logo
Sobota, 13 sierpnia 2022 r.
imieniny:

Elwiry, Hipolita, Radosławy, Poncjana, Diany – wyślij kartkę

Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian - w niedzielę
 


28. Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian odbędzie się w niedzielę, 3 VII. Msza św. za wypędzonych, poległych i wymordowanych na Wschodzie sprawowana będzie w Kaplicy Matki Bożej o g. 9.30. O godz.10.30 zaplanowano marsz pokoleń kresowych. Zostanie przekazane kolejne wotum do jasnogórskiej Kaplicy Pamięci Narodu. Odbędzie się Apel Pamięci pod tablicami poświęconymi Polakom zamordowanym na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1947 oraz Ukraińcom udzielającym Polakom pomocy.

 

Następnie w Sali Papieskiej rozpocznie się spotkanie, podczas którego m.in. będzie można wysłuchać wspomnień o ludziach Kresów. Odbędzie się Otwarte Forum Kresowe: Kresy - pamięć Pokoleń. O 14.30 zaplanowano koncert zatytułowany: „Serce Kresów - Tobie Polsko”.

 

Jak podkreślają organizatorzy podczas Zjazdu poruszane będą szczególnie sprawy edukacji związane z akcją KRESY - PAMIĘĆ POKOLEŃ: „trudny to dla nas temat do eksponowania szczególnie w sytuacji wojny na Ukrainie, ale wychodzimy z założenia, że szeroko świadczona przez nas pomoc humanitarna dla walczącej Ukrainy - to jedno, a nasza pamięć historyczna - wobec której mamy obowiązki - to drugie. Jedno drugiego nie wyklucza”.

 

Podczas Kresowego Forum mają zostać zaprezentowane dotychczasowe dokonania w działalności na rzecz pamięci historycznej, a także propozycje nowych rozwiązań.

 

Izabela Tyras

jasnagora.com