logo
Piątek, 12 sierpnia 2022 r.
imieniny:

Hilarii, Juliana, Lecha, Eupliusza – wyślij kartkę

Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Świeccy wolontariusze
 


Wakacje dobiegły końca. Jeszcze tylko studenci mogą cieszyć się słońcem i snuć dalsze wakacyjne plany. Czas podsumować minione wakacje. Dla wolontariuszy Międzynarodowego Wolontariatu Don Bosco, działającego przy Salezjańskim Ośrodku Misyjnym w Warszawie, były one piękne i pracowite.

Spora grupa, bo 15 wolontariuszy z całej Polski, zaangażowana była w zorganizowanie i przeprowadzenie trzech serii wakacyjnych obozów, kolonii i półkolonii na Ukrainie - w Gwardyjsku i Oleszkowcach.

Kolejne 3 wolontariuszki - Marta, Magda i Basia pracowały z dziećmi i młodzieżą w Albanii. Służyły tam też pomocą medyczną oraz uwijały się wszędzie, gdzie tylko tego zaszła potrzeba.

30 czerwca br. wyjechała na 2 miesiące do Zambii jedna nasza wolontariuszka i jednocześnie 'adopcyjna' Mama. Była przedstawicielką wszystkich Rodziców, zaangażowanych w misyjne dzieło Adopcji na odległość. Pracowała z dziećmi i młodzieżą w City of Hope - Mieście Nadziei, dziele prowadzonym przez siostry salezjanki dla opuszczonych i zagrożonych moralnie dziewcząt przedmieść Lusaki i całej Zambii.

19 sierpnia br. dwoje naszych wolontariuszy wyjechało na roczną posługę do Nairobi, stolicy Kenii. Adam Dziadak z Ostrołęki, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, pracuje z chłopcami ulicy w ośrodku szkolno-wychowawczym Bosco Boys Town, prowadzonym przez salezjanów, zaś Małgorzata Deja z Warszawy, studentka Szkoły Głównej Handlowej, pracuje jako nauczycielka z dziećmi ulicy, pochodzącymi głównie z największych slumsów Nairobi.

2 września br. odlatuje do Ugandy inna wolontariuszka - Ewa Janicka. Pochodzi ze Zduńskiej Woli, jest absolwentką Pomorskiej Akademii Pedagogicznej. W ramach projektu misyjnej Adopcji na odległość będzie organizowała pomoc dla setek ubogich dzieci na placówce salezjańskiej w Bombo Namaliga.

Pod koniec września wyjeżdża na okres roku do pracy w Albanii kolejna wolontariuszka, Agnieszka Milczarczyk z Konstancina. Z wykształcenia jest artystą plastykiem i położną. Będzie pracowała w ambulatorium i w przedszkolu prowadzonym przez księży salwatorianów.

Na początku października br. odlatuje na Madagaskar Eliza Dubicka, która będzie pracować na placówce sióstr salezjanek; 12 października udaje się do pracy w Zambii Dominika Synożyc z Gdańska, która w ubiegłym roku przez 2 miesiące pracowała jako weterynarz na farmie w Lufubu; tym razem wraca tam na roczny wolontariat.

26 września br. w Turynie odbędzie się, jak co roku, ceremonia wręczenia krzyży misyjnych i posłania nowych misjonarzy - salezjanów, salezjanek i świeckich. Dokona tego w Bazylice Maryi Wspomożycielki, gdzie spoczywa św. Jan Bosko, św. Maria Dominika Mazzarello, św. Dominik Savio i inni wielcy członkowie Rodziny Salezjańskiej, sam Ksiądz Generał Pascual Chavez. Krzyże misyjne otrzymają również wolontariusze MWDB.

Międzynarodowy Wolontariat Don Bosco jest organizacją działającą od dwóch lat przy Salezjańskim Ośrodku Misyjnym w Warszawie. Zrzesza młodych ludzi z całej Polski, pragnących służyć na misjach jako wolontariusze. Celem wolontariatu jest przygotowanie świeckich do pracy na misjach i zaangażowanie na rzecz misji w kraju.
Obecnie nasi wolontariusze pracują w Peru, na Madagaskarze, w Kenii, w Ugandzie, w Albanii. Wkrótce dojadą do Zambii i Sierra Leone.

Salezjański Ośrodek Misyjny w Warszawie