logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Święty Jan Paweł II. Odkrywajmy prawdę - wyróżnienia wręczone
 


„Święty Jan Paweł II. Odkrywajmy prawdę” to wyróżnienia, które zostały dziś po raz pierwszy wręczone na Jasnej Górze z inicjatywy abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego i „Fundacji Instytut Mediów”. Przyznawane są osobom i instytucjom, których wkład w szerzenie prawdy o pontyfikacie św. Jana Pawła II jest niepodważalny i widoczny każdego dnia. Pierwsze statuetki otrzymali Paulini, którzy strzegą dziedzictwa Jasnej Góry oraz Redemptoryści, którzy prowadzą m.in. Radio Maryja.

 

- Nazwa wyróżnienia „Odkrywajmy prawdę” wyrosła z inspiracji samego św. Jana Pawła II - powiedział abp Depo. Wyjaśnił, że kiedy podczas pierwszej papieskiej pielgrzymki do Polski zapytano Ojca Świętego o jedno zdanie z Pisma Św., które chciałby przekazać Polakom, on wskazał na słowa „poznajcie prawdę, a prawda was wyzwoli”. - Rozumiemy, że to poznawanie całej prawdy o Chrystusie związane jest z Duchem Świętym, który może nas uczynić świadkami tej prawdy, którą wyznajemy i którą mamy głosić życiem - przypomniał metropolita częstochowski. Podkreślił, że „bez odniesienia do Ducha Świętego nie obronimy godności Jana Pawła II, trzeba Go przywoływać w rozpoznawaniu prawdy, ci którzy atakują też muszą być podmiotami naszej modlitwy i przebaczenia”. Abp Depo zauważył jednak, że „Ojciec Święty podkreślał, że solidarność nieraz przynosi ciężary nie do uniesienia, gdy nie jest dźwiganiem, tylko walką pomiędzy sobą. Miłość przebacza, ale nie zapomina”.

 

Laudację dla wyróżnionego Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (Redemptoryści) prowadzącego dzieła: Radio Maryja, Telewizję Trwam, „Nasz Dziennik” oraz Akademię Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, wygłosił prof. Janusz Kawecki, były członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz ekspert Radia Maryja ds. związanych z mediami. Zauważył, że idea dzieł ewangelizacyjnych zrodziła się w sercu o. Tadeusza Rydzyka podczas spotkania z papieżem Janem Pawłem II, który jej pobłogosławił. Przypomniał, że Ojciec Święty wielokrotnie w czasie swego pontyfikatu odnosił się do Rodziny Radia Maryja: „podczas obchodów wielkiego jubileuszu w Roku 2000 mówił, że dziękuje Radiu Maryja za wielorakie i ofiarne zaangażowanie się w apostolstwo słowa, które dzisiaj jest tak ważne i tak bardzo potrzebne w naszym kraju”.

 

W imieniu Redemptorystów wyróżnienie odebrał o. Zdzisław Klafka, rektor Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Zauważył, że „kiedy na Stolicę Piotrową przybył Jan Paweł II poczuliśmy, że przyszła wiosna. Minęła zima, minęły niepewności, lęki zostały usunięte w narodzie polskim, przyszła nadzieja. On tę nadzieję i wiosnę podarował całemu światu, bo kto trzyma z Matką Bożą, to zawsze jest w klimacie wiosny, zawsze ma w sercu nadzieję, optymizm i radość”.

 

Laudację dla Zakonu Paulinów wygłosił o. dr hab. Michał Legan, medioznawca, wykładowca na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, kierownik Redakcji Audycji Katolickich TVP. Podkreślał, że „człowiek staje się tym, czego strzeże”: „jesteśmy Zakonem, który strzeże Hodegetrii i strzeże Ewangelii, i przez to jest wielki, przez to jest święty i ewangeliczny”. Mówiąc o wielkim dziedzictwie Jana Pawła II także dla Jasnej Góry zauważył, że „on dzięki swojemu namysłowi, ale jeszcze bardziej dzięki swojej wierze, na nowo odkrył głębię, znaczenie, powołanie i mistykę tego miejsca”. - Ufundował na nowo to miejsce, nazywając je ołtarzem, konfesjonałem, nazywając je domem. Ufundował na nowo to miejsce, gdy odkrywał nam tajemnice światła różańca świętego. Chciałbym zaświadczyć, że jest to jeden z najintensywniejszych wkładów Jasnej Góry w teologię katolicką. Skoro św. Jan Paweł II, powołując się na swoje jasnogórskie doświadczenie, ufundował dla Kościoła zupełnie nowe tajemnice różańcowe – mówił o. Legan.

 

Generał Zakonu Paulinów, dziękując za wyróżnienie, zauważył, że jest to też zobowiązanie. - To ogromne dziedzictwo Jana Pawła II wpisane w Jasną Górę, to dziedzictwo wolności, które my jako zakon podejmujemy nie tylko w Polsce, ale w 17 krajach, gdzie posługujemy. Jesteśmy do tego zobowiązani także poprzez liczne więzy, które łączyły najpierw kard. Karola Wojtyłę z Zakonem, a później papieża Jana Pawła II - mówił o. Arnold Chrapkowski. Podkreślał, że to dziedzictwo to także obrona Jasnej Góry podejmowana wciąż na nowo w wielorakich wymiarach: „ufamy, że tej obronie będzie patronował św. Jan Paweł II, który uczył nas wszystkich czym jest wolność, i który także w trakcie swojego pontyfikatu, pokazał czym jest walka ze zniewoleniem”.


- Ten Duch św., który wpisany jest w tę statuetkę jest zobowiązaniem i wezwaniem dla Jasnej Góry, dla każdego paulina i każdego z nas, do obrony podstawowych wartości, które wpisane są w życie każdego człowieka - podkreślał przełożony generalny Paulinów.

 

Uroczystość wręczenia wyróżnień poprzedziła Msza św. sprawowana w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem abp. Wacława Depo. Metropolita częstochowski mówił w kazaniu, że niszczenie osoby i autorytetu św. Jana Pawła II to wraz z nim niszczenie autorytetu Kościoła, który nie jest rodzajem korporacji, lecz wspólnotą osób związanych z Bogiem i pomiędzy sobą. Przypomniał, że to Karol Wojtyła uczył nas, że „nie może historia płynąć wbrew prądowi sumień”, a jako papież, że od „10 słów Bożych”, czyli 10 przykazań zależy przyszłość świata i człowieka. Przywołał jego nauczanie na temat ósmego przykazania podczas pielgrzymki 6 VI 1991 r. w Olsztynie, kiedy Ojciec Święty powiedział: „przez wiele lat doświadczaliśmy w wymiarze społecznym, że publicznie nie mówiono prawdy - i nie dopuszczano do jej mówienia. Istnieje przeto wielka potrzeba odkłamania naszego życia w różnych zakresach. Trzeba przywrócić niezastąpione niczym miejsce cnocie prawdomówności. Trzeba, by ona kształtowała życie rodzin, środowisk, społeczeństwa, środków przekazu, kultury, polityki i ekonomii”. To nauczanie jest wciąż aktualne – powiedział metropolita częstochowski i podkreślił, że „albo dajemy świadectwo prawdzie przed Bogiem i historią albo zachłystujemy się wolnością słowa, która poza prawdą jest manipulacją i zniewoleniem umysłów”.

 

Wręczona dziś statuetka nosi nazwę „Veni Sancte Spiritus” - „Przybądź Duchu Święty”. Jest na niej symbol Ducha Św. w postaci gołębicy w ludzkich dłoniach. Symbolizuje złożenie darów przez Ducha Św. w dłonie i w serce człowieka.

 

Izabela Tyras
www.jasnagora.com