logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy - Wspólnota Hanna zaprasza!
 


W niedzielę 27 września br. przypada 106. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Wspólnota Hanna po raz kolejny organizuje w Krakowie obchody tego dnia, na które się złożą prelekcje i wykłady online oraz wieczorna msza św. w bazylice dominikanów.

 

Zgodnie z życzeniem Ojca Świętego Franciszka, które zawarł w swoim orędziu na tegoroczny Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, chcemy zwrócić uwagę na dramat osób przesiedlonych wewnętrznie.

 

Pandemia koronawirusa i wywołanej przez niego choroby COVID-19 zmieniła w gwałtowny sposób priorytety współczesnego świata. Złe warunki życia ludzi zmuszonych do opuszczenia swoich domów z powodu działań wojennych lub skrajnej biedy, uległy znacznemu pogorszeniu. Uwaga opinii publicznej skoncentrowana na pacjentach z COVID-19, niewydolności krajowych systemów ochrony zdrowia i załamaniu się rynków z powodu zamknięcia gospodarek sprawiła, że dramaty ludzi znajdujących się w drodze do lepszego życia zeszły na dalszy plan. Tymczasem papież Franciszek w swoim orędziu na Dzień Migranta i Uchodźcy zwrócił uwagę, że „nie jest to czas na zapominanie. Kryzys, z którym się zmagamy, nie powinien sprawić, byśmy zapominali o innych sytuacjach, które niosą ze sobą cierpienie wielu osób”.

 

Aby skutecznie pomóc uchodźcom Ojciec Święty zaproponował w swoim orędziu dostępne każdemu rozwiązania, które ujął w pary słów: „znać żeby zrozumieć; zbliżyć się aby służyć; słuchać, żeby się pojednać; dzielić się, żeby się rozwijać; angażować, żeby promować; współpracować żeby budować”.

 

Wychodząc naprzeciw papieskiemu przesłaniu przygotowaliśmy spotkania ze specjalistami, naukowcami i praktykami oraz wolontariuszami, którzy na co dzień pracują z migrantami zarówno w Polsce jak i w obozach dla uchodźców za granicą, m. in. w obozie Moria na wyspie Lesbos, który niedawno spłonął.

 

Poprzez tegoroczny program chcielibyśmy przyczynić się do zwalczania stereotypów, podnieść świadomość procesów jakie doprowadzają do kryzysu migracyjnego oraz przedstawić położenie samych uchodźców.

Słuchając papieskiego apelu: „angażować, żeby promować”, poprosiliśmy o przygotowanie projektu graficznego tegorocznych wydarzeń Gurbata Abdurrahmanova z Baku, obecnie mieszkającego w Krakowie.

 

Przygotowane przez nas prelekcje online oraz msza św. odbędą się w wigilię 106. Dnia Migranta i Uchodźcy, czyli w sobotę 26 września br. Więcej informacji i link do transmisji w wydarzeniu na stronie Wspólnoty Hanna: https://www.facebook.com/wspolnotahanna

 

13.00 - dr Sindhuja Sankaran, Uniwersytet Jagielloński, prelekcja „How can we re-humanize refugees?” (Jak zrehumanizować uchodźców?), tłumaczenie konsekutywne;

13.30 - Katarzyna Przybysławska, Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć, „Prawnicy od uchodźców - doświadczenia Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć;

14.00 - Maria Złonkiewicz, grupa Chlebem i Solą, „Dziecko jako uchodźca - wyzwania w Polsce”

14:30 - Natalia Gebert, inicjatywa Dom Otwarty, „Ta mityczna integracja czyli czego potrzebuje uchodźca/uchodźczyni”;

15.00 - Khedi Alieva, Fundacja Kobiety Wędrowne, „Jak żyć razem w trudnym czasie?”

15.30 - Milena, „Być uchodźczynią w Polsce”;

16.00 - Anna Musiał, Fundacja The Hope Project, „Dzień z życia obozu uchodźców na Lesbos”;

16.30 - Joanna Spychała & Shaher, „Refugee - until further notice” (Uchodźcy - kolejne etapy), „Sytuacja na Lesbos - kryzys wartości współczesnej Europy”.

19.30 - Msza św., bazylika Świętej Trójcy dominikanów w Krakowie, ul. Stolarska 12. Przewodniczy i słowo wygłosi ks. Jacek Siepsiak SJ, dyrektor naczelny Wydawnictwa WAM.

 

Wspólnota Hanna organizuje krakowskie obchody Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy po raz drugi. W 2017 r. współorganizowaliśmy „Umrzeć z nadziei” - modlitwę za uchodźców, którzy zginęli w drodze do Europy.