logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Święto przyjaciół i autorytetów Sceny Moliere
 


26. maja będzie świętem przyjaciół i autorytetów, którym grupa teatralna "Scena Moliere" zawdziecza już ponad 10. letnią, bogatą historię. Tego dnia ITAN – Integracyjny Teatr Aktora Niewidomego, mieszczący w swoich szeregach niewidomych i niedowidzących oraz profesjonalnych aktorów, spektaklem "Brat Naszego Boga" wg Karola Wojtyły, w reżyserii Artura Dziurmana, pragnie podziękować wszystkim ważnym dla zespołu ludziom, wspierających te niebanalną działalność.
 
"Brat naszego Boga"
 
Spektakl "Sceny Moliere" powstał na podstawie dramatu Karola Wojtyły, o krakowskim malarzu Adamie Chmielowskim. Bogatym szlachcicu, który zdecydował się pomagać najuboższym jako brat Albert. Bodaj najbardziej znany obraz Adama Chmielowskiego „Ecce homo”, przedstawiający portret Jezusa w koronie cierniowej stał się motywem przewodnim spektaklu. Adam (Maciej Jackowski), główny bohater przedstawienia, za jego pośrednictwem nawiązuje relację z mądrością „największego z ludzi”. Obraz ten skłania go również by zwrócić swoją uwagę na otaczającą go rzeczywistość. Pełną bólu, cierpienia i niemożności niesienia pomocy tym, którzy najbardziej potrzebują miłosierdzia. Widowisko filmowo-teatralne "Sceny Moliere" jest interesujące jednak nie tylko ze względu na tematykę, ale rówenież z powodu ciekawych rozwiązań formalnych.

Wszyscy aktorzy pozostają w bliskim kontakcie z widzami, pozwalając im zanurzyć się w problemach spektaklu. Proste w formie sceny aktorskie dają szansę przeżycia atmosfery wyjątkowego realizmu, który zapewnia zaangażowanie niewidomych i niedowidzących aktorów amatorów.
 
W miesiąc po ogłoszeniu Papieża Polaka świętym 
 
W 30 dni po kanonizacji Jana Pawła II, grupa teatralna, w szczególnego rodzaju modlitwie, za pomocą sztuki teatru, pragnie zwrócić się do swojego duchowego patrona. Karol Wojtyła, jako członek Teatru Rapsodycznego cenił szczególnie wartość teatralnego, "żywego słowa". "Scena Moliere" jest jednym z niewielu grup teatralnych w tak aktywny sposób popularyzujący dorobek dramatyczny Papieża Polaka. Działalność grup przekonuje, że niełatwe teksty Wojtyły, takie jak "Promieniowanie ojcostwa" czy grany 26. maja, "Brat naszego Boga", mogą być wyjątkowym spotkaniem, ze sztuką teatralną także dziś, w czasach, w których wydawołoby się, że nie ma miejsca dla podobnej twórczości. Jednak ponad 96 spektakli "Brat naszego Boga", świetnie przyjmowanych w całej Polsce, udowadniają, że dorobek dramatyczny Wojtyły, jest nie tylko ważny, ale i potrzebny. 
 
Autorytetom "sztuki żywego słowa" – prof. Malakowi, Kwiatkowskiej i Stebnickiej
 
Po spektaklu nastąpi spotkanie z współtwórcami krakowskiego Teatru Rapsodycznego Mieczysława Kotlarczyka, w którym to Karol Wojtyła próbował swoich sił jako aktor. Filozofia teatralna, o której będzie można usłyszeć podczas opowieści profesorów aktorstwa i autorytetów sztuki teatru jest szczególnie bliska "Scenie Moliere". Nasze spotkanie uświetnią profesorowie: Helena Kwiatkowska, Marta Stebnicka i Tadeusz Malak. Będzie to zatem okazja do spotkania znanych krakowskich aktorów, w miejscu w którym duch twórczości rapsodyków ma swój dzisiejszy wyraz.
 
Za ponad dwuletnią pomoc proboszcza
 
W parafii św. Stanisława Kostki, bliskiej Wojtyle w czasach studenckich, swoje miejsce odnalazła również "Scena Moliere". W tym samym kościele, w którym młody Wojtyła odprawił swoją mszę prymicyjną 3. listopada 1946 roku, od dwóch lat, dzięki uprzejmości księdza proboszcza Jana Dubasa, swoją działalność prowadzi również integracyjna grupa teatralna. Spektakl i wyjątkowe spotkanie po nim okaże się również czasem podziękowań za wsparcie, którego udzielał proboszcz Dubas. Ksiądz Jan kończy bowiem okres sprawowania swojej funkcji. 
 
Wszystkim Matkom
 
Dzień spektaklu zbiegnie się również ze świętem tej osoby, bez której nie byłoby żadnego z nas, z Dniem Matki. Postać bohaterki tego dnia odgrywa ważną rolę w twórczości "Sceny Moliere" jak i w całym dorobku Karola Wojtyły. Wątek ten splata również fakt, że to właśnie w Krakowie w 1914 roku, po raz pierwszy obchodzono Dzień Matki. Okazję tę będzie można wykorzystać do świętowania w niebanalnym kontekście.
 
Niosąc pomoc swoim beneficjentom 
 
Trudna codzienność beneficjentów Stowarzyszenia "Scena Moliere" to zmaganie się z problemami związanymi z niepełnosprawnością wzrokową. Jedna z naszych aktorek, już niedługo podda się trzeciej poważnej operacji wzroku. Podczas wydarzenia będzie miała miejsce zbiórka datków na ten kosztowny i trudny zabieg. 

W pięćdziesiąte urodziny założyciela grupy
 

Pięć dni po wydarzeniu swoje okrągłe, pięćdziesiąte urodziny obchodził będzie również założyciel, reżyser i mentor grupy, znany krakowski aktor Artur Dziurman(m.in. z "Klan", "Rajski Ptak"). Korzystając z tego faktu, grupa uczci także to zdarzenie, dziękując temu, od którego zaczęła się cała historia zespołu.