logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Święto kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast
 


Do przeżywania z radością kobiecego powołania zachęcał na Jasnej Górze bp Łukasz Buzun z Kalisza. Przewodniczył on Mszy św. z racji zorganizowanego już po raz dziewiąty „Święta Kobiet u najpiękniejszej z Niewiast”. Postacią wskazywaną jako wzór umiłowania Boga i Polski była tym razem pisarka katolicka Zofia Kossak-Szczucka. 
 
„Wasza obecność tutaj, drogie panie, jest szczególna ponieważ Jasna Góra i Matka Boża, nasza maryjność, jest bardzo ważną cechą naszej polskiej duchowości” – zauważył bp Łukasz Buzun. 
 
Kaznodzieja podkreślał, że „przychodzimy tutaj w osobistych relacjach i z konkretnymi oczekiwaniami”. „Tym oczekiwaniem jest przeżywanie kobiecego powołania na wzór Maryi, a więc z radością – mówił kaliski biskup pomocniczy. 
 
Wskazał, że Maryja wyrażała swą radość w śpiewie: „Raduje się życie moje w Panu”. „To jest to, co powinno być charakterystyczne dla osoby wierzącej, dla kobiety. Radość, która powinna wypływać z serca” – podkreślał biskup. Kaznodzieja przypomniał, że motywem radości Maryi jest Jej wdzięczność Bogu za dar swojego powołania. „Ona przeżywa swe życie w promieniach Bożej łaski, jest napełniona tą łaską, ma czyste serce i ufa Bogu” – mówił bp Buzun. 
 
Bp Łukasz Buzun przypomniał, że „Jasna Góra jest miejscem odzyskiwania czystości serca a więc radości, ładu moralnego i pokoju”. „To jest siła bardzo potrzebna każdemu z nas a zwłaszcza kobiecie, która jest sercem rodziny, która formuje życie uczuciowe i religijne” – podkreślał kaznodzieja. 
 
Dodawał, że dziś „jest wielka potrzeba, by kobieta miała w sercu radość i entuzjazm, które się udzielają innym domownikom”. „To matka ogniskuje w sobie życie uczuciowe, jest sercem rodziny, stanowi duchowe i moralne oparcie, jest kapłanką ogniska rodzinnego. Ona ma słuchać, wspierać, kształtować postawy i uczucia i nic z tego nie wyjdzie, jeśli nie będzie miała autentycznej radości, tej radości, jaką nosiła w sobie Maryja” – powiedział bp Łukasz Buzun i wezwał do „uporządkowania wewnętrznego, moralnego czyli wyrzucenia z nas tego, co nas głęboko zasmuca, co się nie zgadza z obecnością Boga w życiu”. 
 
Po Mszy św. sprawowanej w Kaplicy Matki Bożej odbyło się spotkanie poświęcone „świetlanej postaci Zofii Kossak- Szczuckiej”. O jej związkach z Tygodnikiem Katolickim „Niedziela” mówiła Lidia Dudkiewicz red. naczelna pisma. „Ta wybitna pisarka miała w swoim życiu epizod częstochowski i niedzielny. Bardzo ważny epizod, ponieważ przyczyniła się i to nie raz do reaktywowania Niedzieli, i była też jej redaktorką” – przypomniała Lidia Dudkiewicz. 
 
Konferencję zatytułowaną „Czas próby polskich sumień trwa. Co dziś mówi nam życie, postawa i twórczość Zofii Kossak” przedstawił dr Stanisław Michałowski, prezes Towarzystwa Zofii Kossak. 
 
Podkreślał przede wszystkim patriotyczną postawę Zofii Kossak, która Polskę umiłowała jak mało kto. Jak przypomniał najpełniej wyrażał to tzw. „Dekalog Polaka”, w którym znalazły się m.in. słowa: „Będziesz miłował Polskę, pierwszą po Bogu Miłością! Będziesz Ją miłował więcej, niż siebie samego!”. 
 
Prezes przywoływał też inne słowa pisarki dotyczące np. sprawiedliwości: „sprawiedliwość, której tak pragniemy bez miłosierdzia jest okrutna a miłosierdzie bez sprawiedliwości jest namacalnym pobłażaniem zła”. 
 
 
Organizatorami „Święta Kobiet u najpiękniejszej Niewiast” byli: Radio Jasna Góra i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie.