia, a spośród rozmaitych zaszczytów odrzucił m.in. kapelusz kardynalski, który zwrócił Grzegorzowi XIII.

Jest uznawany za twórcę szkoły życia wewnętrznego, a swoją duchowością wywarł piętno na pobożności salezjańskiej i wincentyńskiej. Organizował spotkania dla zaprzyjaźnionych kapłanów, co dało początek nowej wspólnocie, wspomnianym już oratorianom. Przyjaźnił się z wieloma wybitnymi osobistościami, w tym z późniejszymi świętymi: Karolem Boromeuszem, Ignacym Loyolą, Franciszkiem Salezym i Katarzyną Ricci. Zmarł w 1595 r., a kanonizowano go w 1622 r.

Michał Gryczyński

 
Zobacz także
Miłosz Studziński
Nauczanie i wychowanie to dwa podstawowe obszary aktywności, w których uczestniczy uczeń szkoły. Konieczność zachowania równowagi pomiędzy obydwoma elementami omawianej diady – jakkolwiek oczywista dla każdego trzeźwo myślącego nauczyciela – sprawia trudności nie tylko świeżo upieczonym pedagogom, ale także wytrawnym belfrom zaprawionym w edukacyjnych bojach. 
 
Sylwia Palka
5 października 1986 roku Jan Paweł II powiedział przy grobie św. Małgorzaty Marii Alacoque: "Składajmy dzięki za szczęśliwe spotkanie tej świętej zakonnicy z bł. Klaudiuszem La Colombiere. Oparcie, jakim stał się dla niej ów wierny uczeń św. Ignacego, pozwoliło Małgorzacie Marii pokonać dręczące ją wątpliwości i rozpoznać autentyczne natchnienie zawarte w jej niezwykłym doświadczeniu..."
 
Herbert Oleschko

Stwórcą wszystkiego, a zatem także świata aniołów, jest jeden Bóg (Katecheza 4.4). Nie widział Go żaden człowiek, aczkolwiek aniołowie przebywający w niebie posiadają dar oglądania Bożego oblicza „według właściwej im wiary” (Katecheza 7.11). Bóg pozostaje niewidzialny dla oczu ludzkich, bo człowiek nie jest w stanie znieść widoku Boga. Prorocy tak naprawdę oglądali nie Boga, ale obraz Chwały Boga. 

 

___________________