logo
Piątek, 12 sierpnia 2022 r.
imieniny:

Hilarii, Juliana, Lecha, Eupliusza – wyślij kartkę

Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Święty Krzyż: odpust ku czci Przenajdroższej Krwi Pana Jezusa
 


Dużym zainteresowaniem cieszyły się uroczystości odpustowe ku czci Przenajdroższej Krwi Pana Jezusa, które odbyły się 3 lipca na Świętym Krzyżu. Zwieńczył je finałowy koncert odbywającego się od trzech dni w regionie świętokrzyskim Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów Akademickich.

 

Uroczystej Mszy św. przewodniczył przebywający w Polsce na urlopie oblacki biskup brazylijskiej diecezji Zé-Doca Jan Kot OMI.

 

Hierarcha zwrócił uwagę, że podczas pielgrzymki do Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, należy mieć świadomość, iż ofiara krwi złożona przez Jezusa nadaje sens naszej wierze i jest podstawą zbawienia.

 

W godzina popołudniowych w świętokrzyskiej bazylice zorganizowany został uroczysty koncert galowy uczestników Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów Akademickich, który odbywał się od 1 lipca w Kielcach i Busku Zdroju.

Wystąpiły chóry akademickie z Politechniki Gdańskiej, Politechniki Krakowskiej, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Politechniki Wrocławskiej i Politechniki Świętokrzyskiej.

 

Gała finałowa Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów Akademickich odbywa się na Świętym Krzyżu od 2014 roku pod egidą Politechniki Świętokrzyskiej.

 

Uroczystości odpustowe ku czci Krwi Przenajdroższej Pana Jezusa przywrócił w 2007 r. bp Andrzej Dzięga, ówczesny ordynariusz diecezji sandomierskiej. Odbywają się one co roku w pierwszą niedzielę lipca.

 

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie zainicjował tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

 

zyciezakonne.pl